Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili bilan telefon muloqoti to‘g‘risida
2021-06-03 | Siyosat
2021-yil 2-iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Yevropa Ittifoqining Tashqi ishlar va xavfsizlik siyosati bo‘yicha Oliy vakili Jozep Borrel bilan telefon orqali muloqot qildi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish istiqbollari hamda “YI – Markaziy Osiyo” va “O‘zbekiston – YI” shaklida bo‘lib o‘tadigan tadbirlar muhokama qilindi.
2021-yil 15-16-iyul kunlari Toshkent shahrida o‘tkaziladigan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi yuqori darajali xalqaro konferensiyaga tayyorgarlikning borishi to‘g‘risida fikr almashildi. J.Borrel Yevroittifoqning o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash siyosati va O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi mintaqaviy siyosati nuqtayi nazaridan mazkur forumning dolzarbligini qayd etdi.

О телефонном разговоре с Верховным представителем Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности
2021-06-03 | Политика
2 июня 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел телефонный разговор с Верховным представителем Евросоюза по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем.
В ходе переговоров обсуждены перспективы развития двустороннего сотрудничества между Узбекистаном и Евросоюзом, а также предстоящие мероприятия в формате «ЕС - ЦА» и «Узбекистан - ЕС».
Состоялся обмен мнениями о ходе подготовки к Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности» 15-16 июля 2021 года в г.Ташкенте. Ж.Боррель отметил актуальность данного форума в контексте политики ЕС по укреплению взаимосвязанности и региональной политики Узбекистана в Центральной Азии.