Aholi salomatligini saqlash va koronavirusga qarshi kurashish choralari belgilandi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 1-aprel kuni aholi salomatligini saqlash va koronavirusga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar hamda kelgusidagi ustuvor vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Ma’lumki, 2020-yil 12-noyabrda davlatimiz rahbarining birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari faoliyatiga mutlaqo yangi mexanizmlarni joriy qilish to‘g‘risida farmoni, tibbiy profilaktika ishlari samaradorligini yanada oshirish orqali jamoat salomatligini ta’minlash bo‘yicha qarori qabul qilingan edi. Ularga muvofiq, kasalliklarni erta aniqlash, to‘g‘ri tashxislash va davolash uslublarini o‘zgartirib, bu borada yangicha tizim tashkil etila boshlagandi.
Yig‘ilishda ushbu vazifalar ijrosi haqida so‘z borar ekan, Prezident uchta savolni o‘rtaga qo‘ydi:
birinchi – joriy etilgan yangi tizim bo‘yicha tibbiy xarita shakllantirilgani, aholining xavf guruhlariga bo‘lingani nimani ko‘rsatdi?
ikkinchi – mahallalar kesimida tibbiyot brigadalari shakllantirilib, aholi bilan manzilli ishlay boshlaganidan qancha odam rozi bo‘ldi?
uchinchi – tibbiyot muassasalarida qaysi xizmatlar bepul bo‘ldi?
Hozirgi ahvol talabga javob bermayotgani, sohadagi o‘zgarishlarni aholi tezroq sezishi kerakligi ta’kidlandi. Islohotlarni jadallashtirish uchun Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarga Bosh vazir o‘rinbosari, sog‘liqni saqlash vaziri va uning o‘rinbosarlaridan mas’ullar biriktirildi.
Prezidentning 12-noyabrdagi yana bir qaroriga ko‘ra, Sirdaryo viloyatida sog‘liqni saqlash tizimini tashkil etishning yangi modeli va davlat tibbiy sug‘urtasi mexanizmlarini joriy etish bo‘yicha tajriba-sinov o‘tkazildi. Yig‘ilishda Sirdaryo viloyati sog‘liqni saqlash boshqarmasi boshlig‘i va Guliston shahar hokimi mazkur yangi tizim natijalari haqida hisobot berdi.
Aytib o‘tilganidek, Sirdaryo viloyatining 236 ta mahallasini to‘liq qamrab olish uchun 421 ta tibbiyot brigadasi tashkil etilgan. Aholining salomatlik holati xatlovdan o‘tkazilib, ular 4 ta xavf guruhiga ajratilgan va viloyatning “elektron tibbiy xaritasi” yaratilgan.
Misol uchun, Boyovut tumanida 31 ming aholi o‘zini sog‘lom deb bilsa-da, ortiqcha vazn, noto‘g‘ri ovqatlanish, zararli odatlar tufayli ularda yurak-qon tomir, diabet, o‘pka kasalliklariga chalinish ehtimoli yuqori ekani aniqlangan. Shuningdek, ilgari shifokorga murojaat qilmagan 257 nafar fuqaroda kasalliklar og‘ir bosqichda ekani ma’lum bo‘lgan.
Davlatimiz rahbari bu tajribani tizimli davom ettirib, barcha hududlarda joriy etish bo‘yicha ko‘rsatma berdi. Buning uchun qishloq va mahallalarda tibbiyot brigadalari tashkil etilib, aholini manzilli ko‘rikdan o‘tkazish va davolash ishlari olib boriladi, hududlarning “tibbiy xaritalari” shakllantiriladi.
Respublika ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlarining vertikal ish tizimini takomillashtirib, ularni oilaviy shifokor punktlari bilan bog‘lash zarurligi ta’kidlandi. Ya’ni, bemorlarni ovora qilib poytaxtga yubormasdan, ularga yashash joyida malakali tibbiy yordam olish imkoniyatini yaratish kerak.
O‘tgan yili ixtisoslashtirilgan markazlarda davolanishga muhtoj 84 ming nafar bemordan atigi 51 ming nafari bepul order bilan ta’minlangan.
