O'zbekiston va Shri-Lanka sayyohlik sohasidagi hamkorlik mustahkamlamoqda
2021-yilning 21-aprel kuni O'zbekiston Respublikasi Turizm va sport vazirligi binosida Shri-Lanka Demokratik Sotsialistik Respublikasining O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi M. D. Lamavansa bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuvda O'zbekistonning xususiy sayyohlik tashkilotlari assotsiatsiyasi va Shri-Lanka yo'nalishida faoliyat yuritadigan yetakchi sayyohlik kompaniyalari vakillari ham ishtirok etishdi.
Tadbir ishtirokchilari turizmning ustuvor yo'nalishlari bo'yicha hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildilar, O'zbekiston va Shri-Lankaning turistik salohiyati, jozibali yo'nalishlari va sayyohlik mahsulotlari bilan tanishdilar.
Uchrashuv yakunida ikki mamlakat uchun sayyohlik sohasidagi ikki tomonlama qonunchilik bazasini mustahkamlash, O'zbekiston xususiy turizm tashkilotlari assotsiatsiyasi va Shri-Lankaning turizmni rivojlantirish byurosi a'zolari o'rtasida ishbilarmonlik aloqalarini kengaytirish, veb-seminarlar va biznesni tashkil etish to'g'risidagi kelishuvga erishildi.

Узбекистан и Шри-Ланка укрепляют сотрудничество в сфере туризма
21 апреля 2021 года в Министерстве туризма и спорта Республики Узбекистан состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Демократической Социалистической Республики Шри-Ланка в Республике Узбекистан М. Д. Ламаванса.
На встрече также приняли участие представители Ассоциации частных туристических организаций Узбекистана и ведущих туристических компаний, работающих в направлении Шри-Ланки.
Участники встречи обсудили вопросы активизации сотрудничества по приоритетным направлениям туризма, ознакомились с туристическим потенциалом, привлекательными маршрутами и турпродуктами Узбекистана и Шри-Ланки.
По итогам встречи, достигнута договоренность об укреплении двусторонней договорно-правовой базы в сфере туризма, расширении деловых контактов между членами Ассоциации частных туристических организаций Узбекистана и Бюро по продвижению туризма Шри-Ланки, организации вебинаров и бизнес-встречи для представителей туристической индустрии двух стран.