17-18 iyun kunlari Qozog‘istonning Turkiston shahrida “Markaziy Osiyo oliy ta'lim makoni: mintaqaviy hamkorlik, milliy islohotlar” mavzusida Markaziy Osiyo davlatlarining oliy ta'lim vazirlari konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vaziri Abduqodir Toshqulov onlayn tarzda qatnashib, hozirgi kunda O‘zbekistonda oliy ta'lim tizimida olib borilayotgan chuqur islohotlar, xalqaro ta'lim makonidagi integratsiya va hamkorlik aloqalarini yangi bosqichga olib chiqish, xususan, uni Yevropa Ittifoqi davlatlari bilan kengaytirish hamda istiqboldagi rejalar bo‘yicha nutq so‘zladi.
Tadbirning ahamiyatli jihati shundan iboratki, unda ta'lim olganlik to‘g‘risidagi hujjatlarni o‘zaro tan olish, bitiruvchilarni ish bilan ta'minlash, mintaqada ilmiy va ilmiy-pedagog kadrlarni tayyorlash hamda attestasiyadan o‘tkazish sohasida o‘zaro hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, mintaqa davlatlaridagi oliy o‘quv yurtlari doirasida professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvini yanada jadallashtirish g‘oyalari ilgari surildi.

Обсужден вопрос создания центрально-азиатского пространства высшего образования
17-18 июня в г. Туркестане (Казахстан) прошла конференция министров высшего образования стран Центральной Азии на тему «Центрально-азиатское пространство высшего образования: региональное сотрудничество, национальные реформы».
В конференции, прошедшей в онлайн формате принял участие Министр высшего и среднего специального образования Республики Узбекистана Абдукодир Ташкулов. Он выступил с докладом, посвященным вопросу глубоких реформ в системе высшего образования современного Узбекистане, выведения интеграции и сотрудничества в международном образовательном пространстве на качественно новый уровень, в частности, расширения партнерства со странами ЕС. Он также озвучил свое видение перспективных направлений сотрудничества.
Важным аспектом мероприятия стало обсуждение вопросов взаимного признания документов, свидетельствующих о получении высшего образовании, трудоустройства выпускников, сотрудничества в сфере подготовки и аттестации научных и научно-педагогических кадров в регионе. Также была выдвинута идея дальнейшего ускорения обмена профессорами и студентами между вузами нашего общего региона.