Prezident orderlar uchun mablag‘ni deyarli 1,5 baravarga ko‘paytirib, qo‘shimcha 80 milliard so‘m ajratish bo‘yicha Moliya vazirligiga ko‘rsatma berdi.
Sog‘liqni saqlash vazirligiga hokimliklar bilan birga, yil yakuniga qadar har bir bemorni sog‘lomlashtirish manzili va muddatlarini belgilab, davolashni tashkil etish bo‘yicha vazifa qo‘yildi. Ixtisoslashtirilgan tibbiyot markazlari o‘z yo‘nalishi bo‘yicha hududlardagi 3 mingdan ziyod oilaviy shifokorni qisqa muddatli kurslarda o‘qitadigan bo‘ldi.
Yana bir masala – bugungi kunda donor bemorning yaqin qarindoshi bo‘lmasa, transplantatsiyaga ruxsat berilmagan. Oqibatda, ko‘pchilik fuqarolarimiz bunday amaliyotni chet elda o‘tkazishga majbur bo‘lmoqda. Shu bois inson a’zolari transplantatsiyasining qonuniy asoslarini ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi.
Tibbiy xizmatlar qamrovini kengaytirish maqsadida mamlakatimizda xususiy tibbiyot tashkilotlari uchun barcha huquqiy asoslar, imkoniyatlar yaratilgan. Lekin hududlarda kasalliklarning turiga qarab, xususiy shifo maskanlarini tashkil etish ishlari yetarli darajada emasligi qayd etildi.
Misol uchun, aholi orasida ehtiyoj yuqori bo‘lgan gemodializ, tibbiy diagnostika va reabilitatsiya xizmatlari bo‘yicha xususiy klinikalar yetishmaydi.
Mutasaddilarga davlat-xususiy sheriklik asosidagi loyihalarni ko‘paytirish, 170 ta tuman va shahar tibbiyot birlashmalarini kompyuter tomograflari bilan ta’minlash, ulardan foydalanish bo‘yicha xodimlar malakasini oshirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Sohadagi korrupsiya illatiga ham to‘xtalib o‘tildi. O‘tgan yili tizimda 30 milliard so‘mdan ortiq mablag‘ talon-toroj qilingani aytildi. Shuning uchun, ta’sirchan nazorat tizimini o‘rnatib, ajratilayotgan mablag‘lar joyiga yetib borishi, dori-darmon va tibbiyot uskunalarining ochiq-oshkora sotib olinishi, pullik xizmatlardan tushumlar maqsadli ishlatilishini ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Yig‘ilishda kadrlar masalasiga alohida e’tibor qaratildi. Ma’lumki, bu borada chekka hududlarda ehtiyoj yuqoriligini inobatga olib, “Qishloq shifokori” dasturi qabul qilingan edi. Bunday joylarda ishlamoqchi bo‘lgan shifokorlarga 30 million so‘m pul berilishi belgilanib, bu maqsadlar uchun byudjetdan 20 milliard so‘m ajratilgan. Lekin, oradan 4 oy vaqt o‘tgan bo‘lsa-da, birorta talabgor bilan shartnoma imzolanmagan. Vaholanki, bugungi kunda olis va chekka hududlar uchun 220 ta shifokor zarur. Bundan tashqari, hududlarda 10 ming nafar tor mutaxassis yetishmaydi.
Shu bois kelgusi o‘quv yilidan klinik ordinaturaning qabul kvotasi ikki baravarga oshirilishi belgilandi. Ushbu yangi tizimda ordinatorlar o‘quv jarayonining yarmini oliygoh va ixtisoslashgan markazlarda, qolgan yarmini esa ish joyida davom ettiradi. Viloyat hokimlari o‘z hududi uchun zarur bo‘lgan tor mutaxassislikdagi shifokorlarni tayyorlash uchun mahalliy byudjetdan grant ajratadi.
Davlatimiz rahbari koronavirus pandemiyasi bilan bog‘liq vaziyatga alohida to‘xtaldi.
