Xalqaro moliya korporatsiyasi hamda O‘zbekiston hukumati hamkorligida kimyo sanoatini modernizatsiya qilish va o‘g‘itlar ishlab chiqarishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha bitim imzolandi
2021-06-21 | Iqtisodiyot
O‘zbekistondagi kimyo sanoati va mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarish ulkan salohiyatga ega, ammo ularni mamlakat ehtiyojlarini qondiradigan va eksport salohiyatini ishga soladigan zamonaviy sohaga aylantirish uchun islohotlar va xususiy sektor sarmoyalari zarur.
Jahon banki guruhining a'zosi bo'lgan Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) va O‘zbekiston hukumati o'rtasida yangi hamkorlik shartnomasi ushbu sohaga sarmoyalarni jalb qilish va barqaror amaliyotni qabul qilishni rag‘batlantirishga qaratilgan.
«O‘zbekiston hukumati kimyo va o‘g‘it ishlab chiqarish sohalarini transformatsiya qilishga qaratilgan islohotlarni boshladi. Islohotlarning maqsadi kimyoviy mahsulotlarni va o‘g‘itlarni ishlab chiqaruvchi va tarqatuvchi eskirgan tizimini modernizatsiya qilish, investitsiyalarni rag‘batlantirish va raqobatbardosh sanoatni yaratish. Bu o‘z navbatida yangi yuqori malakali ish o‘rinlari bilan ta'minlashga va O‘zbekiston sanoatining uglerod izini kamaytirishga xizmat qiladi», - dedi O‘zbekiston Moliya vaziri Timur Ishmetov.
O‘zbekistonning afzalligi shundaki, u o‘zining xom ashyosidan foydalanib, turli xil o‘g‘itlar, sanoat va iste'mol tovarlarini ishlab chiqara oladigan davlatdir. Ammo, davlat nazoratida bo‘lgan sohalar, asosan, sarmoyalar yetishmasligidan aziyat chekmoqda, samarasiz bo‘lib qolmoqda va ortiqcha resurslarni iste'mol qilmoqda. Mazkur loyiha esa zarur bozor islohotlari orqali sohadagi samarasizliklarni bartaraf etish, davlat ishtirokini kamaytirish va xususiy investorlar uchun teng sharoit yaratishga qaratilgan.
«O‘zining boy tabiiy resurslarini hisobga olgan holda, O‘zbekiston davlati kimyoviy mahsulotlar va o‘g‘itlarning asosiy eksportchisiga aylanishi mumkin. Progressiv islohotlar, zamonaviy ko‘nikmalar va texnologiyalarga sarmoya kiritish orqali, kimyo sanoati mamlakat iqtisodiy rivojlanishida katalizator rolini o‘ynashi mumkin», - dedi Jorjina Beyker, XMKning Yevropa, Markaziy Osiyo, Lotin Amerikasi va Karib dengizi bo‘yicha vitse-prezidenti. «Ushbu hamkorlik orqali biz O‘zbekiston hukumatini ushbu sohani modernizatsiya qilishda, xalqaro kompaniyalar investitsiyalarini jalb qilishda va mamlakatda barqaror kimyo sanoatini yaratish uchun zarur bo‘lgan eng yangi yechimlar va ilg‘or tajribalarni tatbiq etishda qo‘llab-quvvatlamoqchimiz».
Markaziy Osiyodagi eng ko‘p aholiga ega bo‘lgan O‘zbekistonda misli ko‘rilmagan iqtisodiy o‘zgarishlar yuz bermoqda. 2021-yil 1-may holatiga ko‘ra XMKning O‘zbekistondagi investitsiya portfeli 160 million AQSh dollarini tashkil etdi. XMKning maslahat dasturlari O‘zbekiston hukumatiga davlat banklarini xususiylashtirishga tayyorgarlik ko‘rish, moliya bozorini rivojlantirish va diversifikatsiya qilish, paxtachilik sektorini transformatsiya qilish, kimyo sanoatini rivojlantirish va energetika va sog‘liqni saqlash sohalarida davlat-xususiy sheriklik (DXSh) aloqalarini sinovdan o‘tkazishda yordam berishga qaratilgan.
