Statistik registrlarni yuritishda xodimlar malakasini oshirishga qaratilgan tadbir o‘tkazildi
Davlatimiz rahbari boshchiligida 2020- yilning 1- iyun kuni milliy statistika sohasini takomillashtirish chora-tadbirlari bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda kadrlar masalasiga alohida to‘xtalib, statistika tizimining barcha mutaxassis kadrlarini o‘qitish, malakasini oshirish yuzasidan topshiriqlar berilgan edi.
Shundan kelib chiqib, Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan belgilangan aniq reja asosida, qo‘mita markaziy apparati va hududiy statistika idoralari xodimlarini tizimli o‘qitish bo‘yicha dastur ishlab chiqilib, tasdiqlandi. Ushbu grafik asosida 2020- yilda tizim xodimlarining malakasini oshirish hamda sohaga doir bilim va salohiyatini yanada takomillashtirishga qaratilgan onlayn seminarlar tashkil etilgan edi.
2021- yilning 30- aprel Davlat statistika qo‘mitasi Statistik registrlarni yuritish va tizimli xizmat ko`rsatish boshqarmasi tomonidan hududiy boshqarmalar xodimlar malakasini oshirishga qaratilgan videokonferensiya tashkil etildi. Videokonferensiyada Davlat statistika qo‘mitasi xodimlari va hududiy statistika boshqarmalari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda statistik registrlarni yuritish va tizimli xizmat ko`rsatish, korxona va tashkilotlar statistikasini o‘tkazish usullari bo‘yicha qo‘mita mutaxassislari hududiy statistika boshqarmalari xodimlarining bilim va salohiyatini o‘rgandi.  Statistik registrlarni yuritish va tizimli xizmat ko`rsatish boshqarmasi vakillari tegishli me’yoriy-huquqiy hujjatlar ijrosini ta’minlash maqsadida bajarilishi lozim bo‘lgan ishlari yuzasidan o‘z takliflarini berib o‘tdi.
Tadbirda qo‘mitaning Statistik registrlarni yuritish va tizimli xizmat ko`rsatish boshqarmasi va hududiy statistika boshqarmalari xodimlari sohadagi mavjud muammo va kamchiliklarni muhokama va tahlil qilgan holda tizimni rivojlantirish bo‘yicha fikr-mulohaza almashdi. Hududiy statistika boshqarmalari xodimlariga qo‘mita mutaxassislari tomonidan amaliy ahamiyatga ega bo‘lgan taklif va tavsiyalar berildi.

Проведена видеоконференция, направленная на повышение квалификации сотрудников по ведению статистических регистров
На совещании по мерам по совершенствованию национальной статистики под председательством главы государства 1 июня 2020 года был затронут вопрос человеческих ресурсов, и даны поручения по обучению и повышению квалификации всех специалистов статистической системы.
На основании этого графика в 2020 году были организованы онлайн-семинары для повышения квалификации сотрудников системы и дальнейшего повышения их знаний и возможностей в этой области. Следующая видеоконференция, организованная 30 апреля 2021 года Управлением по ведению и обслуживанию системы статистических регистров, стала логическим продолжением наращивания потенциала системы.
На мероприятии специалисты Госкомстата изучили знания и потенциал сотрудников территориальных статистических управлений по ведению статистических регистров и системному обслуживанию, методам ведения статистики предприятий и организаций. Представители Управления ведения и системного обслуживания статистических регистров представили свои предложения по работе, которая должна быть выполнена в целях обеспечения исполнения соответствующих нормативно-правовых актов.
В ходе видеоконференции сотрудники Госкомстата и территориальных управлений статистики обменялись мнениями по развитию системы, обсудив и проанализировав имеющиеся проблемы и недостатки в отрасли. Сотрудники Госкомстата предоставили сотрудникам территориальных статистических управлений практические предложения и рекомендации. Видеоконференции такого практического значения систематически организуются другими управлениями Госкомстата.