Farg‘ona va Namangan viloyatlarida investitsiya va eksport faoliyati masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 1-aprel kuni videokonferensiya shaklida Buxoro shahridagi studiyadan O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov rahbarligida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yilning fevral' oyida Farg‘ona va Namangan viloyatlariga tashrifi chog‘ida berilgan topshiriqlar ijrosini hamda ushbu hududlarda investitsiya va tashqi savdo faoliyati masalalarini o‘rganishga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlat rahbarining Farg‘ona va Namangan viloyatlariga tashrifi yakunlari bo‘yicha tasdiqlangan tegishli Bayonnomalar mos ravishda 199 va 230 ta ko‘rsatmalarni o‘z ichiga oladi. Yig‘ilish davomida ularni amalga oshirishning hozirgi holati ko‘rib chiqildi, bajarilgan tadbirlar yuzasidan hisobotlar tinglandi, shuningdek, mavjud masalalarni hal etish va belgilangan vazifalarni so‘zsiz ijro etish yuzasidan aniq muddatlar va kutilayotgan natijalardan iborat takliflar bildirildi. Investitsiya loyihalarini amalga oshirish va ish o‘rinlari yaratish bilan bog‘liq topshiriqlarni kechiktirib ijro etgani uchun bir qator mas'ul rahbarlarga nisbatan intizomiy choralar ko‘rildi.
Vazirlar Mahkamasining tegishli kompleksiga va Investitsiya loyihalarining amalga oshirilishi va tashqi savdoni monitoring qilish inspeksiyasiga ushbu ko‘rsatmalarning bosqichma-bosqich bajarilishini nazorat qilish hamda tegishli hisobotlarni muntazam ravishda kiritib borish topshirildi.
Shuningdek, yig‘ilishda Farg‘ona va Namangan viloyatlarida hududiy investitsiya dasturlarining bajarilishini ko‘rib chiqildi. 2021 yilda Farg‘ona viloyatida umumiy qiymati 7,3 trln so‘m teng bo‘lgan 879 ta loyiha hayotga tatbiq etilishi va shuning hisobiga 20 mingdan ortiq yangi ish o‘rni yaratilishi, Namangan viloyatida esa 13,8 trln so‘mlik 1 646 ta investitsiya loyihasi amalga oshirilishi va 46,2 ming yangi ish o‘rni yaratilishi rejalashtirilganligi qayd etildi. Tasdiqlangan loyihalarni sifatli va o‘z vaqtida ro‘yobga chiqarish uchun tarmoqlar, tijorat banklari va mahalliy hokimliklar rahbarlariga shaxsiy javobgarlik yuklatildi.
Loyihaoldi bosqichida investitsiyaviy loyihalarni baholash tizimini joriy etish zarurligi tilga olindi. Bu iqtisodiy samaraning eng yuqori ko‘rsatkichlariga ega loyihaviy takliflarni tanlash imkonini beradi. Bunda, xususan, ishlab chiqarish hajmi, eksport salohiyati, yaratilayotgan ish o‘rinlari soni, qo‘shilgan qiymat miqdori, shuningdek, ishlab chiqarilgan mahsulotlarga ichki va tashqi bozorlarda bo‘lgan talab hisobga olinadi.
Alohida tartibda tashqi savdo faoliyati masalalari ko‘rib chiqildi. Mutasaddi rahbarlar tarmoqlar kesimida joriy eksport ko‘rsatkichlari haqida ma'lumot berib, qator muammoli masalalarni ko‘tardilar va ushbu hududlarda eksportni rivojlantirishni yanada rag‘batlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar to‘g‘risidagi takliflarni ilgari surdilar. Shu nuqtai nazardan, yuzaga kelayotgan masalalarni tezkor aniqlash va hal etish tizimini yo‘lga qo‘yish maqsadida tadbirkorlar va eksportchilar bilan uzluksiz muloqotni yo‘lga qo‘yishning muhimligi qayd etildi.
Yig‘ilish yakunida vazirliklar, idoralar, tarmoq birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy hokimliklar rahbarlari mavjud kamchiliklarni qisqa muddatlarda bartaraf etish yuzasidan aniq ko‘rsatmalar oldilar.

Обсуждены вопросы инвестиционной и экспортной деятельности в Ферганской и Наманганской областях
1 апреля текущего года под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова в формате видеоконференции из студии в г.Бухаре состоялось видеоселекторное совещание, посвящённое изучению хода исполнения поручений, данных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Ферганскую и Наманганскую области в феврале текущего года, а также вопросов инвестиционной и внешнеторговой деятельности в данных регионах.
Соответствующие протоколы, утвержденные по итогам визита Главы государства в Ферганскую и Наманганскую области, включают в себя 199 и 230 поручений соответственно. В ходе совещания было рассмотрено текущее состояние их реализации, заслушаны отчеты о предпринятых мерах, а также озвучены предложения по решению имеющихся вопросов и безусловному выполнению поставленных задач с указанием конкретных сроков и ожидаемых результатов. В отношении ряда ответственных руководителей приняты меры дисциплинарного взыскания за несвоевременное исполнение поручений, связанных с реализацией инвестиционных проектов и созданием рабочих мест.
Соответствующему комплексу Кабинета Министров и Инспекции по мониторингу реализации проектов и внешней торговли поручено взять на контроль пошаговое исполнение указанных поручений с внесением соответствующих отчетов на постоянной основе.
Также был рассмотрен ход реализации региональных инвестиционных программ Ферганской и Наманганской областей. Отмечено, что в Ферганской области в 2021 году запланирована имплементация 879 проектов на сумму 7,3 трлн сумов, за счет которых будет создано более 20 тысяч новых рабочих мест, а в Наманганской области ­– 1 646 инвестиционных проектов на сумму 13,8 трлн сумов, что позволит создать 46,2 тысячи новых рабочих мест. Руководители отраслей, коммерческих банков и органов местной власти были проинформированы о персональной ответственности за качественную и своевременную реализацию утвержденных проектов. Даны поручения активизировать работу по оказанию всесторонней практической поддержки инициаторам инвестиционных проектов, включая вопросы разработки бизнес-плана и проектной документации, получения земельных участков, зданий и сооружений, кредитных ресурсов и необходимых разрешений на всех этапах их имплементации.
Озвучена необходимость внедрения системы оценки инвестиционных проектов на стадии предпроектной подготовки, что позволит проводить отбор проектных предложений с наиболее высокими показателями экономического эффекта, имея в виду объем производства, экспортный потенциал, количество создаваемых рабочих мест, величину добавленной стоимости, а также востребованность производимой продукции на внутреннем и внешнем рынках.
В отдельном порядке были рассмотрены вопросы внешнеторговой деятельности. Ответственные руководители представили информацию о текущих показателях экспорта в разрезе отраслей, подняли ряд проблемных вопросов и выдвинули предложения о практических мерах по дальнейшему стимулированию развития экспорта в данных регионах. В данном контексте была отмечена важность выстраивания непрерывного диалога с предпринимателями и экспортерами с целью налаживания системы оперативного выявления и решения возникающих вопросов.
По итогам совещания руководители министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти получили адресные поручения по устранению имеющихся недостатков в кратчайшие сроки.