2021-05-25 | Siyosat
TIV maʼlumotiga ko‘ra, vazir ishonch yorliqlari nusxalarini qabul qilar ekan, elchini masʼuliyatli lavozimga tayinlangani bilan tabrikladi va uning professional tajribasi va bilimi O‘zbekiston-Polsha ko‘p qirrali hamkorligini yana-da rivojlantirish va mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.
Muloqot chog‘ida ochiq va konstruktiv o‘zaro siyosiy muloqotni davom ettirishning muhimligi qayd etildi. Shu nuqtai nazardan turli darajalarda bo‘lib o‘tadigan qo‘shma tadbirlarning tashkiliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Tomonlarning savdo-iqtisodiy va investitsiya sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish, o‘zaro tovar aylanmasi hajmlarini oshirish, hududlararo aloqalarni faollashtirishga qaratayotgan eʼtiborining ustuvorligi eʼtirof etildi.
Polshaning yangi tayinlangan elchisi 50 yoshda. O‘zbekistonga tayinlanganiga qadar u TIV departamenti direktori o‘rinbosari lavozimida ishlagan. Undan avval Polsha va xorijiy davlatlardagi vakolatxonalarda  masʼuliyatli lavozimlarda faoliyat yuritgan.
Radoslav Gruk 2015-2020-yillarda Polshaning mamlakatimizdagi elchisi bo‘lib ishlagan Petr Ivashkevich o‘rnini egalladi.
Eslatib o‘tamiz, 2020-yil 29-oktyabr kuni tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov mamlakatimizdagi diplomatik faoliyatini yakunlayotgan Polsha elchisi Pyotr Ivashkevichni qabul qildi. Uchrashuvda O‘zbekiston – Polsha ko‘p qirrali munosabatlarining joriy holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi.

Министр иностранных дел Узбекистана принял копии верительных грамот нового Посла Польши
По информации МИД, принимая копии верительных грамот, министр поздравил Посла с назначением на ответственный пост и выразил надежду, что его профессиональный опыт и знания будут способствовать дальнейшему развитию и укреплению многопланового узбекско-польского сотрудничества.
Стороны отметили важность продолжения открытого и конструктивного двустороннего политического диалога. В данном контексте рассмотрены организационные аспекты предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях.
В беседе отмечалось приоритетное значение, придаваемое сторонами расширению сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционной сферах, наращиванию объемов взаимного товарооборота, активизации межрегиональных контактов.
Выражена заинтересованность в углублении партнерских связей в сфере образования.
Отдельное внимание уделено вопросам взаимодействия в рамках международных и региональных организаций, а также многосторонних структур.
Новому Послу Польши 50 лет. До назначения в Узбекистан работал заместителем директора Департамента МИД. Ранее занимал ответственные посты в Польше и за рубежом.
Радослав Грук сменил на посту Посла Петра Ивашкевича, который возглавлял дипломатическую миссию Польши в нашей стране в 2015-2020 годах.
Петр Ивашкевич в эксклюзивном интервью ИА «Дунё» перед отъездом из Ташкента подчеркнул, что для него работа в Узбекистане – это был уникальный опыт. «Необходимо сказать, что я стал свидетелем грандиозных перемен в стране, которые успешно продолжаются и по сей день», - добавил Посол.