O‘zbekiston tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari MOMIHI instituti direktori bilan Markaziy Osiyoda savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish masalalarini muhokama qildi
2021-04-28 | Iqtisodiyot
O‘zbekiston tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Farhod Arziyev 26-aprel kuni Markaziy Osiyo mintaqaviy iqtisodiy hamkorlik instituti (MOMIHI) direktori Said Shakil Shoh bilan onlayn shaklda muzokaralar o‘tkazdi
Tomonlar Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlik masalalari, COVID-19 pandemiyasining mintaqaning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishiga taʼsiri, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy va transport-kommunikatsiya aloqalarini chuqurlashtirish imkoniyatlarini muhokama qildi.
MOMIHI instituti rahbari 2021-yil iyul oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tadigan «Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar» mavzusidagi
yuqori darajadagi xalqaro konferensiyada ishtirok etishga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida MOMIHI instituti va Markaziy Osiyo xalqaro instituti o‘rtasida hamkorlik aloqalarini o‘rnatish, shuningdek, transport-kommunikatsiya sohasidagi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish to‘g‘risida kelishuvlarga erishildi

Первый заместитель главы МИД Узбекистана обсудил с директором Института ЦАРЭС вопросы углубления торгово-экономических, инвестиционных и транспортно-коммуникационных связей в Центральной Азии
2021-04-28 | Экономика
Первый заместитель министра иностранных дел Узбекистана Фарход Арзиев 26 апреля провел онлайн-переговоры с директором Института Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС) Саидом Шакилом Шахом
Стороны обсудили вопросы регионального сотрудничества в Центральной Азии, влияние пандемии COVID-19 на социально-экономическое развитие региона, возможности углубления торгово-экономических, инвестиционных и транспортно-коммуникационных связей.
Главой Института ЦАРЭС была выражена заинтересованность в участии в Международной конференции высокого уровня «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», которая пройдет в июле 2021 года в городе Ташкенте.
По итогам встречи достигнуты договоренности о налаживании сотрудничества между Институтом ЦАРЭС и Международным институтом Центральной Азии, а также реализации совместных проектов в транспортно-коммуникационной сфере.