S.Chakrabarti bilan uchrashuv to‘g‘risida
2021-yilning 19-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy taraqqiyot, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik masalalari bo‘yicha maslahatchisi Suma Chakrabarti bilan videokonferensaloqa shaklida uchrashuv o‘tkazdi.
Muloqot davomida joriy yil iyul oyida bo‘lib o‘tishi rejalashtirilgan “Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy bogʻliqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyaga tayyorgarlik ishlarining borishi yuzasidan fikr yuritildi.
Qayd etilganidek, mazkur anjumanni o‘tkazish tashabbusi Markaziy va Janubiy Osiyoning barcha mamlakatlarida, shuningdek, yetakchi sherik davlatlarda keng qo‘llab-quvvatlanmoqda.
Shu munosabat bilan, tadbirga mazmunan puxta tayyorgarlik ko‘rish muhimligi, xususan, strategik muhim infratuzilma loyihalarini amalga oshirish, ayniqsa, transafg‘on yo‘lagini barpo etish bo‘yicha uning natijalarining amaliy ahamiyati ta’kidlandi.
Tomonlar, shuningdek, O‘zbekiston va xorijiy hamkorlar bilan o‘zaro manfaatli munosabatlarni kengaytirish masalalarini ham muhokama qildilar.

О встрече с С.Чакрабарти
19 мая 2021 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с советником Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного государственного управления и международного сотрудничества Сума Чакрабарти в режиме видеоконференции.
В ходе встречи состоялся обстоятельный обмен мнениями о ходе подготовки к запланированной в июле этого года в г.Ташкенте Международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности».
Отмечалось, что инициатива о проведении данной конференции нашла широкую поддержку во всех странах Центральной и Южной Азии, а также ведущих государствах-партнерах.
В этой связи подчеркнута важность тщательной подготовки содержательной части мероприятия с акцентом на практическую значимость ее итогов для реализации стратегически важных инфраструктурных проектов, включая создание трансафганского коридора.
Стороны также обсудили вопросы расширения взаимовыгодных отношений Узбекистана с зарубежными партнерами.