2021-06-21 | Siyosat
Shundan kelib chiqib, Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan belgilangan aniq reja asosida, qo‘mita markaziy apparati va hududiy statistika idoralari xodimlarini tizimli o‘qitish bo‘yicha dastur ishlab chiqilib, tasdiqlandi. Mazkur grafik asosida tizim xodimlarining malakasini oshirish hamda sohaga doir bilim va salohiyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan onlayn seminarlar tashkil etilgan edi.
2021- yilning 21- iyun kuni Davlat statistika qo‘mitasi Ishbilarmonlik muhiti kuzatuvlari, tadbirkorlikni rivojlantirish statistikasi boshqarmasi tomonidan hududiy boshqarmalar xodimlar malakasini oshirishga qaratilgan videokonferensiya tashkil etildi. Videokonferensiyada Davlat statistika qo‘mitasi xodimlari va hududiy statistika boshqarmalari vakillari ishtirok etdi. Tadbirda ishbilarmonlik muhiti kuzatuvlari, tadbirkorlikni rivojlantirish statistikasiga oid atamalar, tadbirkorlik statistikasi bo`yicha yig`ma tahliliy axborotlarni shakllantirish hamda tadbirkorlik faoliyatining tanlanma kuzatuvlarini o‘tkazish usullari bo‘yicha qo‘mita mutaxassislari hududiy statistika boshqarmalari xodimlarining bilim va salohiyatini o‘rgandi.
Shuningdek, Ishbilarmonlik muhiti kuzatuvlari, tadbirkorlikni rivojlantirish statistikasi boshqarmasi boshlig‘i Satimov Ma`murjon Allayorovich ishbilarmonlik muhiti kuzatuvlari sohasi statistikasi ishlarini shakllantirish va takomillashtirish masalalari yuzasidan o‘z takliflarini berib o‘tdi. Tadbirda qo‘mitaning ishbilarmonlik muhiti kuzatuvlari, tadbirkorlikni rivojlantirish statistikasi boshqarmasi va hududiy statistika boshqarmalari xodimlari sohadagi mavjud muammo va kamchiliklarni muhokama va tahlil qilgan holda tizimni rivojlantirish bo‘yicha fikr-mulohaza almashdi. Hududiy statistika boshqarmalari xodimlariga qo‘mita mutaxassislari tomonidan amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan taklif va tavsiyalar berildi.

Проведена видеоконференция, направленная на повышение квалификации сотрудников по ведению статистики развития предпринимательства, обследованию деловой среды
2021-06-21 | Политика
На совещании по мерам по совершенствованию национальной статистики под председательством главы государства 1 июня 2020 года был затронут вопрос человеческих ресурсов, и даны поручения по обучению и повышению квалификации всех специалистов статистической системы.
На основании конкретного плана, установленного Госкомстатом, была разработана и утверждена программа систематического обучения сотрудников центрального аппарата комитета и региональных статистических управлений. На основании этого графика в 2020 году были организованы онлайн-семинары для повышения квалификации сотрудников системы и дальнейшего повышения их знаний и возможностей в этой области.
Следующая видеоконференция, организованная 21 июня 2021 года Управлением обследований деловой среды, статистики развития предпринимательства, стала логическим продолжением наращивания потенциала системы.
На мероприятии специалисты Госкомстата изучили знания и потенциал сотрудников территориальных статистических управлений по вопросам мониторинга деловой среды, терминов статистики развития предпринимательства, формирования сводной аналитической информации по статистике предпринимательства и методов выборочного наблюдения за предпринимательской деятельностью.
Начальник управления Управление обследований деловой среды, статистики развития предпринимательства Сатимов Маъмуржон Аллаёрович представил свои предложения по вопросам формирования и совершенствования статистической работы в сфере. В ходе видеоконференции сотрудники Госкомстата и территориальных управлений статистики обменялись мнениями по развитию системы, обсудив и проанализировав имеющиеся проблемы и недостатки в отрасли. Сотрудники Госкомстата предоставили сотрудникам территориальных статистических управлений практические предложения и рекомендации.