Tojikiston delegatsiyasi mamlakatimiz agrar sohasining bir qator obyektlariga tashrif buyuradi
O‘zbekiston Respublikasi Qishloq xo‘jaligi vazirligi 2021-yil 17-may kuni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga kelgan Tojikiston delegatsiyasini ikki kun davomida agrar sanoatning bir qator obyektlari bilan tanishtiradi. Delegatsiyaga Tojikiston Respublikasi qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Karimzoda Sa'di G‘afor boshchilik qilmoqda.
Tojikiston qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari samimiy qabul va umuman barqaror va samarali hamkorlik uchun O‘zbekiston Respublikasining hukumati va xalqiga minnatdorlik bildirdi. «Tojikiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik uchun ichki manbalar yetarli.
Muntazam muzokaralar olib borish, qishloq xo‘jaligining barcha sohalarida yaqin aloqalarni o‘rnatish va tajriba almashish o‘zaro tovar ayirboshlash hajmining oshishiga yordam beradi.
Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, Tojikiston Respublikasida qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish xajmi yildan-yilga ortib bormoqda, qishloq xo‘jaligi rivojlanishida xususiy sektorning ulushi tobora barqaror bo‘lmoqda.
Mamlakatda qishloq xo‘jaligi ishlab chiqarishining o‘sishi, don mahsulotlari, kartoshka, sabzavot, mevalar va boshqa asosiy qishloq xo‘jaligi ekinlari ishlab chiqarishning yuqori ko‘rsatkichlari kuzatilmoqda. Bizning vazirligimiz o‘zbekistonlik hamkasblar bilan bir qator muhim sohalarda hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor», - deydi qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari Karimzoda Sa'di G‘afor.
Shu tariqa, Tojikiston qishloq xo‘jaligi vazirining birinchi o‘rinbosari o‘zaro hamkorlikning asosiy yo‘nalishlari sifatida quyidagilarni ta'kidlab o‘tdi:
- ayrim turdagi ekinlarni yetishtirish, intensiv bog‘lar va chorvachilik majmualarini yaratish sohalarida agrosanoat korxonalarining hamkorligini rivojlantirish, shuningdek baliqchilik bo‘yicha tajriba almashish;
- qishloq xo‘jaligi ekinlari navlari, seleksiya yutuqlarini sinovdan o‘tkazish va joriy etish, shuningdek ularni yetishtirish texnologiyalaridan foydalanish sohalaridagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik o‘rnatish;
- urug‘chilikni tezkor rivojlantirish hamda don, moyli ekinlar va paxtaning yuqori mahsuldor navlarini yaratish uchun ilmiy-tadqiqot institutlarining hamkorligini mustahkamlash;
- chegara hududlarda o‘simliklarni himoya qilish, kasalliklarning oldini olish va zararkunandalar hamda chigirtkalarga qarshi kurash borasida qo‘shma tadbirlarni ishlab chiqish;
- agrar klasterlarni tashkil etish bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi tajribasini o‘rganish;
- qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish, raqamli texnologiyalar yordamida ekinlar hosildorligini prognozlash sohasida tajriba almashish;
- sohaga oid institutlar o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish, shuningdek Tojikiston Respublikasi hamda mamlakatimizda o‘tkaziladigan konferensiyalar, simpoziumlar, seminarlar, davra suhbatlarida qishloq xo‘jaligi mutaxassislarining ishtiroki borasida hamkorlik qilish masalasini ko‘rib chiqish.
Tashrif doirasida Tojikiston delegatsiyasi ikki kun davomida Qishloq xo‘jaligida bilimlar, innovasiyalar va xizmatlar markazi – AKIS, intensiv bog‘lar, issiqxona xo‘jaliklari, chorvachilik va parrandachilik fermalari, Agrar universitet huzuridagi “Extension center”dagi Baliqchilik markazi, mazkur universitetdagi “in-vitro” laboratoriyasi hamda qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash bo‘yicha laboratoriya va boshqa qishloq xo‘jaligi ob'ektlarida bo‘ladi.
