Tatariston bilan hamkorlik rivojlanadi
8-11-iyun kunlari Uy-joy kommunal xizmat ko‘rsatish vaziri o‘rinbosari Qurbon Tursunov, Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari Sharof Rahmonov va Toshkent viloyati hokimi o‘rinbosari Najmiddinxo‘ja Sharipovlardan iborat O‘zbekiston delegatsiyasining Tataristonga xizmat safari amalga oshirilmoqda.
Tashrif davomida ikki tomon o‘rtasida investitsiya, savdo-eksport, uy-joy kommunal xizmat sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish maqsadida shartnoma va kelishuvlarga erishish ko‘zda tutilgan. Tashrif chog‘ida Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari Sharof Rahmonov Tataristondagi quvurlar va qurilish uchun metall konstruksiyalarni ishlab chiqarishga ixtisoslashgan “Tempo” xolding kompaniyasi rahbarlari bilan uchrashdi. O‘zaro muloqot davomida tomonlar Toshkentda quvurlar uchun polipropilen uritan qoplamalarini ishlab chiqaruvchi zavodni tashkil etish loyihasini amalga oshirish masalasini muhokama etdilar.
Shuningdek, Sharof Rahmonov “Kukmara” kompaniyasining rahbariyati bilan ham uchrashib, tomonlar poytaxtimizda maishiy buyumlarni ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxona faoliyatini yo‘lga qo‘yish istiqbollari borasida fikr almashdilar. Ta'kidlash joiz, tashrif davomida o‘zbek delegatsiyasining Qozon shahri meriyasi mutasaddilari bilan uchrashuvi o‘tkazilishi hamda Toshkent va Qozon o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash masalasi muhokama etilishi rejalashtirilgan.

Сотрудничество с Татарстаном будет развиваться
8-11 июня проходит служебная командировка в Татарстан делегации Узбекистана в составе заместителя министра Жилищно-коммунального обслуживания Курбона Турсунова, заместителя хокима города Ташкента Шарофа Рахманова, заместителя хокима Ташкентской области Нажмиддинхужа Шарипова.
В ходе визита планируется достичь ряд договорённостей и соглашений между сторонами о развитии сотрудничества в сфере инвестиций, торговли, экспорта, жилищно-коммунального хозяйства.
В рамках визита заместитель хокима города Ташкента Шароф Рахманов встретился с руководством холдинга «Темпо», расположенного в Татарстане и специализирующегося на производстве труб и металлоконструкций для строительства. В ходе переговоров стороны обсудили реализацию проекта по созданию завода в Ташкенте по производству полипропилен-уритановых покрытий для труб.
Шароф Рахмонов также встретился с руководством компании «Кукмара», где стороны обменялись мнениями о перспективах создания в Ташкенте предприятия по производству бытовых товаров для дома.
Отметим, что в ходе визита планируется встреча узбекской делегации с должностными лицами мэрии Казани и обсуждение подписания меморандума о взаимопонимании между Ташкентом и Казанью.