Ma’lumot uchun: Jahon banki guruhining bir bo‘lagi bo‘lgan XMK rivojlanayotgan bozorlarda xususiy sektorga e'tiborni qaratgan eng yirik global rivojlanish agentligi. XMK rivojlanayotgan mamlakatlarda bozorlar va imkoniyatlar yaratish uchun o‘z kapitali, tajribasi va ta'siridan foydalangan holda 100 dan ortiq mamlakatda ishlaydi. Xususiy sektorni samarali jihatlarini inobatga olgan holda, kambag‘allikni qisqartirish va umumiy farovonlikni rivojlantirish maqsadida, 2020-yilda XMK rivojlanayotgan mamlakatlarning xususiy kompaniyalariga va moliya institutlariga 22 milliard AQSh dollarida sarmoya kiritdi.

Международная финансовая корпорация и Правительство Узбекистана подписали соглашение для поддержки модернизации химической промышленности и производства удобрений
2021-06-21 | Экономика
Химическая промышленность и производство минеральных удобрений в Узбекистане имеют огромный потенциал для роста, но для трансформации их в современную отрасль, способную удовлетворить потребности страны и раскрыть свой экспортный потенциал, необходимы реформы и инвестиции частного сектора.
Новое соглашение о сотрудничестве между Международной финансовой корпорацией (МФК), входящей в Группу Всемирного банка, и Правительством Узбекистана направлено на привлечение инвестиций в сектор и поощрение внедрения устойчивых практик.
«Правительство Узбекистана инициировало реформы, направленные на преобразование химического сектора и сектора производства удобрений. Целью реформ является модернизация устаревшей системы производства и распределения химической продукции и удобрений, поощрение инвестиций и создание конкурентоспособной отрасли, которая обеспечит новые высококвалифицированные рабочие места и снизит углеродный след промышленности Узбекистана», - сказал Тимур Ишметов, министр финансов Узбекистана.
Преимущество Узбекистана заключается в том, что он может использовать собственное сырье для производства широкого спектра удобрений, промышленных и потребительских товаров. Однако отрасль, которая в значительной степени контролируется государством, испытывает нехватку инвестиций, остается неэффективным и потребляет избыточное количество ресурсов. Проект направлен на устранение неэффективности сектора за счет необходимых рыночных преобразований, снижения роли государства и создания равных условий для частных инвесторов.
«Учитывая богатые природные ресурсы, Узбекистан может стать крупным экспортером химической продукции и удобрений. Благодаря прогрессивным реформам и инвестициям в современные навыки и технологии, химическая промышленность может сыграть роль катализатора в экономическом развитии страны», - сказала Джорджина Бейкер, вице-президент МФК по Европе, Центральной Азии, Латинской Америке и Карибскому региону. «Посредством этого партнерства мы стремимся поддержать Правительство Узбекистана в модернизации сектора и привлечении международных компаний для инвестирования и внедрения новейших решений и передового опыта, необходимых для создания устойчивой химической промышленности в стране».
Узбекистан, самая густонаселенная страна Центральной Азии, осуществляет беспрецедентные экономические преобразования. По состоянию на 1 мая 2021 года инвестиционный портфель IFC в Узбекистане составил 160 миллионов долларов США. Консультационные программы МФК нацелены на оказание помощи Правительству Узбекистана в подготовке к приватизации государственных банков, развитии и диверсификации финансового рынка, трансформации хлопкового сектора, развитии химической отрасли, а также пилотировании государственно-частных партнерств (ГЧП) в секторах энергетики и здравоохранения.
Для справки: IFC, входящая в состав Группы Всемирного банка, является крупнейшим глобальным учреждением содействия развитию, специализирующимся на работе с частным сектором в странах с формирующимся рынком. IFC работает более чем в 100 странах, используя свой капитал, экспертные знания и влияние для создания рынков и возможностей в развивающихся странах. В 2020 финансовом году IFC осуществила инвестиции объемом 22 млрд долл. США в частные компании и финансовые учреждения в развивающихся странах, эффективно используя потенциал частного сектора в целях искоренения крайней бедности и ускоренного повышения общего благосостояния.