Ta’lim sohasi bo‘yicha Finlyandiya tajribasi qo‘llaniladi
Ta’lim sifatini nazorat qilish davlat inspeksiyasida Finlyandiyaning ta’lim sohasi bo‘yicha O‘zbekiston bilan hamkorlik loyihalarini yo‘lga qo‘ygan bir qator kompaniya rahbarlari va vakillari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan mamlakatimizda ta’lim-tarbiya tizimini rivojlantirishda ilg‘or xorijiy tajribalarni, xususan, Finlyandiya ta’lim tizimini o‘rganish va mamlakatimizda joriy etish bo‘yicha qator vazifalar belgilab berilgan edi.
Ushbu vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida Ta’lim inspeksiyasi, Tashqi ishlar vazirligi, Finlyandiya Respublikasining O‘zbekistondagi faxriy konsulligi va bir qator tashkilotlar bilan hamkorlikda Finlyandiyadagi yetakchi ekspertlar, olimlar va investorlar bilan muzokaralar olib borilib, bir qator loyihalar boshlab yuborildi.
Delegatsiyaning yurtimizga tashrifi ham mazkur yo‘nalishdagi ishlarning uzviy davomi bo‘lib, muhokamalar davomida O‘zbekiston va Finlyandiyaning ta’lim tizimi hamda hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar va istiqboldagi rejalar yuzasidan o‘zaro fikr almashildi.
Ta’lim inspeksiyasi boshlig‘i Ulug‘bek Toshkenboyev mehmonlarga O‘zbekistonda ta’lim sifati samaradorligini oshirish hamda Finlyandiya tajribasini joriy etishda amalga oshirilayotgan hamkorlik loyihalari uchun minnatdorchilik bildirar ekan, bu boradagi ishlar kelajakda izchil davom ettirilishini ta’kidladi.
– Ta’lim inspeksiyasi yaqinda tashkil etilgan bo‘lsada, sohada sifat ko‘rsatkichlarini oshirish bo‘yicha xalqaro tajribalarni o‘rganish barobarida, yoshlarning malakali kadrlar bo‘lib yetishishi uchun tizimli ishlarni amalga oshirib kelmoqda. Xususan, bugungi kunda mamlakatimiz ta’lim tizimini Finlyandiya tajribasini joriy etish orqali isloh qilishga katta e’tibor qaratilmoqda.
O‘tgan yilning noyabr oyida boshlangan hamkorlik aloqalarimizning mevasi sifatida ayni kunda Navoiy va Laappenranta shaharlari o‘rtasida o‘quvchilar almashinuvi, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti bilan talabalar almashinuvi dasturlari yo‘lga qo‘yilganligini, Finlyandiyada amalda bo‘lgan o‘quv dasturlari o‘zbek tiliga tarjima qilinib o‘rganilayotganini ko‘rsatish mumkin. Bu, albatta, erishiladigan ulkan natijalarning boshlanishi. Kelajakda mazkur aloqalar yanada kengayib, mamlakatlarimiz va madaniyatlarimiz o‘rtasida muhim ko‘prik bo‘lib xizmat qilishi shubhasiz, – dedi Ulug‘bek Toshkenboyev.
“Edunation Finland” kompaniyasi hammuassisi Harri Suominen Ta’lim inspeksiyasi boshlig‘ining fikrlariga to‘liq qo‘shilishini ta’kidladi:
– Avvalo, iliq mehmondo‘stlik uchun Ta’lim inspeksiyasi jamoasi va hamkor tashkilotlarga o‘z minnatdorchiligimni bildiraman. Davlatlararo talabalar almashinuvini amalga oshirish bilan bog‘liq faoliyatim davomida dunyoning ko‘plab mamlakatlariga safar uyushtirishimga to‘g‘ri keladi. Ammo O‘zbekistonning ta’lim tizimini isloh qilish va kelajak avlodni tarbiyalashdagi ishtiyoqi meni hayratga soldi. Mazkur loyihaning bir qismiga aylanish bizga ham faxr bag‘ishlaydi, – dedi “Edunation Finland” kompaniyasi vakili.
Uchrashuv davomida talabalar almashinuvi, qo‘shma ta’lim dasturlari, matematika va fin tilini o‘qitish bo‘yicha loyihalar doirasida memorandumlar imzolash yuzasidan amalga oshirilgan ishlar va istiqboldagi rejalar atroflicha muhokama qilindi.
