Jizzaxda kurash bo‘yicha O‘zbekiston chempionatiga start berildi
Jizzax shahrida kurash bo‘yicha 2001-2003-yillarda tug‘ilgan yoshlar va qizlar o‘rtasida mamlakat chempionati bahslari boshlandi.
Jizzax Olimpiya zaxiralari kollejida bo‘lib o‘tayotgan bellashuvlarda respublikamizning barcha hududlaridan kelgan 900 nafarga yaqin yosh polvonlar jami 15 ta vazn toifasi bo‘yicha g‘oliblik uchun bellashmoqda.
O‘zbekiston kurash federatsiyasi, Jizzax viloyati hokimligi, viloyat prokuraturasi hamda viloyat Jismoniy tarbiya va sport boshqarmasi hamkorligida tashkil etilgan musobaqaning ochilish marosimida o‘zbek kurashining tarixi, milliy maʼnaviyatimizda tutgan o‘rni haqida so‘z bordi. Taʼkidlanganidek, kurash tarbiya maktabi bo‘lib, u insonda halollik, mardlik va yuksak axloq kabi xislatlarni shakllantirishga xizmat qiladi.
Ana shu jihatlari bilan kurashimizning dunyo miqyosida nufuzi ortib borayotgani va bu borada Prezident qarorining ahamiyati eʼtirof etildi. Yangilik sifatida jangovar kurash yo‘nalishi bo‘yicha ko‘rgazmali chiqishlar tomoshabinlar eʼtiboriga havola qilindi.
Chempionatning dastlabki kunida qizlar -44 kg, -48 kg va -52 kg vazn toifalarida gilamga chiqishgan bo‘lsa, yoshlar -55 kg, -60 kg va -66 kg vazn toifalarida kurashga tushishdi. O‘z vazn toifalarida kuchlilar saralangach, final bellashuvlari bo‘lib o‘tdi. Jumladan, qizlar o‘rtasida -44 kg vazn toifasida buxorolik Hamida Fazliyeva g‘olib chiqdi va mamlakat chempioniga aylandi. -48 kg vaznda esa qashqadaryolik Gulhayo Jo‘rayevaga munosib raqib topilmagan bo‘lsa, -52 kg vaznda poytaxtlik Dillola Dehqonboyeva shohsupaning eng yuqori pog‘onasidan joy oldi.
Jizzax Olimpiya zaxiralari kollejida kurash bo‘yicha 2001-2003-yillarda tug‘ilgan yoshlar va qizlar o‘rtasida O‘zbekiston chempionati bahslari davom etmoqda.

The country's wrestling championship among boys and girls born in 2001-2003 has started in Jizzak.
About 900 young wrestlers from all over the country compete in 15 weight categories at the Jizzakh Olympic Reserve College.
At the opening ceremony of the competition, organized by the Kurash Federation of Uzbekistan, the administration of the Jizzakh region, the regional prosecutor's office and the regional department of physical culture and sports, the history of Uzbek kurash and its role in our national spirituality were discussed. As already noted, struggle is a school of upbringing that contributes to the formation in a person of such qualities as honesty, courage and high morals.
In this regard, recognition of the growing authority of our people in the world and the importance of the President's attitude to these relations. The audience presented demonstration performances in the field of martial arts as new products. On the first day of the championship, girls competed in the weight categories -44 kg, -48 kg and -52 kg, and juniors in the weight categories -55 kg, -60 kg and -66 kg. When the strongest in their weight category are selected,
the final competitions were held. In particular, Hamida Fazlieva from Bukhara won in the weight category up to 44 kg among girls and became the champion of the country. In the weight category -48 kg, Kashkadarya Gulhayo Dzhuraeva did not find a worthy opponent, and in the weight category -52 kg Dillola Dehkanbaeva from Tashkent took the top step of the podium. The Jizzakh Olympic Reserve College continues the Uzbekistan Wrestling Championship among boys and girls born in 2001-2003.