2021-06-25 | Jamiyat
Malumki, Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan ilmiy tadqiqot ishlariga davlat buyurtmasi talablariga muvofiq ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida bajariladigan fundamental, amaliy hamda innovatsion loyihalar tanlovi muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
Xususan 2021-yilning birinchi yarim yilligida ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida umumiy qiymati 104,3 mlrd so‘m bo‘lgan 96 ta ilmiy loyihalar moliyalashtirildi.
Bugun 8 ta fan yo‘nalishi kesimida Fanlar Akademiyasi hamda 5 ta vazirlik tasarrufidagi 14 ta ilmiy-tadqiqot institutlari, 10 ta oliy ta'lim muassasasi, 9 ta ilmiy markazlar tomonidan bajarilayotgan loyiha  rahbarlariga ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida moliyalashtirilgan umumiy qiymati 38,2 mlrd. so‘m bo‘lgan 33 ta amaliy hamda innovatsion loyiha rahbarlariga sertifikatlar topshirilmoqda.
Ushbu loyihalarning yakuniy natijalari qishloq xo‘jaligi sohasida agrotexnologiyalar, tibbiyot sohasida davolash texnologiyalari, axborot texnologiyadari sohasida dasturiy mahsulotlar, mobil ilovalar ishlab chiqishga qaratilgan.
Ma'lumot uchun: Joriy yilda umumiy qiymati 179,9 mlrd. so‘m bo‘lgan 158 ta tematik mavzu (48 ta innovatsion, 110 ta amaliy)lar e'lon qilindi.
Hozirda 11 ta fan yo‘nalishi bo‘yicha umumiy qiymati 55,7 mlrd so‘m bo‘lgan 48 ta tematik mavzular uchun tanlovlar davom etmoqda.
Shuningdek, “O‘zbekiston-Turkiya” xalqaro ilmiy loyihalar tanlovi, “O‘zbekiston-Belarus'” xalqaro fundamental loyihalar tanlovi, “O‘zbekiston-Vengriya”, “O‘zbekiston-Rossiya” ilmiy va startap loyihalar tanlovi ham davom etmoqda.

Награждены победители конкурсов проектов, объявленных в рамках государственных программ по научной деятельности
2021-06-25 | Общество
Министерство инновационного развития регулярно проводит конкурсы фундаментальных, прикладных и инновационных проектов, реализуемых в рамках государственных программ по научной деятельности в соответствии с требованиями государственного заказа на научно-исследовательские работы.
В частности, в первом полугодии 2021 года в рамках государственных программ по научной деятельности профинансировано 96 научных проектов на общую сумму 104,3 млрд сумов.
Сегодня вручены сертификаты руководителям 33 прикладных и инновационных проектов на общую сумму 38,2 млрд сумов, финансируемых в рамках государственных программ по научной деятельности, выполняемых 14 научно-исследовательскими институтами, 10 вузами, 9 научными центрами.
Итоговые результаты проектов направлены на развитие агротехнологий в сельском хозяйстве, лечебных технологий в медицине, программных продуктов, мобильных приложений в области информационных технологий.
В текущем году объявлены 158 тематик (48 инновационных, 110 прикладных) на общую сумму 179,9 млрд сумов.
В настоящее время проводятся конкурсы по 48 тематикам по 11 дисциплинам на общую сумму 55,7 млрд сумов.
Также продолжаются международный конкурс научных проектов «Узбекистан-Турция», международный конкурс фундаментальных проектов «Узбекистан-Беларусь», конкурс научных и стартап-проектов «Узбекистан-Венгрия», «Узбекистан-Россия».