O‘zkomnazorat hamda Rossiya Federatsiyasining Aloqa, axborot texnologiyalari va ommaviy axborot vositalari sohasida nazorat bo‘yicha Federal xizmati o‘rtasida memorandum imzolandi
2021-06-23 | Texnologiyalar
Joriy yilning 22-iyun kuni Moskva shahrida O‘zbekiston va Rossiya Hukumatlari rahbarlari darajasidagi Qo‘shma komissiyaning 2-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi prezidentlarining sa’y-harakatlari bilan ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari aniq amaliy mazmun bilan boyigani alohida ta’kidlangan holda, Oliy darajada erishilgan kelishuvlarning ijrosi, shuningdek O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida iqtisodiy, sarmoyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda o‘zaro hamkorlik, vazirlik va idoralar o‘rtasidagi faol muloqot natijalari, hamkorlikning yangi istiqbolli yo‘nalishlari va ikki tomonlama hamkorlikni jadal rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Yig‘ilish yakunlari yuzasidan o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirishga qaratilgan 10 dan ortiq hujjatlar imzolandi.
Xususan, mazkur hujjatlar qatorida O‘zbekiston Respublikasi axborotlashtirish va telekommunikatsiyalar sohasida nazorat bo‘yicha davlat inspeksiyasi va Aloqa, axborot texnologiyalari va ommaviy axborot vositalari sohasida nazorat bo‘yicha Federal xizmati (Rossiya Federatsiyasi) o‘rtasidagi aloqa va axborot texnologiyalari sohasida o‘zaro munosabatlar to‘g‘risida memorandum imzolandi.
Mazkur Memorandum O‘zkomnazorat bilan Roskomnadzor o‘rtasida:
• o‘z faoliyatlarini takomillashtirish, normativ-huquqiy hujjatlar, davlat standartlari, Texnik reglament va ishtirokchilarning nazorat faoliyati bilan bog‘liq normativ hujjatlarni almashish;
• aloqa va axborot texnologiyalari sohasida nazorat-tekshiruv faoliyatini yanada takomillashtirish bilan bog‘liq qo‘shma tadbirlarni o‘tkazishda, shu jumladan konferensiyalar, seminarlar, treninglar, simpoziumlarimni tashkil etishda bir-birlariga ko‘maklashish;
• monitoring tizimlari, ma’lumotlar uzatish tarmoqlari, mobil aloqa xizmatlarining sifatli ishlashi, shu bilan birga axborot tizimlarini nazorat qilish;
• aloqa va axborot texnologiyalari sohasida ikki davlat qonunchiligi ijrosi natijalari, shuningdek qoidabuzarlarga nisbatan ta’sir choralari va moliyaviy sanksiyalar qo‘llash tartibi haqida ma’lumot almashish;
• axborot texnologiyalari vositasida, xususan Internet tarmog‘ida ishlov berish fuqarolarning shaxsga doir ma’lumotlariga ishlov berish masalalarida o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladi.

Подписан Меморандум о взаимодействии в сфере связи и информационных технологий между Узкомназорат и Федеральной службой по надзору в сфере связи, информационных технологий и массовых коммуникаций Российской Федераций
2021-06-23 | Технологии
22 июня в Москве состоялось второе заседание Совместной комиссии на уровне глав правительств Российской Федерации и Узбекистана.
На заседании были обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества. В частности, было отмечено, что благодаря действиям президентов двух стран отношения стратегического партнерства и союзничества между Узбекистаном и Россией обогатились конкретным практическим содержанием. Последовательно обеспечивается исполнение соглашений, достигнутых на высшем уровне. Министерства и ведомства организовывают диалоги, визиты, определяют новые перспективные направления сотрудничества.
По итогам заседания подписано более 10 документов, направленных на дальнейшее развитие взаимного сотрудничества.
Узкомназорат и Роскомнадзор заключили Меморандум о взаимодействии в сфере связи и информационных технологий.
В рамках устанавливаемого сотрудничества, будет изучаться и использоваться передовой опыт сторон по вопросам:
• обмена нормативными правовыми актами, государственными стандартами, Техническими регламентами и нормативными документами, касающимися надзорной деятельности Участников с целю совершенствования своей деятельности;
• оказания друг другу содействие в организации совместных мероприятий, в том числе конференций, семинаров, тренингов, симпозиумов, направленных на усовершенствования контрольно-надзорной деятельности в сфере связи и информационных технологий;
• систем мониторинга, контроля качества работы и предоставления услуг сетей телекоммуникации, мобильной связи, а также информационных систем;
• обмена информацией о результатах правоприменения законодательства государств участников в сфере связи и информационных технологий, а также порядка принятия действенных мер и применения финансовых санкций к нарушителям;
• обмена опыта по обработке персональных данных граждан с использованием информационных технологий, в т.ч. сети Интернет.