Ravshan Irmatov MOQ raisining birinchi o‘rinbosari etib saylandi
O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasining majlislar zalida MOQning navbatdan tashqari XXXVIII Bosh Assambleyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Unda MOQ raisi Rustam Shoabdurahmonov, Vazirlar Mahkamasi mas’ul xodimi Rashid Tolipov, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov, Qo‘mita raisi o‘rinbosarlari Saken Polatov hamda Azizjon Kamilov, O‘zbekiston sport faxriylari kengashi raisi Bahodir Maxsitov, Olimpiya sport turlari bo‘yicha federatsiya va assotsiatsiyalarning mutasaddi rahbarlari, MOQ vakillari hamda OAV xodimlari ishtirok etishdi. Assambleyani Oybek Kasimov olib bordi va yig‘ilish ishtirokchilarini kun tartibi bilan tanishtirib o‘tdi. Unga ko‘ra, MOQ raisiga birinchi o‘rinbosar saylash va Qo‘mita qoshida “Sportda ayollar” komissiyasini tashkil etish kun tartibidan joy olgan edi.
Rustam Shoabdurahmonov birinchi masala yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi va MOQ raisining birinchi o‘rinbosari lavozimiga Jismoniy tarbiya va sport vazirining birinchi o‘rinbosari lavozimida samarali ishlagan, O‘zbekiston futbol assotsiatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari lavozimida faoliyat olib borayotgan Ravshan Sayfuddinovich Irmatov nomzodini ilgari surdi. Tadbir ishtirokchilari bir ovozdan taklif etilgan nomzodni qo‘llab-quvvatlashdi va Ravshan Irmatov O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisining birinchi o‘rinbosari lavozimiga saylandi.
Tadbir davomida Bahodir Maxsitov, O‘zbekiston og‘ir atletika federatsiyasi raisining birinchi o‘rinbosari Shahrullo Mahmudov, O‘zbekiston velosiped sporti federatsiyasi bosh kotibi Kozim O‘rinboyxo‘jayev nomzod bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirib o‘tishdi.
O‘z navbatida Ravshan Irmatov bildirilgan ishonch va e’tiborni oqlashga va’da berdi.
“Menga mana shunday yuksak ishonch bildirilgani uchun muhtaram Prezidentimiz va MOQ jamoasiga o‘z minnatdorchiligimni bildirib qolaman. Shu paytgacha boshqa tashkilotda bo‘lsa ham yagona maqsad yo‘lida birgalikda faoliyat olib borayotgan edik. Bundan keyin ham o‘z maqsadlarimizni amalga oshirishda hamkorlikda ishlashimizdan xursandman. Tokio Olimpiadasi yaqinlashib borar ekan, pulsimiz hayajondan ko‘proq ura boshlayotganini his qilyapmiz. Ishonamanki, Olimpiadada biz bir jamoa bo‘lib, oldimizga qo‘yilgan vazifani bajaramiz va xalqimiz, hukumatimiz oldida yuzimiz yorug‘ bo‘ladi” – dedi Ravshan Irmatov.
Shundan so‘ng O.Kasimov kun tartibidagi ikkinchi masala – MOQ qoshida “Sportda ayollar” komissiyasini tashkil etish taklifini ilgari surdi. Ma’lumki, hozirda sportga xotin-qizlarni yanada keng jalb qilish, bu orqali ayollar salomatligini mustahkamlash, gender tenglikni ta’minlash nafaqat hukumatimiz, balki Olimpiya harakatining ham asosiy g‘oyalaridan bo‘lib turibdi. MOQ Bosh kotibi tashkil etilayotgan komissiyaning faoliyati, hozirda o‘zbek sportida, xususan, boshqaruv lavozimlarida Tanzila Norboyeva, Saida Mahmudova, Iroda To‘laganova, Yelena Kun kabi ayollarimizning ko‘payib borayotganini haqida to‘xtalib o‘tdi. Komissiyaning tuzilishi ham Bosh Assambleya ishtirokchilari tomonidan bir ovozdan ma’qullandi.
Shundan so‘ng Rustam Shoabdurahmonov bugungi kun tartibidagi masalalar, qolaversa, Tokio-2020 Olimpiya o‘yinlariga olib borilayotgan tayyorgarlik masalalari bo‘yicha gapirib o‘tdi.
