2021-04-21 | Iqtisodiyot
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligida “Investitsiya loyihalarini amalga oshirishni nazorat va monitoring qilish” avtomatlashtirilgan axborot tizimi ishga tushirildi.
Ushbu tizim investitsiya loyihalarining haftalik monitoringini olib borishni ko‘zda tutadi, uning maqsadi esa pandemiyadan keyingi davrda loyihalarning kechikib ishga tushirish xavfini oldini olishdan iborat.
Turli hududlarda joylashgan investisiya loyihalarining amalga oshirilishini onlayn kuzatib borish mumkin bo‘ladi, bu esa loyiha siklining turli bosqichlarida yuzaga keladigan muammolarni tezda hal qilish va mavjud kamchiliklarni o‘z vaqtida bartaraf etish imkonini beradi.
Avtomatlashtirilgan tizim investitsiya loyihalarini amalga oshirishning hozirgi holati haqida ma'lumotga ega platforma bo‘ladi. Ma'lumotlar bazasi muntazam ravishda dolzarb ma'lumotlar bilan yangilanadi.
Ayni paytda “Investitsiya loyihalarini amalga oshirishni nazorat va monitoring qilish” avtomatlashtirilgan axborot tizimi pilot rejimida ishlayapti. Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, mahalliy hokimiyat organlari hamda tijorat banklari xodimlari tomonidan joriy etilayotgan loyihalar ijrosi yuzasidan haftalik monitoringi olib borilmoqda. Korxonalarga biriktirilgan mutasaddilar har haftada joylarga chiqib, qurilish ishlari borishini, asbob-uskunalar yetkazib berish va o‘rnatishning hozirgi holatini hamda qurilayotgan ishlab chiqarish obyektlarini ishga tushirish bilan bog‘liq boshqa vazifalar ijrosini o‘rganmoqda.

Контроль за реализацией инвестиционных проектов будет вестись в формате онлайн
В Министерстве инвестиций и внешней торговли запущена автоматизированная информационная система «Контроль и мониторинг реализации инвестиционных проектов».
Данная система предусматривает еженедельный мониторинг инвестиционных проектов, а целью её является предотвращение риска несвоевременного запуска проектов в постпандемический период.
Появится возможность отслеживать в режиме онлайн ход реализации инвестиционных проектов, расположенных в различных регионах, что позволит оперативно решать возникающие на разных этапах проектного цикла проблемы и своевременно устранять имеющиеся недостатки.
Автоматизированная система будет представлять из себя платформу с информацией о текущем состоянии реализации инвестиционных проектов. База данных будет на регулярной основе пополняться актуальной информацией.
На данный момент система «Контроль и мониторинг реализации инвестиционных проектов» функционирует в пилотном режиме. Сотрудниками Министерства инвестиций и внешней торговли, органов власти на местах и коммерческих банков проводится еженедельный мониторинг хода реализации вводимых проектов. На еженедельной основе закрепленные ответственные лица выезжают на предприятия, изучают ход выполнения строительных работ, текущее состояние поставок и монтажа оборудования, а также статус выполнения других задач, связанных с вводом в эксплуатацию строящихся производственных объектов.
В штатном режиме запустить автоматизированную систему полноценно планируется с 1 июля текущего года.