Eslatib o‘tamiz, 2021-yil 15-may kuni Toshkentda O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo komissiyaning 8-yig‘ilishi bo‘lib o‘tgan edi. Yig‘ilish komissiya hamraislari — O‘zbekiston Bosh vaziri A. Aripov va Tojikiston Bosh vaziri K.Rasulzoda tomonidan o‘tkazilgan.

Делегация из Таджикистана посетит ряд объектов узбекской аграрной отрасли
Министерство сельского хозяйства Республики Узбекистан в течение двух дней ознакомит с рядом объектов аграрной отрасли делегацию из Таджикистана, прибывшую в страну с официальным визитом 17 мая 2021 года. Возглавил делегацию первый заместитель министра сельского хозяйства Республики Таджикистан Каримзода Саъди Гафор.
Первый замминистра сельского хозяйства Таджикистана выразил свою признательность правительству и народу Республики Узбекистан за теплый прием и, в целом, стабильное и плодотворное сотрудничество. «На базе двустороннего сотрудничества между Таджикистаном и Узбекистаном имеются достаточные внутренние ресурсы. Осуществление регулярных переговоров, налаживание тесных контактов и обмен опытом во всех сферах сельского хозяйства будут способствовать увеличению взаимного товарооборота. Анализы показывают, что в Республике Таджикистан с каждым годом увеличивается объем производства сельхозпродукции, доля частного сектора в развитии сельского хозяйства становится устойчивее.
В стране отмечается положительная динамика роста сельскохозяйственного производства, высокие показатели производства зерна, картофеля, овощей, фруктов и других основных сельскохозяйственных культур. И наше министерство выражает заинтересованность в развитии сотрудничества с узбекскими коллегами по ряду ключевых направлений», - отметил первый заместитель министра сельского хозяйства Каримзода Саъди Гафор. Так, в качестве основных направлений взаимного сотрудничества первый замминистра сельского хозяйства Таджикистана обозначил:
- развитие кооперации агропромышленных предприятий в области выращивания отдельных видов культур, создания интенсивных садов и животноводческих комплексов, а также обмена опытом в сфере рыбоводства;
- налаживание сотрудничества по реализации совместных проектов в области испытания и внедрения сортов сельскохозяйственных растении, селекционных достижений, а также использование технологий их возделывания;
- усиление взаимодействия научно-исследовательских институтов с целью ускоренного развития семеноводства и получения высокопродуктивных сортов зерновых, масличных культур и хлопчатника;
- разработка совместных мер в сфере защиты растений, предупреждения заболевании и борьбы с сельхоз вредителями и саранчой в приграничных районах;
- изучение опыта Республики Узбекистан по созданию аграрных кластеров;
- обмен опыта в сфере цифровизации сельского хозяйства и прогнозирование урожайности сельхоз производства посредством цифровых технологии;
- рассмотрение вопроса о сотрудничестве между профильными учебными заведениями, а также участие специалистов в области сельского хозяйства на конференциях, симпозиумах, семинарах, круглых столах, проводимых в Республике Таджикистан и Республики Узбекистан.
В рамках визита таджикская делегация в течение двух дней посетит Центр сельскохозяйственных знаний, инноваций и услуг AKIS, интенсивные сады, тепличные хозяйства, животноводческие и птицефермы, Центр рыбоводства в Extension center при Аграрном университете, лабораторию «in-vitro» и лабораторию по переработке сельхозпродукции в Ташкентском государственном аграрном университете, а также другие сельскохозяйственные объекты.
Напомним, что ранее, 15 мая 2021 года, в Ташкенте состоялось 8-е заседание Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству между Узбекистаном и Таджикистаном. Заседание провели сопредседатели комиссии - Премьер-министр Узбекистана А.Арипов и Премьер-министр Таджикистана К.Расулзода.