– Joriy yil boshida kuniga o‘rtacha 30-40 nafar bemor aniqlangan bo‘lsa, mart oyi o‘rtalaridan bu ko‘rsatkich 160-180 nafarni tashkil etmoqda. Kasallikning o‘ta og‘ir kechishi, hattoki o‘lim holatlari ham qayd etilmoqda. Buning sababi – ko‘pchilik fuqarolar xotirjamlikka berilib, tibbiy niqob taqish, ijtimoiy masofani saqlash, antiseptik vositalardan foydalanish kabi karantin talablariga befarq bo‘lib qoldi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bosh vazirga koronavirusga qarshi kurashish bo‘yicha hududiy shtablar faoliyatini kuchaytirish, tunu kun ishlaydigan “koll-markaz”lar va mobil brigadalar faoliyatini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha topshiriq berildi. Dori-darmon va himoya vositalarining kamida 3 oylik zaxirasini shakllantirish, hududlarda 60 ta kislorod stansiyasini ishga tushirib, reanimatsiya va intensiv davolash bo‘limlarini kislorod bilan ta’minlash vazifasi qo‘yildi.
– Afsuski, bu baloning oxiri ko‘rinmayapti. Yevropa davlatlari yana lokdaunga kiryapti. Qo‘shnilarimizda ham ahvol yaxshi emas. Xavf yonimizda yuribdi. Shuning uchun ogoh bo‘lishimiz kerak. Oldin qanday ishlagan bo‘lsak, shu tartibni tiklaymiz. Xudo ko‘rsatmasin, shuncha qilgan harakatimiz bekorga ketishi mumkin. Iqtisodiyot nuqtai nazaridan juda katta marralar qo‘yganmiz. Agar yopilib qolsak, bu natijalarga erisholmaymiz. Hech qayerni yopmaymiz, lekin tartib-intizomni kuchaytiramiz. Kasallanganlarni ham tez-tez davolash choralarini ko‘rish kerak, – dedi Prezident.
Aprel-iyun oylarida xavf guruhiga mansub 4 milliondan ortiq aholini koronavirusga qarshi emlash rejalashtirilgan. Hozirda 660 ming doza vaksina olib kelingan. Hukumat komissiyasiga Xitoydan yana 3,5 million doza va Rossiyadan 1 million doza vaksina sotib olish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Fuqarolarni yashash manzili bo‘yicha emlash kuni va joyi haqida xabardor qilib borish muhimligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar bo‘yicha vazirlar, hokimlar va tibbiyot muassasalari rahbarlari axborot berdi.

Measures identified to protect public health and counter coronavirus
On April 1, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on the ongoing work in healthcare and countering coronavirus, as well as priority tasks for the future.
As is known, on 12 November 2020, the President signed a decree on the introduction of fundamentally new mechanisms in the activities of primary healthcare institutions and a resolution on ensuring public health by further increasing the effectiveness of preventive medicine. Under these documents, a new system of a healthcare organization is being introduced based on a revision of methods of work on early detection, accurate diagnosis and treatment of diseases.
During the consideration of the implementation of these documents, the President asked three questions from responsible persons:
– What did the formation of medical records of the regions and the division of the population into risk groups under the new system show?
– How many people have benefited from the creation of medical teams in the context of mahallas and targeted work with the population?
– What services in medical institutions have become free?
It was noted that the current state of affairs does not meet the requirements. The population should feel the changes in the sphere as soon as possible. Deputy Prime Minister, Minister of Health and his deputies were assigned to the Republic of Karakalpakstan and the regions to accelerate reforms.
By another resolution of the President of November 12, a pilot project was implemented in Syrdarya region to introduce a new model of healthcare organization and mechanisms of state medical insurance. At the meeting, the head of Syrdarya regional health department and the Hokim of the city of Gulistan reported on the results of the new system.
It was noted that 421 medical teams were created to fully cover 236 mahallas of Syrdarya region. A survey of the health of the population was carried out with a division into 4 risk groups, an electronic medical record of the region was created.
Thus, 31 thousand residents have no health complaints in Bayavut district, but they are at risk for cardiovascular diseases, diabetes and lung diseases due to overweight, unhealthy diet and bad habits. As a result of examinations, it was also found that 257 citizens suffer from diseases in a severe stage since they delayed visiting a doctor, considering themselves healthy.
