O‘zbekiston Qahramoni Hasan Normurodov vafoti munosabati bilan hamdardlik
Atoqli davlat va jamoat arbobi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senatining a’zosi, “Nuroniy” jamg‘armasining Samarqand viloyati bo‘limi raisi, O‘zbekiston Qahramoni Hasan Norbekovich Normurodov shu yil 24-aprel kuni 82 yoshida vafot etdi.
Hasan Normurodov 1939-yil 16-noyabr kuni Samarqand viloyati Kattaqo‘rg‘on tumanida tug‘ildi. O‘rta maktabni tugatib, Kattaqo‘rg‘on pedagogika bilim yurti va Samarqand davlat universitetida tahsil oldi.
Xizmat faoliyatini o‘rta ta’lim maktabining ona tili va adabiyoti fani o‘qituvchisi lavozimida boshlab, ko‘p yillar davomida Samarqand viloyatining turli shahar va tumanlarida ishladi.
Jumladan, Kattaqo‘rg‘on shahri, Jomboy, Narpay tumanlarida rahbarlik lavozimlarida, Samarqand viloyati partiya qo‘mitasining kotibi sifatida samarali faoliyat ko‘rsatdi.
1988-1995-yillarda Samarqand viloyati Xalq ta’limi boshqarmasi boshlig‘i, 1995–2003-yillarda Xalq ta’limi va fan xodimlari kasaba uyushmasining Samarqand viloyat kengashi raisi bo‘lib ishladi.
2003-yildan hozirgi vaqtga qadar “Nuroniy” jamg‘armasining Samarqand viloyati bo‘limi raisi vazifasida fidokorona mehnat qildi.
Hasan Norbekovich Normurodov 60 yildan ziyod mehnat faoliyati davomida o‘zining ulkan rahbarlik salohiyati, boy bilim va tajribasi, barchaga ibrat bo‘ladigan ma’naviy fazilatlari bilan, jonajon Vatanimizga cheksiz muhabbati va sadoqati bilan haqli ravishda ko‘pmillatli xalqimizning qalbidan chuqur joy olgan ulug‘ inson edi.
Uning bevosita rahbarligida Samarqand viloyatining turli hududlarini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish va obodonlashtirish, aholining turmush darajasini yaxshilash, ta’lim-tarbiya tizimining samaradorligini oshirish bo‘yicha ulkan ishlar amalga oshirildi.
Hasan Norbekovich Normurodov haqiqiy xalq oqsoqoli sifatida hamisha el-yurtning dardu tashvishlari bilan yashadi. Ayniqsa, keksa avlod vakillari, xotin-qizlarimizning huquq va manfaatlarini himoya qilish, ular uchun munosib sharoit yaratish, aziz yoshlarimizni milliy va umuminsoniy qadriyatlar ruhida tarbiyalash, ularning kelajagini ta’minlash yo‘lida chinakam fidoyilik ko‘rsatib, sidqidildan xizmat qildi.
U O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining a’zosi sifatida mustaqilligimizni mustahkamlash, mamlakatimizda parlamentarizm tizimini rivojlantirish, ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotimiz uchun zarur bo‘lgan muhim qonunlarni ishlab chiqish va amalga oshirishga katta hissa qo‘shdi.
Hasan Norbekovich Normurodovning davlatimiz va xalqimiz oldidagi ulkan xizmatlari munosib taqdirlandi. U “Do‘stlik”, “Mehnat shuhrati”, “El-yurt hurmati” ordenlari, “O‘zbekiston Qahramoni” degan yuksak unvon bilan mukofotlangan edi.

Соболезнования в связи с кончиной Героя Узбекистана Хасана Нормуродова
24 апреля в возрасте 82 лет скончался выдающийся государственный и общественный деятель, член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Самаркандского областного отдела фонда “Нуроний”, Герой Узбекистана Хасан Норбекович Нормуродов.
Хасан Нормуродов родился 16 ноября 1939 года в Каттакурганском районе Самаркандской области. Закончив среднюю школу, получил образование в Каттакурганском педагогическом училище и Самаркандском государственном университете.
Трудовую деятельность Х.Нормуродов начал учителем родного языка и литературы в общеобразовательной школе, затем на протяжении многих лет работал в различных городах и районах Самаркандской области.
В частности, плодотворно трудился на руководящих должностях в городе Каттакургане, Джамбайском, Нарпайском районах, секретарем Самаркандского областного комитета партии.
В 1988-1995 годах работал начальником Самаркандского областного управления народного образования, в 1995–2003 годах – председателем Самаркандского областного совета профсоюза работников народного образования и науки.
С 2003 года самоотверженно трудился в должности председателя Самаркандского областного отдела фонда “Нуроний”, с 2020 года - в должности заместителя начальника Самаркандского областного управления по поддержке махалли и семьи.
Хасан Норбекович Нормуродов был великим человеком, который на протяжении своей более чем 60 летней трудовой деятельности своими огромными лидерскими навыками, богатыми знаниями и опытом, образцовыми духовными качествами, безграничной любовью и преданностью Родине по праву занял глубокое место в сердце нашего многонационального народа.
Под его непосредственным руководством была проделана широкомасштабная работа по социально-экономическому развитию и благоустройству различных районов Самаркандской области, повышению уровня жизни населения, эффективности системы образования.
Хасан Норбекович Нормуродов, как поистине народный аксакал, всегда жил заботами людей. Он беззаветно, не жалея сил служил делу защиты прав и интересов представителей старшего поколения, женщин, создания им достойных условий, воспитания молодежи в духе национальных и общечеловеческих ценностей, обеспечения ее светлого будущего.
Как член Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан он внес значительный вклад в укрепление нашей независимости, развитие отечественной системы парламентаризма, разработку и реализацию важных законов, необходимых для социально-экономического развития страны.
Огромные заслуги Хасана Норбековича Нормуродова перед государством и народом были достойно оценены. Он был награжден орденами "Дустлик", "Мехнат шухрати", "Эл-юрт хурмати", ему было присвоено высокое звание Героя Узбекистана.
Светлая память о великом сыне нашего народа, выдающемся государственном и общественном деятеле, искреннем и самоотверженном человеке Хасане Норбековиче Нормуродове навсегда сохранится в наших сердцах.