Joriy yilning 2-aprel kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasi Bosh direktori Muhammad Djamil al-Ramahi bilan birgalikda Navoiy viloyatining Karmana tumanida O‘zbekistonning birinchi 100 MVtlik fotoelektrik stansiyasining qurilishini joyiga borib o‘rgandi.
Birlashgan Arab Amirliklari investori tomonidan tashkil etilgan va loyiha operatori hisoblangan “Nur Navoi Solar” kompaniyasining ishlab chiqarish uchastkasiga tashrif chog‘ida tomonlar obyektda 2020-yilning uchinchi choragida boshlangan qurilish-montaj ishlarining borishi, erishilgan yutuqlar va yaqin istiqboldagi rejalar bilan tanishdilar.
Ayni paytda umumiy maydoni 268 gektar bo‘lgan obyektda texnologik uskunalar, panellar, invertor va transformatorlar o‘rnatish ishlari olib borilmoqda. Fotoelektrik stansiyasi joriy yilning 1- sentabrda ishga tushirilishi kutilmoqda.
Loyiha doirasida Birlashgan Arab Amirliklarining jalb etilgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri investisiyalari hajmi qariyb 100 mln dollarni tashkil etadi. Fotoelektrik stansiyasining ishga tushirilishi yiliga 260 mln kVt⋅soat miqdorida elektr energiyasini ishlab chiqarishni ta'minlaydi.
Eslatib o‘tamiz, 2019-yilning 4-oktabr kuni Birlashgan Arab Amirliklarining mazkur kompaniyasi quyosh energetikasi sohasida davlat-xususiy sheriklikka (DXSh) asoslangan loyihaga investitsiyalarni jalb etish uchun xorijiy investorni tanlash bo‘yicha O‘zbekiston tarixida birinchi marotaba tender g‘olibi bo‘ldi. “Masdar” dunyodagi eng past tariflardan birini, ya'ni 1 kVt⋅soat uchun 2,67 AQSh senti darajasida tarifni taklif qildi. 2019-yilning noyabr oyida Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan imzolangan investisiya bitimiga ko‘ra, “Masdar” fotoelektrik stansiyasini loyihalash, moliyalashtirish va qurish hamda 25 yil davomida undan foydalanish bo‘yicha majburiyatlarni o‘z zimmasiga olgan.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga tegishli hujjatlarni ishlab chiqish va tender savdolarni o‘tkazishda maslahatchi sifatida Xalqaro Moliya Korporatsiyasi (XMK) jalb etildi. Tender savdolarida turli mamlakatlardan 40dan ortiq kompaniyalar ishtirok etdi.
Tashrif yakunlari bo‘yicha tomonlar loyihaning sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirilishi uchun navbatdagi tadbirlarni muhokama qildilar va fotoelektrik stansiyasini qurish va ishga tushirish jarayonida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan masalalarni hal qilishda har tomonlama yordam ko‘rsatishga sodiqliklarini bildirdilar.

Изучен ход строительства эмиратской компанией «Masdar» фотоэлектрической станции в Навоийской области
2 апреля текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков совместно с руководством эмиратской компании «Masdar» в лице генерального директора Мохамеда Джамиля аль-Рамахи изучили ход строительства первой в Узбекистане фотоэлектрической станции мощностью 100 МВт в Карманинском районе Навоийской области.
В ходе посещения производственной площадки компании «Nur Navoi Solar», учрежденной эмиратским инвестором и являющейся оператором проекта, стороны были ознакомлены с проводимыми на объекте строительно-монтажными работами, начатыми в третьем квартале 2020 года, достигнутым прогрессом и планами на ближайшую перспективу.
В настоящее время на объекте общей площадью 268 гектаров ведутся работы по установке технологического оборудования, панелей, инверторов и трансформаторов. Ввод фотоэлектростанции в эксплуатацию ожидается к 1 сентября текущего года.
Объем привлеченных в рамках реализации проекта прямых эмиратских инвестиций составляет порядка 100 млн долларов, а запуск фотоэлектростанции позволит обеспечить выработку электроэнергии в объеме 260 млн кВт⋅ч в год.
Напомним, что 4 октября 2019 года эмиратская компания стала победителем первого в истории Узбекистана тендера по выбору иностранного инвестора по привлечению инвестиций в государственно-частное партнерство (ГЧП) в солнечной энергетике. «Masdar» предложила один из самых низких в мире тарифов на уровне 2,67 центов США за кВт⋅ч. Согласно инвестиционному соглашению, подписанному с Министерством инвестиций и внешней торговли в ноябре 2019 года, компания «Masdar» приняла обязательство по проектированию, обеспечению финансирования и строительству фотоэлектрической станции, а также ее эксплуатации в течение 25 лет.
В качестве консультанта по сделке была привлечена Международная финансовая корпорация (МФК), оказавшая содействие Министерству инвестиций и внешней торговли в разработке соответствующей документации и проведении тендерных торгов, участниками в которых выступили более 40 компаний из разных стран.
По итогам посещения стороны обсудили дальнейшие шаги по качественной и своевременной реализации проекта и выразили приверженность оказанию всесторонней поддержки в решении вопросов, могущих возникнуть в процессе строительства и запуска фотоэлектростанции.