Muhokamalar jarayonida Finlyandiyaning O‘zbekistondagi faxriy konsuli Alisher Jo‘rayev hamkorlik aloqalari istiqbollariga to‘xtalar ekan, Finlyandiya ta’lim tajribasining O‘zbekistonda joriy etilishi bu boradagi yangi loyihalar uchun boshlang‘ich qadam bo‘lishini ta’kidladi.
– Davlatimiz rahbari topshirig‘i bilan Finlyandiya tajribasini o‘rganish bo‘yicha hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yilgan ilk kunlarda butun dunyoda pandemiya bilan bog‘liq cheklovlar bartaraf etilmagan edi. Shunga qaramay, Ta’lim inspeksiyasi va Tashqi ishlar vazirligi bilan hamkorlikda sharoitdan kelib chiqib, onlayn tarzda qator uchrashuvlar va seminarlar tashkil etildi.
Bundan tashqari, Finlyandiyaning markaziy shaharlari bilan bir qatorda qator mintaqalari bilan ham hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yildi. Bu jarayonda ishlar "bottom-up approach", ya’ni «pastdan yuqoriga» tamoyili asosida yo‘lga qo‘yildi. Xususan, finlyandiyalik o‘qituvchilar mart oyidan Navoiy viloyatining Zarafshon shahriga kelib, o‘quvchilarga fin tilidan saboq bermoqda hamda Finlyandiya maktablari tajribasining O‘zbekistonda joriy etilishi uchun ko‘maklashmoqda. Bu, albatta tomonlar o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari uchun yagona misol emas. O‘ylaymanki, muzokaralarning samarali yakunida erishiladigan natijalarimiz yanada ortadi, – dedi Alisher Jo‘rayev.
Ta’kidlash lozimki, davlatimiz rahbari tomonidan mamlakatimizda ta’lim sifati va samaradorligi ko‘rsatkichlarini oshirishda aynan Finlyandiya tajribasi misol qilib ko‘rsatilgan edi. Negaki, mamlakat o‘quvchilari xalqaro tadqiqotlarda savodxonlik ko‘rsatkichlari bo‘yicha eng yuqori natijalarga erishganligi bilan ajralib turadi.
Ta’lim inspeksiyasi tegishli vazirliklar bilan hamkorlikda ushbu mamlakat ta’lim tizimidagi ilg‘or jihatlarni o‘rganish bo‘yicha tizimli ishlarni amalga oshirmoqda. Xususan, Finlyandiya milliy ta’lim agentligi bilan hamkorlikda «Yo‘l xaritasi» ishlab chiqilgan bo‘lib, unda fin ta’lim tajribasini o‘rganish va mamlakatimizda samarali tatbiq qilishga qaratilgan vazifalar hamda hamkorlik yo‘nalishlari o‘z aksini topgan.
Xususan, Finlyandiya milliy ta’lim agentligi ekspertlari va Xelsinki universiteti professor- o‘qituvchilari ishtirokida o‘tkazilayotgan mazkur tadbirlar orqali ta’lim dasturlari, umumta’lim fanlarini o‘qitish, o‘qituvchilar tayyorlash va ularning malakasini oshirish bo‘yicha tajriba almashish tizimi ham yo‘lga qo‘yilgan.
Delegatsiya a’zolarining Navoiy, Buxoro va Samarqand viloyatlari hokimliklari hamda ta’lim tizimi mutasaddilari bilan uchrashuvlarida talabalar almashinuvi, qo‘shma ta’lim dasturlari, matematika va fin tilini o‘qitish bo‘yicha loyihalar yuzasidan muzokaralar olib borish hamda memorandumlar imzolash rejalashtirilgan.
Shuningdek, rejaga o‘zbekistonlik yoshlar bilan uchrashuvlar, umumta’lim maktablariga va bir qator oliy ta’lim muassasalariga tashrif, “O‘zbekiston – Finlyandiya hamkorlik yo‘nalishlarining istiqbollari» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy forum tashkil etish ham kiritilgan.

Применяется финский опыт в сфере образования.
Государственная инспекция по контролю качества в образовании провела встречу с руководителями и представителями ряда компаний, которые реализовали проекты сотрудничества с Узбекистаном в сфере образования в Финляндии.
Президент Республики Узбекистан поставил ряд задач по изучению и внедрению передового зарубежного опыта в развитии системы образования в нашей стране, в частности системы образования Финляндии.
