O‘zbekiston va BMT: giyohvandlikka qarshi kurashishda o‘zaro hamkorlik muhokama qilindi
2021-yil 14-aprel kuni poytaxtimizda O‘zbekiston hukumati tomonidan BMTning Giyohvand moddalar bo‘yicha komissiyasining 64-sessiyasi doirasida "Giyohvandlik va jinoyatchilikka qarshi kurashda O‘zbekiston va Birlashgan Millatlar Tashkiloti giyohvandlik vositalar va jinoyatchilikka qarshi kurashish boshqarmasi o‘rtasida o‘zaro hamkorlik: hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari" mavzusida tadbir bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Davlat bojxona qo‘mitasi Raisi o‘rinbosari O‘tkirjon Qodirov va qo‘mitaning mas'ul xodimlari ishtirok etishdi.
Ta'kidlanganidek, 2017-yil 18-20 sentabr kunlari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev boshchiligidagi rasmiy delegasiyaning Amerika Qo‘shma Shtatlariga tashrifi mamlakat ijtimoiy-siyosiy hayotidagi muhim voqea bo‘ldi. Ayniqsa, bu Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixtisoslashgan muassasalari bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishga asos yaratdi.
Shuningdek, Prezidentimizning BMT Bosh assambleyasining 72-sessiyasidagi ishtiroki hamda BMT Bosh kotibi bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvi xalqaro hamjamiyatning O‘zbekistonni rivojlantirishning yangi strategiyasi yuzasidan qiziqishlariga sabab bo‘lmoqda.
O‘zbekiston Respublikasining BMT va uning tuzilmalari bilan munosabatlarini yanada mustahkamlash bo‘yicha kelishuvining o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini ta'minlash maqsadida BMT va uning ixtisoslashgan muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantirish uchun 2020-yil iyun oyida Nyu-Yorkda Harakatlar rejasi (Yo‘l xaritasi) qabul qilingan.
Ushbu hujjat 17 yo‘nalishni, xususan, davlat rahbarining tashqi siyosiy tashabbuslarini, barqaror rivojlanishga qaratilgan takliflarni ilgari surish va amalga oshirishga qaratilgan sa'y-harakatlarni, shuningdek, dunyoda barqaror iqtisodiy rivojlanishni ta'minlash va erishish bo‘yicha g‘oyalarni o‘z ichiga oladi.
Yo‘l xaritasida rejalashtirilgan tadbirlar bilan bir qatorda, O‘zbekistonning BMT Bosh assambleyasining “Markaziy Osiyo – giyohvandlikka qarshi” rezolyusiyasini ilgari surish, shuningdek, O‘zbekistonning BMTning Giyohvand moddalar bo‘yicha komissiyasi a'zosi maqomini olishi ham ko‘zda tutilgan.
Tadbirda nafaqat O‘zbekiston, balki mintaqa va butun dunyo uchun ham jiddiy xavf tug‘diradigan zamonaviy giyohvandlik muammolarining dolzarb masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Ta'kidlash joizki, respublikamiz bojxonachilari tomonidan huquqni muhofaza qiluvchi turli idoralar vakillari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan tezkor tadbirlar natijasida 2020-yilda 280,2 kg og‘irlikdagi giyohvandlik vositalari to‘xtatib qolindi. Joriy yilning 1 choragida esa bu ko‘rsatkich 56,1 kg.ni tashkil qildi. Bundan tashqari, 857 dona psixotrop tabletkalar hamda 13.4 ming donadan ziyod kuchli ta'sir qiluvchi dori vositalarining noqonuniy aylanmasiga ham chek qo‘yilgan.

Узбекистан и ООН: обсуждено сотрудничество в борьбе с наркотиками и преступностью
14 апреля 2021 года Правительством Узбекистана на полях 64-й сессии Комиссии ООН по наркотическим средствам в столице проведено мероприятие на тему: «Взаимодействие Узбекистана и УНП ООН в борьбе с наркотиками и преступностью: современное состояние и перспективы сотрудничества».
В мероприятии приняли участие заместитель председателя Государственного таможенного комитета Уткирджон Кадыров и другие ответсвенные лица комитета.
Как было отмечено, визит официальной делегации Республики Узбекистан в Соединенные Штаты Америки 18-20 сентября 2017 года стал важным событием в общественно-политической жизни страны, который заложил основу для развития сотрудничества с Организацией Объединенных Наций и ее специализированными учреждениями.
Участие Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева в 72-ой сессии Генеральной ассамблеи ООН, а также проведенные встречи с Генеральным секретарем ООН позволили проинформировать международное сообщество о новой стратегии развития Узбекистана и масштабных преобразованиях, достигнутых за последнее время основных результатах реформирования общества, экономики и внешней политики, конкретных предложениях и инициативах страны по решению актуальных проблем региональной безопасности и устойчивого развития.
В целях обеспечения своевременной и качественной реализации достигнутых в ходе визита в г.Нью-Йорк договоренностей по дальнейшему укреплению взаимоотношений Республики Узбекистан с ООН и ее структурами, в июне 2020 года принят План действий («Дорожная карта») по развитию сотрудничества с ООН и ее специализированными учреждениями. Документ включает в себя 17 направлений, в частности, внешнеполитические инициативы главы государства, усилия по продвижению и реализации предложений, направленных на устойчивое развитие, а также идеи об обеспечении и достижении устойчивого экономического развития в мире.
Наряду с запланированными мероприятиями «Дорожной карты» предусмотрена реализация инициативы Узбекистана о продвижении резолюции Генеральной ассамблеи ООН «Центральная Азия – свободная от наркотиков», а также получение республикой статуса члена Комиссии ООН по наркотическим средствам.
На мероприятии обсуждены актуальные вопросы современной наркопроблематики, которая представляет серьезную угрозу, как для государственной безопасности, так и региона и мира в целом.
Важно отметить, что развитие и поддержка связей с профильными международными организациями, координация реализации в республике проектов и программ в области контроля за наркотиками является одним из приоритетных направлений антинаркотической политики Узбекистана.
Управление ООН по наркотикам и преступностью в лице его Регионального представительства в Центральной Азии выступает основным партнером Узбекистана в борьбе с незаконным оборотом наркотиков и организованной преступностью и поддерживает цель 16 Глобальной повестки дня ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года.