Qirg‘iziston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv to‘g‘risida
2021-yilning 11-may kuni Sian shahrida (Xitoy) O‘zbekiston delegatsiyasining “Markaziy Osiyo – Xitoy” shaklidagi ikkinchi uchrashuvidagi ishtiroki doirasida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Qirg‘iz Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Ruslan Kazakbayev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Vazirlar ikki tomonlama aloqalar rivojlanishi bilan bog‘liq dolzarb masalalar hamda mintaqaviy hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Joriy yilning mart oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan oliy darajadagi muzokaralar yakunida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Taʼkidlanganidek, davlatlar rahbarlarining siyosiy irodasi tufayli samarali natijalar berayotgan qator kelishuvlarga erishildi, o‘zaro ishonch mustahkamlandi, qardosh xalqlarimiz va mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlari kengaydi.
Tomonlar Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ni, multimodal transport koridori hamda “Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” temir yo‘li loyihasini imkon qadar tez muddatda amalga oshirishning muhimligini qayd etdilar.

О встрече с главой МИД Кыргызстана
11 мая 2021 года в городе Сиане (КНР) в рамках участия узбекской делегации во второй министерской встрече формата «Центральная Азия – Китай» Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел встречу с главой МИД Кыргызской Республики Русланом Казакбаевым.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам развития двустороннего многопланового сотрудничества, а также перспективам регионального взаимодействия.
Министры отметили важность практической реализации достигнутых договорённостей по итогам переговоров на высшем уровне, состоявшихся в Ташкенте в марте этого года.
Подчеркнуто, что благодаря политической воле глав государств удалось выйти на ряд значимых по своим результатам соглашения, укрепить взаимное доверие, расширить отношения дружбы, добрососедства и стратегического партнёрства между двумя братскими народами и странами.
Стороны отметили важность совместных усилий по скорейшей практической реализации «Дорожной карты» промышленной кооперации, проекта мультимодального транспортного коридора и строительства железной дороги по маршруту «Китай - Кыргызстан - Узбекистан».