Shavkat Mirziyoyev: Kelajakni hisobga olib, hali ko‘p joyda ko‘priklar quramiz
Bundan bir yil oldin davlatimiz rahbari Sergeli tumanini poytaxtimiz markazi bilan bog‘lovchi yo‘l va ko‘prik loyihasi bilan tanishgan edi. O‘tgan yili 26-dekabr kuni ushbu yo‘lning muhim qismi bo‘lgan Qipchoq ko‘chasidagi ko‘prik ochildi. Bugungi kunda ushbu ko‘prikdan Cho‘ponota ko‘chasigacha yangi yo‘l va yo‘l o‘tkazgichlar barpo etilmoqda.
Kichik halqa yo‘li va Salar kanali ustida qurilayotgan ko‘prikning uzunligi 788 metr, chiqish-tushish qismi bilan hisoblaganda 950 metr bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari ushbu ko‘prikni borib ko‘rdi.
O‘ziga xos muhandislik yechimiga ega bu inshoot monolit uslubida, beton aralashmasi ichidagi temir to‘qimalarni tarang tortish texnologiyasi asosida bunyod etilmoqda. Bu xavfsiz bo‘lishi bilan birga qurish uchun juda qulay. Xususan, bu yerdagi ishlar ham Kichik halqa yo‘li va temir yo‘ldagi qatnovni to‘xtatmagan holda davom ettirilmoqda.
- Bu arzon, mustahkam, xalqimizga ham ma’qul texnologiya. Kelajakni hisobga olib, hali ko‘p joyda ko‘priklar quramiz. Shuning uchun mutaxassislar va talabalarni bu yerga olib kelib, jarayonni ko‘rsatish, zamonaviy texnologiyalarni o‘rgatish kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Ushbu ko‘prikdan Qipchoq ko‘chasigacha 6 kilometr yo‘l qurilmoqda. Toshkent halqa avtomobil yo‘li bilan kesishgan joyda tunnel bo‘ladi. Shu tariqa, poytaxtimizning Chilonzor tumanidagi Cho‘ponota ko‘chasi va Sergeli tumanidagi Qipchoq ko‘chasi samarali bog‘lanadi.
Hozirgi kunda Sergeli tumanidan shahar markaziga kelib-ketadigan avtomobillar asosan bitta yo‘l – Yangi Sergeli ko‘chasi orqali harakatlanmoqda. Shu bois unda qatnov juda ko‘p, tirbandlik katta.
6 qatorli yangi ko‘prik va yo‘l soatiga 12 mingtagacha avtotransportni o‘tkazish quvatiga ega bo‘ladi. Natijada Sergeli tumaniga transport qatnovi tirbandligi 50 foizga, harakat vaqti 20-25 daqiqaga kamayadi.
Yo‘l bo‘ylariga energiya tejamkor yoritgichlar o‘rnatiladi. Bo‘sh maydonlarda “yashil hududlar” barpo etilib, piyodalar yo‘lagi va veloyo‘lakchalar tashkil etiladi.
Shu yerda Toshkent viloyatining Qibray tumanidagi Yangi O‘zbekiston ko‘chasida yo‘l bo‘yi infratuzilmasini rivojlantirish loyihasi taqdimoti o‘tkazildi.

Shavkat Mirziyoyev: We will build bridges in many more places with an eye on the future
President Shavkat Mirziyoyev gets acquainted with construction, landscaping and enterprises’ activities in Tashkent.
A year ago, the President became familiar with the project of a road and an overpass that will connect Sergeli district with the center of the capital. On December 26 last year, the bridge along Kipchak Street, which is an important part of this road, was opened. Today, a new road and another bridge to Choponota Street are being built from this bridge.
The length of the bridge over the Small Ring Road and Salar Canal will be 788 meters, and taking into account the exits – 950 meters.
The Head of the state got acquainted with the construction process.
The structure is being built using advanced engineering solutions, the technology of prestressed reinforced concrete. This increases the strength and safety of the structure. In particular, the work is being carried out without stopping traffic on the Small Ring Road and the railway.
“This is an inexpensive, reliable, convenient technology for our people. We will build bridges in many more places with an eye on the future. Therefore, we need to bring specialists and students here, show them the process, teach them modern technologies”, Shavkat Mirziyoyev said.
A new six-kilometer road is being built from Kipchak Street bridge. A tunnel will be built at the intersection with Tashkent Ring Road. Thus, Chuponota street in Chilanzar district and Kipchak street in Sergeli district will be connected.
Currently, cars moving from Sergeli district to the city center and back mainly use one road – Yangi Sergeli Street. In this regard, there are always traffic jams here.
The new six-lane bridge and road will have a capacity of up to 12 thousand cars per hour. As a result, the traffic congestion in Sergeli district will decrease by 50 percent, the travel time will be reduced by 20-25 minutes.
Energy-saving lamps will be installed along the roads. Green areas will be created, sidewalks and bike paths will be laid.
A presentation of a project on the development of roadside infrastructure along Yangi Uzbekiston Street in Tashkent region’s Qibray district was also held.