Navoiy viloyati tadbirkorlari va eksportchilari bilan ochiq muloqot
Joriy yilning 2-aprel kuni Davlat rahbarining topshirig‘iga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligidagi hamda vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari va tijorat banklari rahbarlaridan iborat Eksport va investitsiyalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha hukumat komissiyasi tadbirkorlar va eksportchilar bilan ish olib borish va ularning faoliyatida uchraydigan muammoli masalalarni hal etish uchun Navoiy viloyatiga yo‘l oldi.
Komissiya o‘z faoliyati davomida korxonalarga tashrif buyurdi, tadbirkorlar bilan muloqotda bo‘lib, ishlab chiqarish ob'ektlarining bugungi holatini o‘rganib chiqdi. Obyektlarning bevosita o‘zida bo‘lib o‘tgan suhbatlarda ishlab chiqarish hajmini oshirish hamda qo‘shilgan qiymat zanjirlarini ko‘paytirish va yangi yuqori texnologiyali mahsulotlarni ishlab chiqarishni o‘zlashtirish orqali korxonalarni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tashrif davomida tadbirkorlar va eksportchilar bilan ochiq muloqot tashkil etildi. Uning maqsadi mas'ul tuzilmalarni jalb qilgan holda ishbilarmonlar muammolarini muhokama va har tomonlama tahlil qilib, tezkor hal etishdan iborat bo‘ldi. Tadbirda 300 nafardan ziyod tadbirkorlar ishtirok etib, o‘z masalalarini ko‘tarib chiqish imkoniga ega bo‘ldilar va ularning har biri komissiya a'zolari tomonidan atroflicha o‘rganildi. Ta'kidlash joizki, viloyat tadbirkorlari asosan investitsiya loyihalarini amalga oshirish va aylanma mablag‘larni to‘ldirish uchun kredit olish, yer uchastkalari, bo‘sh bino va inshootlarni ajratish, ruxsat etuvchi hujjatlar, sertifikat va lisenziyalar olish, amaldagi soliq tartibi va bojxona nazorati tartib-taomillaridan o‘tish bilan bog‘liq muammolarga duch kelmoqda.
Muloqot davomida jami 217 tadbirkorlik subyektlari 246 muammoli masalalar bilan murojaat qildi. Shu jumladan, 137ta masala kredit mablag‘larini olish yoki mavjud kreditlar muddatlarini uzaytirish, 18ta – muhandislik tarmoqlariga ulanish, 15ta – kreditlar uchun kafolatlar berish va kreditlar bo‘yicha foiz to‘lovlari uchun kompensasiya olish, 12ta – yer uchastkalari ajratish, 11ta – zarur ruxsatnomalar va sertifikatlar olish bilan bog‘liq va boshqa masalalar ko‘tarildi.
Har bir tilga olingan muammoni tahlil etish va uning amaliy yechimi bo‘yicha algoritmni ishlab chiqishdan so‘ng, Komissiya rahbariyati uni amalga oshirish bo‘yicha aniq ko‘rsatmalar berdi.
Shuningdek, vazirliklar, idoralar, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlari mas'ul rahbarlariga sanoat ishlab chiqarishini rivojlantirish va har bir tuman kesimida ustuvor tarmoqlarda yangi istiqbolli loyihalarni amalga oshirish uchun qo‘shimcha imkoniyatlarni aniqlash maqsadida tadbirkorlar bilan yaqindan ishlashni faollashtirish topshirildi. Shu nuqtai nazardan viloyatda faoliyat ko‘rsatayotgan kichik sanoat zonalarini rivojlantirish va ishlab chiqaruvchilarni o‘z hududida loyihalarni amalga oshirishga faol jalb etish orqali ularning salohiyatidan foydalanish samaradorligini oshirishga alohida e'tibor qaratildi.
Yig‘ilish yakunida Hukumat komissiyasi tomonidan aniq ijrochilar, ijro etish muddatlari va kutilayotgan natijalarni ko‘rsatgan holda amaliy chora-tadbirlarning batafsil rejasi qabul qilindi. Har bir topshiriqning bajarilishi ustidan tizimli nazorat olib borish O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi zimmasiga yuklatildi.

Открытый диалог с предпринимателями и экспортерами Навоийской области
2 апреля текущего года в соответствии с поручением Главы государства Правительственная комиссия по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и в составе руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков выехала в Навоийскую область для работы с предпринимателями и экспортерами и решения проблемных вопросов, с которыми они сталкиваются в своей деятельности.
Работа велась посредством выезда на предприятия, общения с предпринимателями и изучения текущего состояния производственных объектов. Там же, на местах, обсуждались перспективы расширения предприятий за счет как увеличения объемов выпуска, так и за счет наращивания цепочек добавленной стоимости и освоения новых высокотехнологичных видов продукции.
В ходе посещения региона был организован открытый диалог с предпринимателями и экспортерами, целью которого явилось обсуждение и решение проблем бизнеса путем их всестороннего анализа и оперативной проработки с подключением ответственных структур. В мероприятии приняли участие более 300 предпринимателей, получивших возможность озвучить имеющиеся вопросы, каждый из которых был детально изучен членами Комиссии. Стоит отметить, что наиболее часто предприниматели региона сталкиваются с проблемами, связанными с выделением кредитных средств для реализации инвестиционных проектов и пополнения оборотных средств, выделением земельных участков, пустующих зданий и сооружений, получением разрешительных документов, сертификатов и лицензий, действующим порядком налогообложения и прохождением продедур таможенного контроля.
Всего в ходе диалога были получены обращения от 217 субъектов предпринимательства и озвучено 246 проблемных вопросов, среди которых 137 вопросов связаны с получением кредитных средств или пролонгацией действующих кредитов, 18 – с подключением к сетям инженерных коммуникаций, 15 – с выдачей гарантий по кредитам и получением компенсаций процентных выплат по кредитам, 12 – с выделением земельных участков, 11 – с получением необходимых разрешений и сертификатов, а также другие вопросы.
После анализа каждой озвученной проблемы и выработки алгоритма ее практического решения, руководством Комиссии были даны адресные поручения по его имплементации.
Также ответственным руководителям министерств, ведомств, коммерческих банков и органов местной власти было поручено активизировать работу с предпринимателями с целью выявления дополнительных возможностей для развития промышленного производства и реализации новых перспективных проектов в приоритетных отраслях в разрезе каждого района. В данном контексте отдельное внимание было уделено развитию функционирующих в регионе малых промышленных зон и максимизации эффективности использования их потенциала путем активного привлечения производителей к реализации проектов на их территории.
По итогам встречи Правительственной комиссией принят детальный план практических мероприятий с указанием конкретных исполнителей, сроков реализации и ожидаемых результатов. Осуществление системного контроля за исполнением каждого поручения возложено на Генеральную прокуратуру Республики Узбекистан.