Prezident Shavkat Mirziyoyev Tojikistonga jo‘nab ketdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning taklifiga binoan 10-iyun kuni rasmiy tashrif bilan Tojikistonga jo‘nab ketdi.
Avval xabar qilinganidek, oliy darajadagi muzokaralarda O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilinishi rejalashtirilgan.
Xususan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar sohalardagi ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish yo‘nalishlari ko‘rib chiqiladi.
Ko‘p qirrali sheriklikning yangi “o‘sish nuqtalari”ni belgilash hamda uzoq muddatli istiqbolga mo‘ljallangan amaliy hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratiladi.
Prezidentlar xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashadi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonoti, O‘zbekiston-Tojikiston investitsiya kompaniyasini tashkil etish, sanoat va yangi texnologiyalar sohasidagi hamkorlik to‘g‘risidagi bitimlar, Qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” va boshqa hujjatlar imzolanishi rejalashtirilmoqda.
Ikki tomonlama hamkorlikning deyarli barcha sohalarini qamrab oladigan jami 30 dan ziyod hujjat qabul qilinishi ko‘zda tutilgan.
Bundan tashqari, tashrif doirasida iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiyani yo‘lga qo‘yish bo‘yicha umumiy qiymati qariyb 1 milliard dollar bo‘lgan tijorat shartnomalari va bitimlar imzolanishi kutilmoqda.
Tashrif dasturidan Dushanbe shahrida madaniy tadbirlarda ishtirok etish, So‘g‘d viloyatida jamoatchilik vakillari bilan uchrashish, sanoat ob’ektlari bilan tanishish ham o‘rin olgan.

Президент Шавкат Мирзиёев отбыл в Таджикистан
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона 10 июня отбыл с официальным визитом в Таджикистан.
Как сообщалось ранее, в ходе переговоров на высшем уровне планируется обсудить актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-таджикских отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства. В частности, будут рассмотрены аспекты развития двустороннего политического, торгово-экономического, инвестиционного, транспортно-коммуникационного, культурно-гуманитарного сотрудничества.
Особое внимание будет уделено определению новых «точек роста» многопланового взаимодействия и продвижению конкретных проектов развития практического сотрудничества на долгосрочную перспективу.
Лидеры также обменяются мнениями по аспектам международной политики и региональной повестки.
По итогам переговоров планируется подписание Совместного заявления глав государств, соглашений о создании узбекско-таджикской инвестиционной компании, о сотрудничестве в сфере промышленности и новых технологий, «Дорожной карты» по дальнейшему развитию сотрудничества в сфере сельского хозяйства и другие.
Всего намечено принятие свыше 30 документов, охватывающих практически все сферы двустороннего сотрудничества.
Кроме того, в рамках визита предусматривается заключение коммерческих контрактов и соглашений о кооперации в различных отраслях экономики на сумму порядка 1 миллиарда долларов.
Программой визита предусмотрено также участие в совместных культурных мероприятиях в столице Таджикистана, проведение встреч с представителями общественности, посещение ряда промышленных объектов в Согдийской области.