Norvegiya TIV Davlat kotibi bilan muzokaralar to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari G‘ayrat Fazilov Norvegiya Qirolligi Tashqi ishlar vazirligi davlat kotibi Audun Halvorsen bilan videokonferensiya shaklida uchrashuv o‘tkazdi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston-Norvegiya hamkorligining hozirgi holati va istiqbollari, shuningdek Markaziy Osiyo va Afg‘onistondagi vaziyat muhokama qilindi. Siyosiy va parlamentlararo muloqotni, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni faollashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
Afg‘onistondagi vaziyatni baholash va ushbu mamlakat muammosini hal qilishdagi ikki mamlakatning yondashuvlari bir-biriga to‘liq mos tushishi qayd etildi. Bu Oslo va Toshkent o‘rtasidagi ushbu yo‘nalishdagi samarali hamkorlikka zamin yaratadi. Xalqaro tashkilotlar doirasidagi O‘zbekiston va Norvegiya o‘zaro munosabatlarining ayrim masalalari bo‘yicha fikr almashildi.
Davlat kotibi o‘zbek tomonini BMT Bosh Assambleyasining Orolbo‘yi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar hududi deb e’lon qilish to‘g‘risidagi maxsus rezolyutsiyasi qabul qilinganligi bilan tabrikladi. Muzokaralarda tomonlarni qiziqtirgan boshqa masalalar ham muhokama qilindi

О переговорах с государственным секретарем МИД Норвегии
Заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Гайрат Фазилов в формате видеоконференцсвязи провел встречу с государственным секретарем Министерства иностранных дел Королевства Норвегия Аудуном Халворсеном.
В ходе переговоров стороны обсудили текущее состояние и перспективы узбекско-норвежского сотрудничества, а также ситуацию в Центральной Азии и Афганистане. Особое внимание было уделено активизации политического и межпарламентского диалога, торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
Отмечено, что оценки ситуации и подходы двух стран к решению проблемы Афганистана полностью совпадают, что во многом обусловлено продуктивным сотрудничеством Осло и Ташкента в данном направлении. Состоялся обмен мнениями по отдельным вопросам взаимодействия Узбекистана и Норвегии в рамках международных организаций.
Госсекретарь поздравил узбекскую сторону с принятием резолюции Генеральной Ассамблеи ООН об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий. На переговорах также обсуждены и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.