Joriy yilning 3-may kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumati delegatsiyasining Saudiya Arabistoniga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Saudiya Arabistoni Mehnat va ijtimoiy taraqqiyot vazirligi hamda Davlat investitsiya jamg‘armasi rahbariyati bilan uchrashdi.
Muzokaralar chog‘ida ikki mamlakat o‘rtasida mehnat munosabatlari sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Shu o‘rinda ikki mamlakat iqtisodiy tarmoqlari kesimida malakali mehnat resurslariga bo‘lgan ehtiyojlardan kelib chiqib, mehnat masalalari bo‘yicha amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab beruvchi tashqi mehnat migratsiyasi sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi hukumatlararo bitimni imzolash orqali O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi mehnat munosabatlarini tartibga soluvchi normativ-huquqiy bazani shakllantirish zarurligi ta'kidlandi.
Mehnat munosabatlari sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni tizimlashtirish maqsadida Saudiya Arabistoni Podshohligida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi mehnat migratsiyasi masalalari agentligining vakolatxonasini ochish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Saudiya Arabistoni Podshohligi Davlat investitsiya Jamg‘armasi rahbariyati bilan muzokaralar chog‘ida investitsiyaviy, energetika, moliyaviy-texnik sohalaridagi ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Tomonlar “ACWA Power” kompaniyasi bilan birga energetika sohasida loyihalarni amalga oshirishda erishilgan yutuqlar, shuningdek, yangi istiqbolli investitsiya loyihalarini ishlab chiqish bo‘yicha olib borilayotgan ishlarni ijobiy qayd etdilar.
Qo‘shma loyiha va tashabbuslarni ro‘yobga chiqarish borasida O‘zbekiston Respublikasining Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi hamda O‘zbekiston Respublikasining To‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiya jamg‘armasi bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Saudiya Arabistoni Jamg‘armasi rahbariyatining fikricha, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahbarligida keng ko‘lamli ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar va investitsiya muhitini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar amalga oshirilayotgan bir paytda O‘zbekiston iqtisodiyotiga sarmoya kiritish – hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishi hisoblanadi.
Muzokaralar yakunida Jamg‘arma rahbariyati hamda O‘zbekistonning asosiy vazirliklari va idoralari rahbarlari ishtirokida muntazam uchrashuv va muzokaralar o‘tkazish yo‘li bilan investitsiyalar sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikning optimal imkoniyat va yo‘nalishlarini aniqlash maqsadida muloqotni davom ettirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Ma'lumot uchun: Saudiya Arabistoni Davlat investitsiya jamg‘armasi umumiy aktivlari 390 mlrd dollarga teng bo‘lgan dunyoning eng yirik suveren investitsiya jamg‘armalaridan biri hisoblanadi. Jamg‘arma 1971-yilda Saudiya Arabistoni milliy iqtisodiyoti uchun strategik ahamiyatga ega loyihalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash maqsadida tashkil etilgan. Jamg‘arma tashkil etilganidan buyon Podshohlikning asosiy investitsiyaviy vositasi bo‘lib, neftni qayta ishlash, neft' kimyosi, energetika, telekommunikasiya va boshqa sohalardagi strategik loyihalarni moliyalashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi. 2014-yildan beri Jamg‘armaga Podshohlik ichida va tashqarisida yangi loyihalarni moliyalashtirish vakolati berilgan.

В Эр-Рияде продолжаются встречи на высоком уровне
3 мая текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Саудовскую Аравию состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с руководством Министерства труда и социального развития, а также Государственного инвестиционного фонда Саудовской Аравии.
В ходе переговоров были обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества между странами в сфере трудовых отношений. В данном ключе подчеркивалась необходимость формирования нормативно-правовой базы, регулирующей трудовые отношения между Узбекистаном и Саудовской Аравией, в частности, путем подписания межправительственного соглашения по сотрудничеству в области внешней трудовой миграции, определяющего приоритетные направления практического взаимодействия по вопросам труда, исходя из потребностей в квалифицированных трудовых ресурсах в разрезе отраслей экономик двух стран.
Рассмотрены перспективы открытия представительства Агентства по внешней трудовой миграции Республики Узбекистан в Королевстве Саудовская Аравия в целях систематизации двустороннего сотрудничества в сфере трудовых отношений.
В ходе переговоров с руководством Государственного инвестиционного фонда Королевства Саудовской Аравии обсуждались текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в инвестиционной, энергетической и финансово-технической сферах. Сторонами положительно отмечен ход реализации проектов в энергетической сфере с компанией «ACWA Power», а также проводимая совместная работа по выработке новых перспективных инвестиционных проектов.
Рассмотрены перспективы налаживания практического сотрудничества с Фондом реконструкции и развития Республики Узбекистан и Фондом прямых инвестиций Республики Узбекистан по реализации совместных проектов и инициатив.
По мнению руководства саудовского Фонда инвестирование в экономику Узбекистана является перспективным направлением сотрудничества в свете масштабных социально-экономических реформ и мер по улучшению инвестиционного климата, реализуемых под руководством Президента Республики Узбекистан.
По итогам переговоров достигнута договоренность о продолжении предметного диалога с целью определения оптимальных вариантов и направлений взаимовыгодного сотрудничества в инвестиционной сфере путем проведения регулярных встреч и переговоров с участием руководства Фонда и руководителями ключевых министерств и ведомств Узбекистана.
Справочно: Государственный инвестиционный фонд Саудовской Аравии – один из крупнейших суверенных инвестиционных фондов в мире с совокупными активами в 390 миллиардов долларов. Фонд был создан в 1971 году для финансовой поддержки проектов, имеющих стратегическое значение для национальной экономики Саудовской Аравии. С момента своего создания Фонд является основным инвестиционным инструментом Королевства и играет важную роль в финансировании стратегических проектов в нефтепереработке, нефтехимии, энергетике, телекоммуникации и других сферах. С 2014 года Фонду предоставлены полномочия по финансированию новых проектов внутри и за пределами Королевства.