Mamlakatimizning Koreya Respublikasidagi elchixonasi tomonidan tashkillashtirilgan Janubiy Koreya - O‘zbekiston biznes assotsiatsiyasi (KUBA) delegatsiyasining mamlakatimizga tashrifi doirasida KUBA raisining birinchi o‘rinbosari Kim Chang Keon kecha O‘zbekiston maktabgacha taʼlimi vaziri Agripina Shin bilan uchrashdi
Tadbirda vazirlik tomonidan ilgari surilayotgan maktabgacha taʼlim tizimini raqamlashtirish doirasida «Edu Link» taʼlim platformasini joriy qilish bo‘yicha loyihani bajarish masalalari muhokama qilindi.
Janubiy Koreya mutaxassislari tomonidan ishlab chiqilayotgan «Edu Link» dasturining mazmuni va asosiy funksiyalari bo‘yicha qo‘shma tadbirlar atroflicha ko‘rib chiqildi. Dastur yuzasidan videokonferensiyalar orqali muntazam tarzda munozaralar o‘tkazilayotgani mazkur loyihani muvaffaqiyatli amalga oshirish uchun samarali hamkorlik tizimini shakllantirishga imkon berdi.
Vazirga loyihani tayyorlash va uni joriy yil 1-sentyabr kuni rasmiy tarzda ishga tushirish bo‘yicha tayyorgarlik va targ‘ibot rejalari to‘g‘risida maʼlumot berildi. Janubiy koreyalik sarmoyador loyiha O‘zbekiston mustaqilligining 30 yillik va ikki mamlakat o‘rtasida diplomatik munosabatlar o‘rnatilganining 29 yillik sanalariga o‘ziga xos tuhfa bo‘lishini alohida taʼkidladi.
Muloqot chog‘ida, shuningdek, Toshkent shahrida Janubiy Koreya standartlari asosida oliy o‘quv yurti ochish, Farg‘ona va Namangan viloyatlarida maktabgacha taʼlim muassasalarini yaratish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish masalalari ham muhokama qilindi, istiqboldagi rejalar belgilab olindi.
Uchrashuv yakunida belgilangan vazifalarni o‘z vaqtida bajarish va loyihani belgilangan muddatda ishga tushirish bo‘yicha ishchi guruhning tizimli faoliyatini tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

В Узбекистане планируется внедрить в дошкольное образование современные южнокорейские технологии
В рамках организованного Посольством нашей страны в Южной Корее визита делегации Корейско-узбекской бизнес-ассоциации (КУБА) в республику вчера состоялась встреча первого заместителя председателя КУБА Ким Чанг Кеона с министром дошкольного образования Узбекистана Агрипиной Шин
Обсуждены вопросы реализации проекта по внедрению образовательной платформы «Edu Link» в рамках цифровизации системы дошкольного образования, продвигаемого Министерством дошкольного образования Узбекистана.
В ходе встречи были тщательно рассмотрены совместные мероприятия относительно разработки контентов и основных функций приложения «Edu Link», которое на данный момент уже находится на стадии разработки в Южной Корее. Ким Чанг Кеон с удовлетворением отметил, что группа специалистов официально начала работу над проектом. Проведение регулярных обсуждений посредством видеоконференций позволило сформировать эффективную систему совместной работы в целях успешной реализации данного проекта.
Министру доложены планы по активной подготовке и продвижению проекта к намеченному официальному его запуску 1 сентября 2021 года. Южнокорейский инвестор еще раз подчеркнул, что начало реализации проекта станет своеобразным празднованием 30-летия Независимости Узбекистана и 29-летия установления дипломатических отношений между двумя странами.
Кроме того, в рамках встречи были обсуждены вопросы и намечены планы по реализации проектов по открытию в городе Ташкенте высшего учебного заведения, а также созданию в Ферганской и Наманганской областях дошкольных образовательных учреждений по южнокорейским стандартам. Реализация данных проектов намечена на 2022 год, в их непосредственном продвижении и согласовании принял важное участие ректор Корейского международного университета в Фергане Пак Джун Хо.
По итогам встречи достигнута договоренность об организации системной работы рабочей группы для достижения поставленных задач и запуска проекта в намеченные сроки.