Toshkent viloyatining Parkent va Yukorichirchiq tumanlari tadbirkorlari va eksportchilari bilan ochiq muloqot
2021-04-05 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 3-aprel kuni Davlat rahbarining topshirig‘iga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari va tijorat banklari rahbarlaridan iborat Eksport va investitsiyalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha hukumat komissiyasi tadbirkorlar muammolarini aniqlash va hal etish, shuningdek, hududlarning iqtisodiy salohiyatini oshirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarni ishlab chiqish maqsadida Toshkent viloyatining Parkent va Yukorichirchiq tumanlariga yo‘l oldi.
Komissiyaning vazifalari yuzaga kelayotgan masalalarni hal etishda amaliy yordam berish maqsadida ishbilarmon doiralarining vakillari bilan yaqindan hamkorlik qilish tizimini yaratish hamda investitsiya va tadbirkorlik faoliyatini rag‘batlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlarni ko‘rishdan iborat.
Komissiya a'zolari joylarda bo‘lib, ishlab chiqaruvchilar va eksportchilar bilan bevosita muloqot qildilar va faoliyat yuritayotgan korxonalarning hozirgi holatini, ularning ehtiyojlarini va muammoli masalalarini o‘rganib chiqdilar. Shuningdek, ushbu tumanlarning sanoat salohiyati tahlil qilinib, ishlab chiqarishni kengaytirish, yuqori qo‘shimcha qiymatga hamda mahalliy va xorijiy bozorlarda yuqori talabga ega bo‘lgan mahsulotlarni yaratuvchi yuqori texnologiyali korxonalarga investitsiyalar jalb etish borasida qo‘shimcha imkoniyatlar aniqlandi. Ta'kidlandiki, bunday loyihalar sonining ko‘payishi eksport salohiyatini sezilarli darajada oshirib, mahalliy aholi bandligini ta'minlaydi.
Shuningdek, tashrif doirasida Parkent va Yukorichirchiq tumanlari tadbirkorlari bilan ochiq muloqot o‘tkazildi. Unda tadbirkorlarning taklif va muammolari tinglandi va tahlili amalga oshirildi. Tahlil natijalari asosida vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlariga tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Har bir ko‘rib chiqilgan holat yuzasidan tegishli vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlarining birgalikdagi sa'y-harakatlari bilan tezkor va samarali yechimlar ishlab chiqildi.
Uchrashuv yakunida Hukumat komissiyasi tomonidan ijrochilar, amalga oshirish muddatlari va kutilayotgan natijalar aniq belgilangan holda amaliy chora-tadbirlarning batafsil rejasi qabul qilindi. Ushbu ko‘rsatmalar ijrosi ustidan tizimli nazorat O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi tomonidan amalga oshiriladi.

Открытый диалог с предпринимателями и экспортерами Паркентского и Юкоричирчикского районов Ташкентской области
3 апреля текущего года в соответствии с поручением Главы государства Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Паркентский и Юкоричирчикский районы Ташкентской области для выявления и решения проблем предпринимателей, а также выработки практических мер по повышению эффективности задействования экономического потенциала данных районов.
Задачей Комиссии является реализация практических мер по стимулированию инвестиционной и предпринимательской деятельности и создание системы тесного взаимодействия с представителями бизнеса с целью оказания практической поддержки в решении возникающих вопросов.
Члены Комиссии посредством выездов на места и непосредственного общения с производителями и экспортерами изучили текущее состояние действующих предприятий, их потребности и проблемные вопросы. Также был проанализирован промышленный потенциал данных районов и выявлены дополнительные возможности для наращивания объемов промышленного производства, привлечения инвестиций в высокотехнологичные предприятия, выпускающие продукцию с высокой добавленной стоимостью и обладающей высоким спросом как на местном рынке, так и за рубежом. Отмечалось, что увеличение числа подобных проектов позволит существенно нарастить экспортный потенциал и обеспечить занятость местного населения.
Также в рамках выезда состоялся открытый диалог с предпринимателями Паркентского и Юкоричирчикского районов, в ходе которого были выслушаны предложения и проблемы предпринимателей и проведен их анализ, на основе которого руководителям министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти даны соответствующие поручения.
Каждый рассмотренный случай был проработан совместно с руководителями соответствующих министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти, общими усилиями которых удалось выработать оперативные и эффективные решения.
По итогам встречи Правительственной комиссией принят детальный план практических мероприятий с указанием конкретных исполнителей, сроков реализации и ожидаемых результатов. Системный контроль за исполнением данных поручений будет осуществляться Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан.