Qarovsiz binolar o‘rnida yangi korxonalar ish boshladi
To‘qimachilik sanoati Andijon viloyatidagi “drayver” sohalardan. Bugun bu yerda 700 ga yaqin shunday korxonalar faoliyat yuritmoqda.
Andijon shahridagi “Dinar group” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tashkil etilgan tikuvchilik korxonasi - shulardan biri.
Umumiy qiymati 10 million AQSh dollari bo‘lgan ushbu loyiha uchun qarovsiz bino “nol” qiymatda berilgan edi. Atigi yetti oyda bu yerda zamonaviy korxona paydo bo‘ldi.
Yangi korxonaga Italiya, Avstriya va Turkiya kabi davlatlardan mato bo‘yash va tikuv uskunalari keltirib o‘rnatildi. 1000 ta ish o‘rni yaratildi. Korxona yiliga 3,5 million dona tayyor trikotaj va 5 ming tonna yarim tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish quvvatiga ega.
O‘zbekiston Yevropa Ittifoqining GSP+ dasturiga a’zo bo‘lishi bilan bu korxona uchun ham keng yo‘l ochildi. Mahsulotlar 100 foiz eksportga yo‘naltirilmoqda. Bugungi kunda xorijiy davlatlar buyurtmalari asosida 50 dan ortiq turdagi yarim tayyor va 100 xildan ortiq tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Yillik eksportni 40 million dollarga yetkazish maqsad qilingan.
Bo‘sh turgan inshootlardan samarali foydalanishga qaratilgan iqtisodiy siyosat natijasiga Andijon shahridagi “Diromm” fabrikasi ham misol bo‘la oladi. Uning binosi 1980-yillarda qurilgan, uzoq vaqt ishlamasdan, tashlandiq holga kelib qolgandi.
“Bobur XBK” mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan 33 million 500 ming dollar miqdorida investitsiya kiritilgach, bino qiyofasi tamoman o‘zgardi. U mukammal ta’mirlanib, Fransiya, Germaniya, Italiya, Yaponiya va Turkiyaning zamonaviy texnologiyalari o‘rnatildi. Hozir bu yerda 1 ming 500 kishi mehnat qilmoqda. To‘liq quvvatda 2 ming 700 ta doimiy ish o‘rni bo‘ladi.
Bugungi kunda korxonada 200 turdagi jinsi mahsulotlari ishlab chiqarilmoqda. Matoni bo‘yashdan tortib, tayyor mahsulotgacha bo‘lgan jarayon zamonaviy texnologiyalar yordamida amalga oshirilmoqda.
Bu fabrikada ham mahsulotlar to‘liq eksport qilinadi. Mo‘ljal - yiliga 25 million dollarlik mahsulotni xorijga yetkazib berish.
Prezidentimiz yangi korxonalardagi ish jarayonini, mahsulot namunalarini ko‘zdan kechirdi. Mutasaddilarga korxonalar faoliyatini kengaytirishni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

На месте пустующих зданий заработали новые предприятия
Текстильная промышленность - один из драйверов экономики Андижанской области. Сегодня в регионе действуют 700 текстильных предприятий.
В их числе швейное предприятие в городе Андижане, организованное обществом ограниченной ответственности “Dinar group”.
Заброшенное здание было реализовано по «нулевой» стоимости для реализации проекта на 10 миллионов долларов. Всего за семь месяцев здесь появилось современное предприятие.
На предприятии установлено швейное и покрасочное оборудование из Италии, Австрии и Турции. Создана тысяча рабочих мест. Производственная мощность составляет 3,5 миллиона единиц готовых трикотажных изделий и 5 тысяч тонн полуготовой продукции в год.
С присоединением Узбекистана к программе Евросоюза GSP+ широкие возможности открылись и для данного предприятия. Сегодня весь объем его продукции идет на экспорт. По зарубежным заказам здесь производят полуготовые изделия более 50 видов и готовый трикотаж более чем 100 видов. Предприятие намерено довести годовой экспорт до 40 миллионов долларов.
Одним из успешных примеров эффективности экономической политики по рациональному использованию пустующих сооружений является фабрика “Diromm” в Андижане. Ее здание было построено в 80-х годах прошлого века, долгое время оно простаивало и пришло в заброшенное состояние.
Благодаря инвестициям ООО “Бобур ХБК” на сумму 33,5 миллиона долларов, облик здания совершенно изменился. Оно было капитально отремонтировано и оснащено современным оборудованием из Франции, Германии, Италии, Японии и Турции. В настоящее время здесь трудятся 1,5 тысячи человек. После выхода на полную мощность будет создано 2,7 тысяч постоянных рабочих мест.
В настоящее время предприятие выпускает продукцию 200 видов из джинсовой ткани. Все процессы от покраски тканей до пошива изделий основаны на современных технологий.
Эта фабрика также поставляет всю продукцию на экспорт. Цель – за год поставить на внешний рынок продукцию на 25 миллионов долларов.
Президент ознакомился с технологическим процессом на новых предприятиях, осмотрел образцы продукции. Ответственным лицам поручено оказать предприятиям поддержку в расширении деятельности.