“Oldimizda katta vazifa turibdi. Rio-2016dagi natijalarimizdan xotirjamlikka berilmasligimiz, Tokio-2020ga ham munosib tayyorlanishimiz lozim. Shu bois barcha federatsiya va assotsiatsiya mutasaddilaridan hafta yakunigacha Olimpiadada kerak bo‘ladigan sport formalaridan tortib, dori vositalarigacha bo‘lgan zarur narsalar ro‘yxatini taqdim qilishingizni so‘rab qolamiz. Yirik musobaqa va yig‘inlardan keyin imkoni bo‘lsa sportchilarimizni markazlashgan bazada saqlab turishimiz kerak. Ularni tashqi aloqadan kamroq saqlaylik. Olimpiadaga oz vaqt qoldi. Agar ularning birortasi koronavirus yuqtirib olsa, musobaqagacha tiklashga ulgurmaymiz. Shu bois, mazkur masalaga jiddiyroq e’tibor qaritishingizni so‘rab qolamiz. Hukumatimiz bizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlamoqda. Yaqinda Yoshlar ishlari agentligi bilan O‘zbekiston sport muxlislari assotsiatsiyasini tashkil qildik. Kelajakda har bir sportda professional klublar faoliyatini yo‘lga qo‘yishni rejalashtiryapmiz”, – dedi MOQ raisi. Shuning bilan MOQning navbatdan tashqari Bosh Assambleyasi o‘z ishini yakunladi.

An extraordinary XXXVIII General Assembly of the NOC was held in the conference hall of the National Olympic Committee of Uzbekistan.
The event was attended by Chairman of the NOC Rustam Shaabdurakhmanov, executive officer of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan Rashid Talipov, Secretary General of the NOC Oybek Kasymov, Deputy Chairmen of the NOC Saken Polatov and Azizjon Kamilov, Chairman of the Council of Sports Veterans of Uzbekistan Bakhodir Makhsitov, heads of federations and associations, Olympic sports representatives of the NOC and the media. The Assembly was chaired by Oybek Kasymov and, first of all, introduced the agenda to those present. The agenda included such issues as elect the first deputy chairman of the NOC and form a commission "Women in Sports" under the Committee.
On the first issue, Rustam Shaabdurakhmanov expressed his opinion and nominated Irmatov Ravshan Sayfuddinovich for the post of first deputy chairman of the NOC, who worked as the first deputy minister of physical culture and sports and is currently the first deputy chairman of the football association of Uzbekistan. The Assembly participants unanimously supported the candidate and Ravshan Irmatov was elected to the post of the first deputy chairman of the NOC.
During the event, Bakhodir Makhsitov, First Deputy Chairman of the Weightlifting Federation Shakhrullo Makhmudov, Secretary General of the Cycling Federation Kozim Urinboykhuzhaev shared their views on Ravshan Sayfuddinovich.
“I express my deep gratitude to the Dear President and the staff of the National Olympic Committee for the trust placed in me. Until now, we have been moving towards the same goal, despite the fact that we have worked in different organizations. I am very glad that from now on we will work together to achieve common goals, for the benefit of Uzbek sports. With the Tokyo Olympics approaching, we are getting more and more worried. I hope that by uniting at the Olympics we will fulfill our mission and please our people, our government with our victories, ”Ravshan Irmatov said.
Then O. Kasymov put forward an initiative to create a commission "Women in Sports" at the NOC. As you know, today, attracting women to sports, strengthening women's health, ensuring gender equality is one of the main ideas not only of our government, but of the entire Olympic movement. The NOC Secretary General spoke about the activities of the commission and the growth in the number of women in Uzbek sports, especially in leadership positions, in particular, the increase in such ambitious and promising women as Tanzila Narbaeva, Saida Makhmudova, Iroda Tulyaganova, Elena Kun. The participants in the General Assembly also supported the initiative to establish a commission.
Afterwards, Rustam Shaabdurakhmanov shared his opinion on the issues on the agenda, as well as on preparations for the Tokyo 2020 Olympic Games. We are facing a very responsible task. Yes, we, in Rio, have won striking victories, and this means that in Tokyo we must achieve at least such results. I would like to ask all federations and associations to provide a complete list by the end of this week, including sports equipment, drugs and all the necessary items. If possible, after major competitions and training camps, all athletes should be gathered in one centralized base, and their communication with outsiders should be reduced to a minimum. If one of them becomes infected with the coronavirus, then before the competition, he will not be able to recover. Therefore, be very careful about this issue. Our government fully supports us. Recently, together with the Agency for Youth Affairs, we created the Sports Fan Association. In the future, we plan to create professional clubs in each sport, ”said the chairman of the NOC.