O‘zbekiston – Qirg‘iziston – Xitoy transport koridori salohiyatni oshirish choralari o‘rganilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Transport vaziri Ilhom Mahkamov Qirg‘iziston Respublikasi Transport, arxitektura, qurilish va kommunikatsiya vaziri Gulmira Abdralyieva bilan uchrashdi.
Ikki mamlakat vazirlari boshchiligidagi delegatsiya vakillari mamlakatlarimiz o‘rtasida transport-kommunikatsiya aloqalarini yanada rivojlantirish maqsadida O‘sh – Saritosh - Irkeshtom avtomobil yo‘li bo‘ylab, o‘rganish va tadqiqot ishlarini o‘tkazishmoqda. Xususan, delegatsiya a’zolari “Irkeshtom” chegara bojxona postining ish faoliyati bilan yaqindan tanishishdi.
Shuningdek, Qashg‘ar – Irkeshtom – O‘sh – Andijon – Toshkent multimodal transport koridori salohiyatini kengaytirish, uning imkoniyatlaridan oqilona va samarali foydalanishni rivojlantirish maqsadida amalga oshirilayotgan ishlar va mavjud muammolar joyiga chiqqan holda o‘rganilmoqda. Xususan, Chiyirchiq, Taldiq, Tonmurun dovonlari va Saritosh punkitiga tashrif buyurildi.
Uchrashuv davomida vazirlar ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish va kengaytirish bo‘yicha bitimlar doirasida hamkorlik istiqbollarini muhokama qilishdi.

Изучаются меры по увеличению потенциала транспортного коридора Узбекистан-Кыргызстан-Китай
Сегодня, 17 мая, министр транспорта Республики Узбекистан Ильхом Махкамов встретился с Министром транспорта, архитектуры, строительства и коммуникаций Кыргызской Республики Гульмирой Абдралиевой.
Представители делегации во главе с министрами двух стран проводят научно-исследовательские работы вдоль Ош-Сарыташ-Иркештам в целях дальнейшего развития транспортно-коммуникационных связей между нашими странами. В частности, члены делегации ознакомились с деятельностью пограничного таможенного поста Иркештам.
Также на месте изучаются осуществляемые работы и существующие проблемы в целях расширения потенциала, рационального и эффективного использования возможностей мультимодального транспортного коридора Кашгар – Иркештам – Ош – Андижан – Ташкент. В частности, были посещены перевалы Чыйырчык, Талдык, Тонмурун и пункт Сары-Таш. Министры также обсудили перспективы сотрудничества в рамках соглашений по развитию и расширению сотрудничества между двумя странами.