The Head of the state instructed to systematically continue this practice and introduce it in all regions. For this, medical teams will be organized in villages and mahallas for targeted examination and treatment of the population, the formation of medical records of the regions.
The need for improving the vertical structure of the republican specialized centers with their assignment to family medical centers was emphasized. That is, patients should be provided with the opportunity to receive specialized medical care at their place of residence without having to visit the capital.
Last year, only 51,000 out of 84,000 patients in need of treatment in specialized centers received medical orders for free treatment.
The President instructed the Ministry of Finance to increase appropriations for orders by 1.5 times and allocate an additional 80 billion UZS.
The Ministry of Health has been instructed to organize the treatment of each patient by the end of this year, together with the hokimiyats, indicating the exact place and duration of treatment. Specialized medical centers will train more than 3 thousand family doctors in short-term courses.
Another question – today it is not allowed to carry out transplant surgery if the donor is not a close relative of the patient. As a result, many of our citizens have to carry out such surgeries abroad. In this regard, the importance of developing a legal framework in human organ transplantation was emphasized.
To expand the coverage of medical services in Uzbekistan, all legal foundations and opportunities for private medical organizations have been created. It was noted that the work carried out in the regions to create private medical institutions in various areas is insufficient.
For example, there are no private centers that provide the population with services in demand for hemodialysis, medical diagnostics and rehabilitation.
Responsible persons were instructed to increase the number of public-private partnership projects, provide 170 district and city medical associations with computer tomographs, as well as improve the qualifications of personnel in their use.
The issue of corruption in the sphere was considered. Last year, more than 30 billion UZS were embezzled into the healthcare system. In this regard, instruction was given to establish effective control over the movement of allocated funds, the transparency of the procurement of drugs and medical equipment, and the targeted use of proceeds from paid services.
The issue of personnel was discussed at the meeting. Taking into account the high demand for medical workers in remote areas, the Rural Doctor program was adopted. It is planned to allocate 30 million UZS to doctors wishing to work in such places; 20 billion UZS have been allocated from the budget for these purposes. However, after 4 months, no contracts were concluded. Moreover, today 220 doctors are needed in remote areas. Besides, 10 thousand narrow-profile specialists are needed at places.
Therefore, starting next academic year, it is planned to double the quota for admission to clinical residency. From now on, residents will spend half of the educational process at universities and specialized centers, and the other half at the workplace. Hokims of the regions will allocate grants from the local budget for training narrow-profile doctors.
The Head of the state considered the situation related to the coronavirus pandemic.
“If an average of 30-40 patients were detected at the beginning of this year, then in mid-March this figure amounted to 160-180. Cases of an extremely severe course of the disease, even fatal cases, have been observed. The reason for this is that many citizens calmed down prematurely and became indifferent to the quarantine requirements, such as wearing a medical mask, maintaining social distance, using antiseptics”, said Shavkat Mirziyoyev.
The Prime Minister was instructed to strengthen the activities of the territorial departments to combat coronavirus, create call centers and mobile teams working around the clock. The task was set to form at least a three-month supply of medicines and protective equipment, to put into operation 60 oxygen stations in the regions, to supply uninterrupted oxygen to the intensive care units.
“Unfortunately, there is no end in sight to this problem. European countries go to lockdown again. And the neighbors have an unfavorable situation. The danger is near us. Therefore, we must be vigilant. Let’s restore the order in which we worked earlier. God forbid, so much effort can be in vain. We have set very high economic goals. If we close, we will not be able to achieve results. We will not close anything, but we will strengthen discipline and order. It is necessary to take prompt measures to treat the sick”, the President said.
In April-June, it is planned to vaccinate more than 4 million people from risk groups against coronavirus. At the moment, 660 thousand doses of the vaccine have been delivered. The government commission has been instructed to purchase another 3.5 million doses of the Chinese and 1 million doses of the Russian vaccine.
The task was set to constantly inform citizens about the days and places of vaccination at their place of residence.
Ministers, hokims and heads of medical institutions provided information on the issues discussed at the meeting.