O‘zbekiston delegatsiyasining Yevroosiyo hukumatlararo kengashi yig‘ilishida ishtiroki to‘g‘risida
2021-yil 30-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri A.Aripov boshchiligidagi delegatsiya Qozon shahrida bo‘lib o‘tgan Yevroosiyo hukumatlararo kengashi yig‘ilishida ishtirok etdi.
O‘z nuqtida delegatsiya rahbari shuni qayd etdiki, kuzatuvchi davlat maqomi O‘zbekistonga Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqidagi (EOII) integratsiya jarayonlarini xolislik bilan va har tomonlama o‘rganish, yanada yaqin hamkorlik uchun yangi imkoniyatlarni ochish imkonini beradi.
Ta'kidlandiki, bugungi kunda O‘zbekistonda Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi a'zo mamlakatlar sarmoyasi ishtirokida uch mingdan ziyod korxona faoliyat ko‘rsatmoqda, iqtisodiyotning ko‘plab tarmoqlarida qo‘shma loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda.
Shu yil 5-aprelda Toshkentda Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi Sanoat siyosati bo‘yicha kengashining 3-yig‘ilishi o‘tkazilishi mamlakatimizning YeOII  bilan hamkorligiga misol bo‘la oladi.
Yig‘ilish natijalariga ko‘ra Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan O‘zbekiston Respublikasi Hukumati o‘rtasida o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi memorandum, shuningdek, 2021-2023 yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma tadbirlar rejasi imzolandi.
Qozon shahrida bo‘lish asnosida O‘zbekiston Bosh vaziri YeOIIga a'zo mamlakatlar delegatsiyalari rahbarlari bilan qator ikki tomonlama uchrashuvlarni o‘tkazdi.

Об участии делегации Узбекистана в заседании Евразийского межправительственного совета
30 апреля 2021 года делегация во главе с Премьер-министром Республики Узбекистан А.Ариповым приняла участие в заседании Евразийского межправительственного совета, состоявшемся в г. Казани.
В своем выступлении на заседании руководитель делегации отметил, что статус государства-наблюдателя позволяет Узбекистану объективно и всесторонне изучать интеграционные процессы в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), открывать новые возможности для более тесного сотрудничества.
Отмечалось, что сегодня в Узбекистане действует свыше трёх тысяч предприятий с участием капитала стран-членов Евразийского экономического Союза успешно, реализуются совместные проекты во многих отраслях экономики.
Примером сотрудничества с ЕАЭС стало проведение 5 апреля текущего года в Ташкенте 3-го заседания Совета по промышленной политике Евразийского экономического союза.
По итогам заседания подписаны Меморандум o взаимодействии между Евразийской экономической комиссией и Правительством Республики Узбекистан, а также План совместных мероприятий на 2021-2023 годы.
В рамках пребывания в Казани Премьер-министр Узбекистана провел ряд двусторонних встреч с руководителями делегаций стран-членов ЕАЭС.