Для обеспечения реализации этих задач совместно с Инспекцией образования, Министерством иностранных дел, Почетным консульством Финляндской Республики в Узбекистане и рядом организаций проведены переговоры с ведущими экспертами, учеными и инвесторами в Финляндия.
Визит делегации в нашу страну является неотъемлемой частью работы в этом направлении, в ходе которой стороны обменялись мнениями о системе образования Узбекистана и Финляндии, а также текущих совместных проектах и ​​планах на будущее.
Глава Инспекции по образованию Улугбек Ташкенбаев поблагодарил гостей за текущие проекты сотрудничества по повышению качества образования в Узбекистане и внедрение финского опыта, отметив, что эта работа будет продолжена и в будущем.
«Несмотря на то, что Инспекция по образованию была создана недавно, она изучает международный опыт по повышению качества работы в этой области, а также проводит систематическую работу, чтобы молодые люди стали квалифицированными кадрами. В частности, сегодня большое внимание уделяется реформированию системы образования нашей страны через внедрение финского опыта.
В результате нашего сотрудничества, начавшегося в ноябре прошлого года, были созданы программы обмена студентами между Навои и Лааппенрантой, программы обмена студентами с Ташкентским государственным экономическим университетом, а учебные программы в Финляндии переводятся на узбекский язык. Это, конечно, начало огромных результатов, которых необходимо достичь. В будущем эти связи, несомненно, будут расширяться и служить важным мостом между нашими странами и культурами, - сказал Улугбек Ташкенбаев.
Гарри Суоминен, соучредитель Edunation Finland, сказал, что полностью согласен с главой Инспекции по образованию:
- Прежде всего, хочу поблагодарить коллектив Инспекции по образованию и партнерские организации за радушный прием. Во время моей работы по межгосударственному обмену студентами мне пришлось побывать во многих странах мира. Но меня поразила страсть Узбекистана к реформированию системы образования и воспитанию следующего поколения. Мы также гордимся тем, что являемся частью этого проекта », - сказал представитель Edunation Finland.
В ходе встречи стороны подробно обсудили проделанную работу по подписанию меморандумов и планы на будущее в рамках обмена студентами, совместных образовательных программ, проектов по математике и преподаванию финского языка.
В ходе переговоров Почетный консул Финляндии в Узбекистане Алишер Джураев рассказал о перспективах сотрудничества, отметив, что внедрение финского образовательного опыта в Узбекистане станет первым шагом для новых проектов в этой сфере.
- В первые дни сотрудничества по изучению финского опыта по поручению главы нашего государства ограничения на пандемии по всему миру не снимались. Тем не менее, ряд онлайн-встреч и семинаров был организован в сотрудничестве с Инспекцией образования и Министерством иностранных дел, в зависимости от обстоятельств.
Кроме того, налажено сотрудничество с центральными городами Финляндии, а также с рядом регионов. В этом процессе работа строилась по принципу «восходящего подхода». В частности, с марта финские учителя приезжают в Зарафшан Навоийской области, чтобы обучать учащихся финскому языку и помогать знакомить с опытом финских школ в Узбекистане. Это, конечно, не единственный пример партнерства сторон. Я думаю, что результаты наших переговоров увеличатся, - сказал Алишер Джураев.
Следует отметить, что финский опыт был приведен главой нашего государства в пример повышения качества и эффективности образования в нашей стране. Ведь студенты страны отличаются высочайшими результатами по международной грамотности.
Инспекция образования в сотрудничестве с соответствующими министерствами проводит систематическую работу по изучению передовых аспектов системы образования этой страны. В частности, в сотрудничестве с Национальным агентством образования Финляндии разработана «Дорожная карта», в которой отражены задачи и направления сотрудничества, направленные на изучение финского образовательного опыта и его эффективное внедрение в нашей стране.
В частности, благодаря участию экспертов Национального агентства образования Финляндии и профессоров Хельсинкского университета была создана система обмена опытом в области образовательных программ, преподавания общих предметов, подготовки учителей и повышения квалификации.
В ходе встреч делегации с хокимиятами Навоийской, Бухарской и Самаркандской областей и должностными лицами системы образования планируется провести переговоры по обмену студентами, совместным образовательным программам, проектам по обучению математике и финскому языку и подписать меморандумы.
В планах также встречи с узбекской молодежью, посещение общеобразовательных школ и ряда вузов, организация международного научно-практического форума «Перспективы узбекско-финляндского сотрудничества».