Toshkentda “Innoprom. O‘zbekistonda katta sanoat haftaligi” xalqaro sanoat ko‘rgazmasining ochilishi bo‘lib o‘tdi
2021-04-05 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 5-aprel kuni Toshkent shahridagi “O‘zekspomarkaz” Milliy ko‘rgazmalar majmuasida “INNOPROM. O‘zbekistonda katta sanoat haftaligi” xalqaro sanoat ko‘rgazmasi o‘z ishini boshladi. O‘zbekistonda ilk bor o‘tkazilayotgan mazkur keng ko‘lamli tadbir tashkilotchilari – O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi hamda Rossiya Federatsiyasi Sanoat va savdo vazirligidir.
O‘zbekiston, Rossiya, Fransiya, Germaniya, Chexiya, Yaponiya, Ozarbayjon, Belarus, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Armaniston va boshqa mamlakatlar hukumat va ishbilarmon doiralari delegatsiyalari qatnashayotgan ushbu tadbirning boshlanishigacha unda ishtirok etish uchun 5 mingdan ortiq kishi ro‘yxatdan o‘tdi. Ko‘rgazmaning umumiy maydoni 12,5 ming kvadrat metrni tashkil etib, unda dunyoning 20 mamlakatidan 300 dan ortiq kompaniyalar qatnashmoqda. Ko‘rgazma dasturi doirasida 15 ga yaqin keng qamrovli tadbirlar va 200 dan ortiq biznes-uchrashuvlar tashkil etish rejalashtirilgan.
Ko‘rgazma maqsadlari – xalqaro sanoat kooperatsiyasini kuchaytirish, ilg‘or texnologiyalar va innovasiyalarga asoslangan qo‘shilgan qiymat zanjirlarini yaratish hamda turli mamlakatlardan kelgan ishbilarmon doiralari vakillari o‘rtasida uzoq muddatli sheriklik munosabatlarini o‘rnatish.
Ko‘rgazmaning asosiy bo‘limlari orasida transport va energetika, shaharlar uchun sanoat IT-texnologiyalari, tibbiy asbob-uskunalar va farmatsevtika, metallurgiya va polimer materiallar, shuningdek, yengil sanoat ham bor.
Tadbirning birinchi kunida “Jahon sanoat ishlab chiqarish sohasi o‘sish drayverlarini aniqlamoqda” mavzusida asosiy yalpi majlis bo‘lib o‘tdi, unda ishtirokchi davlatlar delegatsiyalari rahbarlari, yirik xorijiy kompaniyalar, biznes uyushmalari va ilmiy-ishlab chiqarish birlashmalari tomonidan ma'ruzalar qilindi. Ishtirokchilar o‘z iqtisodiyotlari raqobatbardoshligini oshirish maqsadida ularni texnologik o‘zgartirishni rag‘batlantirish maqsadida ko‘p tomonlama hamkorlik istiqbollarini muhokama qildilar. Shu nuqtai nazardan, xalqaro sanoat munosabatlarini chuqurlashtirish va sanoat, ilmiy va texnologik hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha yaqin aloqalarning ahamiyati hamda mazkur jarayonlarda xususiy sektorning faol ishtirokini ta'minlash zarurligi qayd etildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari o‘z so‘zida Respublikada ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish va iqtisodiyotni erkinlashtirishni jadallashtirish, tubdan yangi investitsiya va ishbilarmonlik muhitini yaratish, shuningdek, mamlakat iqtisodiyotini jahon hamjamiyatiga yanada integratsiyalashga qaratilgan keng ko‘lamli ishlar olib borilayotganini alohida ta'kidladi.
Shuningdek, so‘nggi yillarda O‘zbekistonda izchil sanoatlashtirish tendensiyasi kuzatilayotgani qayd etildi – o‘tgan 4 yil mobaynida respublika YaIMda sanoatning ulushi 26,6% dan 35,5% ga, ayrim tarmoqlarda esa sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 10 barobardan ziyod oshdi.
Yalpi majlisda “o‘sish nuqtalari” deb ataluvchi eng istiqbolli tarmoqlarga alohida e'tibor qaratildi. Ulardan foydalanish Yevroosiyo mintaqasida xalqaro sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish va qo‘shma sanoat korxonalari sonini oshirishga sezilarli turtki beradi.
Yuqori qo‘shilgan qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan innovatsion ishlanmalar asosida yuqori texnologiyali qo‘shma korxonalar tashkil etishga qaratilgan 50 istiqbolli investitsiya loyihasi taqdimotlari ishtirokchilarda katta qiziqish uyg‘otdi.
Yalpi majlis yakunida koviddan keyingi davrda sanoatni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari va istiqbolli mexanizmlari, savdo-iqtisodiy aloqalarni tiklash yo‘llari, iqtisodiy o‘sish drayverlari sifatida sanoat innovatsiyalarini joriy etish imkoniyatlari, xususan, O‘zbekistonning sheriklik va investisiyalar uchun ochiq mamlakat sifatida uning investitsiyaviy va sanoat salohiyati haqida konstruktiv fikr almashildi.
Sessiya yakunida rasmiylar ko‘rgazmani ko‘zdan kechirdi. Unda delegatsiyalar rahbarlari O‘zbekiston, Rossiya va boshqa mamlakatlarning yirik korxonalari tomonidan ishlab chiqarilgan mahsulotlar ko‘rgazma stendlari bilan tanishish imkoniga ega bo‘ldi.
