O‘zbekiston xalq artisti Mirza Azizov
Milliy teatr va kino san’atimizning taniqli namoyandasi, O‘zbekiston xalq artisti Mirza Azizov og‘ir kasallikdan so‘ng shu yil 15-aprel kuni 58 yoshida vafot etdi.
Mirza Azizov 1963-yili Namangan viloyatining Chust shahrida tug‘ilgan. 1987-yili Toshkent teatr va rassomlik san’ati instituti (hozirgi O‘zbekiston davlat san’at va madaniyat instituti)ni musiqali drama aktyori ixtisosligi bo‘yicha tamomlagan.
Mehnat faoliyatini 1989-yilda Muqimiy nomidagi o‘zbek davlat musiqiy teatrida vokal artisti sifatida boshlab, 1992-1997 yillar davomida O‘zbek davlat drama teatrida ham samarali ijod qildi.
Mirza Azizov ko‘p yillik serqirra ijodiy faoliyati mobaynida noyob iste’dodi va yuksak mahorati bilan teatr sahnasi va kino san’atida tomoshabinlar qalbidan chuqur joy olgan o‘nlab yorqin obrazlar yaratdi.
Iste’dodli aktyor “Yusuf va Zulayho”, “Farhod va Shirin”, “Nodirabegim”, “Alpomishning qaytishi”, “Toptalgan tuyg‘u” kabi mashhur spektakllarda, “Ko‘ngil ko‘chalari”, “Ostona”, “Imom Buxoriy”, “Muhabbat sinovlari”, “Tubanlik”, “Muruvvat”, “Gumrohlar”, “Novda” kabi ko‘plab kinofilmlarda betakror xarakter va dunyoqarashga ega bo‘lgan turli shaxslar siymosini mohirona talqin etib, minglab san’at muxlislari va keng jamoatchilikning hurmat-e’tiborini qozondi.
O‘z faoliyatining ma’no-mazmunini xalqimizga, jonajon Vatanimizga sidqidildan xizmat qilishda, deb bilgan san’at fidoyisi mamlakatimizda o‘tkazib kelinayotgan barcha ommaviy-madaniy tadbirlarning faol ishtirokchisi edi.
U 2016-yildan boshlab Muqimiy nomidagi o‘zbek davlat musiqiy teatri direktori lavozimida samarali mehnat qilib, 80 yillik shonli tarixga ega ushbu san’at dargohining moddiy-texnik bazasi va kadrlar salohiyatini mustahkamlash, repertuar tarkibini zamonaviy va tarixiy asarlar bilan boyitishga, iqtidorli aktyorlarni tarbiyalashga munosib hissa qo‘shdi.
Katta ijod va hayot tajribasiga ega bo‘lgan M.Azizov xalqimiz, avvalambor, yoshlarimizning madaniy saviyasini yuksaltirish, ularni milliy va umuminsoniy qadriyatlar, ezgulik va vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, ma’naviy hayotimizni turli tahdid va xurujlardan himoya qilish yo‘lida chinakam fidoyilik namunasini ko‘rsatdi.
Mirza Azizovning o‘zbek teatr va kino san’atini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan artist”, “O‘zbekiston xalq artisti” faxriy unvonlari bilan mukofotlangan edi.

Скончался народный артист Узбекистана Мирза Азизов
15 апреля в возрасте 58 лет после тяжелой болезни скончался народный артист Узбекистана Мирза Азизов.
Мирза Азизов родился в 1963 году в Чусте. В 1987 году окончил Ташкентский театрально-художественный институт (ныне Государственный институт искусств и культуры Узбекистана) по специальности актер музыкальной драмы.
Трудовую деятельность начал в 1989 году артистом-вокалистом Узбекского государственного музыкального театра имени Мукими. В 1992-1997 годы плодотворно работал в Государственном узбекском драматическом театре.
За долгие годы многогранной творческой деятельности Мирза Азизов создал на сцене театра и в кино десятки ярких образов, занявших глубокое место в сердцах зрителей. Поклонники не раз восторгались его уникальным талантом и высоким мастерством.
Актер умело интерпретировал образы людей с разными характерами и мировоззрениями в таких известных спектаклях, как «Юсуф и Зулайхо», «Фархад и Ширин», «Нодирабегим», «Возвращение Алпомыша», «Растоптанное чувство», во многих кинофильмах, среди которых «Улицы сердца», «Порог», «Имам Бухари», «Испытание любви», «Подлость», «Великодушие», «Заблудшие», «Росток». Мирза Азизов завоевал глубокую любовь и уважение тысяч поклонников искусства и широкой публики.
Будучи преданным искусству, он считал смыслом своей деятельности искренне служить своему народу, нашей дорогой Родине, был активным участником всех общественно-культурных мероприятий, проводимых в стране.
С 2016 года плодотворно работал директором Узбекского государственного музыкального театра имени Мукими, внес достойный вклад в укрепление материально-технической базы и кадрового потенциала этого очага искусства со славной 80-летней историей, воспитание талантливых актеров и пополнение репертуара современными и историческими произведениями.
М. Азизов, обладая большим творческим и жизненным опытом, проявил пример истинной преданности на пути повышения культуры нашего народа, прежде всего, молодежи, ее воспитания в духе национальных и общечеловеческих ценностей, доброты и патриотизма, защиты нашей духовной жизни от разных угроз и нападок.
Заслуги Мирзы Азизова в развитии узбекского театра и кино достойно отмечены нашим государством. Ему присвоены почетные звания «Заслуженный артист Республики Узбекистан», «Народный артист Узбекистана».
Светлая память об известном артисте, искреннем и скромном человеке Мирзе Азизове навсегда останется в наших сердцах.