Bundan tashqari, biznes dasturi doirasida “O‘zbekiston – Rossiya: sanoat sohasidagi muloqot” Hududlararo forumini o‘tkazish rejalashtirilgan bo‘lib, unda O‘zbekiston va Rossiya hududiy ma'muriyatlari, hududiy Savdo-sanoat palatalari va kompaniyalari rahbarlari hududlararo investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qiladilar, istiqbolli investitsiya loyihalarini taqdim etadilar va xorijiy investorlar bilan tajriba almashadilar.
6 va 7 aprel kunlari ishtirokchi mamlakatlarning biznes va ta'lim doiralari ishtirokida “Raqamli ishlab chiqarish”, “Mashinasozlikda qo‘shma loyihalar”, “O‘zbekistonda xalqaro ishlab chiqarish loyihalarini moliyalashtirish”, “Shaharlar uchun texnologiyalar”, “Energetikada innovatsiyalar”, “Koronavirus pandemiyasi oqibatlarini bartaraf etish kontekstida YeOII farmatsevtika bozorini rivojlantirish” maxsus sessiyalar, mavzuli davra suhbatlari va uchrashuvlar tashkil qilinadi.

В Ташкенте состоялось открытие международной промышленной выставки “Иннопром. Большая промышленная неделя в Узбекистане”
5 апреля текущего года в г.Ташкенте в конгрессно-выставочном комплексе НВК «Узэкспоцентр» стартовала Международная промышленная выставка «ИННОПРОМ. Большая промышленная неделя в Узбекистане».
Организаторами масштабного мероприятия, которое впервые проводится в Узбекистане, являются Министерство инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Министерство промышленности и торговли Российской Федерации.
На момент начала мероприятия, в котором представлены делегации правительственных и деловых кругов Узбекистана, России, Франции, Германии, Чехии, Японии, Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Армении и других стран, для участия в выставке зарегистрировалось более 5 тысяч человек. Общая площадь выставки – 12,5 тысяч квадратных метров, на которых представлены более 300 компаний из 20 стран мира, а в рамках деловой программы, включающей порядка 15 масштабных мероприятий, запланирована организация свыше 200 адресных деловых встреч.
Цели выставки – наращивание международной промышленной кооперации, создание цепочек добавленной стоимости на основе передовых технологий и инноваций, а также выстраивание долгосрочного партнёрства между представителями бизнеса разных стран.
В числе ключевых разделов выставки – транспортное и энергетическое машиностроение, промышленные IT-технологии для городов, медицинская техника и фармацевтика, металлургия и полимерные материалы, а также легкая промышленность.
В рамках первого дня мероприятия была проведена главная пленарная сессия на тему «Мировое промышленное производство – в поисках драйверов роста», в ходе которой состоялись выступления глав страновых делегаций, крупных зарубежных компаний, бизнес-ассоциаций и научно-производственных объединений. Участники обсудили перспективы многостороннего сотрудничества в целях стимулирования технологической трансформации экономик для повышения их конкурентоспособности. В данном ключе была отмечена актуальность тесного взаимодействия по углублению международных производственных связей и развитию промышленной, научной и технологической кооперации с активным участием в данных процессах частного сектора.
В ходе выступления главой узбекской делегации была подчеркнута проводимая в Республике масштабная работа, направленная на ускоренное социально-экономическое развитие и либерализацию экономики, создание принципиально нового инвестиционного климата и деловой среды, а также дальнейшую интеграцию экономики страны в мировое сообщество.
Также было отмечено, что в последние годы в Узбекистане наблюдается тенденция последовательной индустриализации – за последние 4 года доля промышленности в ВВП Республики увеличилась с 26,6% до 35,5%, причем в отдельных отраслях объемы промышленного производства выросли более чем в 10 раз.
Особое внимание в ходе пленарной сессии было уделено наиболее перспективным отраслям – так называемым «точкам роста», задействование которых позволило бы придать существенный импульс развитию международной промышленной кооперации и увеличить количество совместных промышленных предприятий в регионе евразийского континента.
Пристальный интерес вызвали презентации 50 перспективных инвестиционных проектов, нацеленных на создание высокотехнологичных совместных производств на основе инновационных разработок, ориентированных на выпуск продукции с высокой добавленной стоимостью.
По итогам пленарной сессии состоялся конструктивный обмен мнениями о первоочередных задачах и перспективных механизмах промышленного развития в постковидный период, путях восстановления торгово-экономических связей, возможностях внедрения промышленных инноваций в качестве драйверов экономического роста и, в частности, об инвестиционном и промышленном потенциале Узбекистана, как страны, открытой для партнерства и инвестиций.
По завершению сессии состоялся обход выставки официальными лицами, в ходе которого главы делегаций получили возможность ознакомиться с выставочными стендами, продукцией, производимой крупнейшими предприятиями Узбекистана, России и других стран.
Далее в рамках деловой программы запланировано проведение Межрегионального форума «Узбекистан – Россия: промышленный диалог», в ходе которого главы региональных администраций Узбекистана и России, региональных торгово-промышленных палат и компаний, обсудят актуальные вопросы межрегионального инвестиционного, торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества, представят перспективные инвестиционные проекты и поделятся опытом работы с зарубежными инвесторами.
6 и 7 апреля, на платформе выставки с участием деловых и образовательных кругов стран-участниц будут организованы специализированные сессии на актуальные темы: «Цифровое производство», «Совместные проекты в машиностроении», «Финансирование международных производственных проектов в Узбекистане», «Технологии для городов», «Инновации в энергетике», «Развитие фармацевтического рынка ЕАЭС в условиях ликвидации последствий пандемии коронавирусной инфекции», тематические круглые столы и заседания экспертных групп.