O‘zbek va qirg‘iz bizneslarini o‘zaro yaqinlashtirish sari
Joriy yilning 11-mart kuni Qirg‘iziston Respublikasi Prezidentining O‘zbekiston Respublikasiga davlat tashrifi doirasida Toshkent shahridagi «Yashnobod» texnoparki hududida O‘zbekiston – Qirg‘iziston biznes-forumi hamda O‘zbekiston Respublikasi va Qirg‘iziston Respublikasi o‘rtasidagi Ishbilarmonlar kengashining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirlarda asosiy vazirlik va idoralar rahbarlari hamda ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari ishtirok etdi. Qirg‘iziston delegatsiyasiga Bosh vazir o‘rinbosari - iqtisodiyot va moliya vaziri U.Karmishakov, O‘zbekiston delegatsiyasiga esa Bosh vazir o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov rahbarlik qildi.
Forumning ochilish marosimida ikki mamlakat delegatsiyalari rahbarlari so‘zga chiqib, O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasidagi munosabatlarning jadal rivojlanib borayotgani va shu tufayli bugungi kunda iqtisodiyotning ustuvor sohalarida yirik loyihalar birgalikda amalga oshirilayotgani va ishlab chiqilayotganini ta'kidladilar. Xususan, so‘nggi yillarda O‘zbekiston – Qirg‘iziston qo‘shma korxonalarining soni ikki baravar ko‘paygani, savdo aylanmasi besh barobar ortgani va pandemiyaning salbiy oqibatlariga qaramasdan 2020-yilda o‘zaro savdo hajmi 10 foizga o‘sgani ta'kidlandi.
Ikki mamlakat hukumatlarining muntazam va yaqin muloqotni o‘rnatishga tayyorligi bildirildi. Bu ikki tomonlama munosabatlarda yuzaga kelayotgan barcha muammolarni tezkor tartibda hal qilish va ikki davlat ishbilarmon doiralarining yaqinlashuvi va o‘zaro manfaatli hamkorligi uchun sharoitlarni izchil yaxshilash imkonini beradi. Shuningdek, to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishbilarmonlik aloqalarini o‘rnatish va qo‘shma loyihalarni muvaffaqiyatli joriy etishga har tomonlama ko‘maklashish orqali savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda O‘zbekiston va Qirg‘iziston korxonalari o‘rtasidagi sanoat kooperatsiyasini rivojlantirishga sodiqlik bildirildi.
Shu nuqtai nazardan, tomonlar ikki mamlakat xususiy biznes vakillari o‘rtasida uzoq muddatli munosabatlarni yo‘lga qo‘yish, o‘zbek-qirg‘iz ishbilarmonlari hamkorligi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, shuningdek, qo‘shma loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va ilgari surish uchun ishonchli platforma sifatida Ishbilarmonlar kengashini tuzishni ma'qulladilar.
Biznes-forum davomida ikki mamlakat savdo-sanoat palatalari, tegishli vazirlik, idora rahbarlari hamda xususiy sektor vakillari ham so‘zga chiqdilar. Rasmiy qismdan so‘ng “B2B” shaklidagi ikki tomonlama uchrashuvlar sessiyasi bo‘lib o‘tdi, unda ikki mamlakat tadbirkorlari hamkorlik istiqbollari va aniq loyiha takliflarini muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Istiqbolli tarmoqlar – qishloq xo‘jaligi, mineral va organik o‘g‘itlar, qurilish materiallari ishlab chiqarish, to‘qimachilik va charm – poyabzal sanoati, ipakchilik tarmog‘i, turizm va logistika sohalarida hamkorlikni rivojlantirish salohiyati atroflicha ochib berildi. Shuningdek, biznes-forum qatnashchilariga har ikki mamlakatda to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb etish va ularni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yaratilgan shart-sharoitlar, davlat aktivlarini xususiylashtirish va davlat ishtirokidagi korxonalarni transformasiyalash borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar, shuningdek, investorlar huquqlarini himoya qilish, eksportni rag‘batlantirish va biznes yuritish uchun sharoitlarni yaxshilash mexanizmlari haqida batafsil ma'lumot berildi.
Ishtirokchilar O‘zbekiston va Qirg‘izstonda investitsiya va tashqi savdo faoliyatini amalga oshirish uchun u yoki bu sohada yaratilgan shart-sharoitlar bilan to‘liq tanishish, umumiy manfaatlar va hamkorlik istiqbollarini muhokama qilish va kelgusida birgalikda hayotga tatbiq etish uchun aniq loyihaviy takliflarni ko‘rib chiqish imkoniga ega bo‘ldi.
Forum yakunlari bo‘yicha o‘zbek va qirg‘iz tadbirkorlari o‘rtasida bir qator savdo shartnomalari hamda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha bitimlar imzolandi.

Курс на сближение узбекского и кыргызского бизнеса
11 марта текущего года в рамках государственного визита Президента Кыргызской Республики в Республику Узбекистан в г.Ташкенте на территории технопарка «Яшнабад» состоялись Узбекско-Кыргызский бизнес-форум и первое заседание Делового совета между Республикой Узбекистан и Кыргызской Республикой.
В мероприятиях приняли участие руководители ключевых министерств и ведомств, а также представители деловых сообществ двух стран. Кыргызскую делегацию возглавил вице-премьер-министр – министр экономики и финансов У.Кармышаков, а узбекскую – заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
Выступая в ходе церемонии открытия форума, главы делегаций двух стран отмечали стремительное развитие отношений между Узбекистаном и Кыргызстаном, благодаря которому сегодня на совместной основе реализуются и разрабатываются крупные проекты в приоритетных сферах экономики. В частности, были подчеркнуты наблюдаемые в последние годы двукратный рост числа совместных узбекско-кыргызских предприятий, пятикратный рост товарооборота и в частности – 10-процентный рост объема взаимной торговли, зафиксированный в 2020 году несмотря на негативные последствия пандемии.
Была озвучена готовность правительств двух стран к налаживанию тесного постоянного диалога, который позволит в оперативном порядке решать все возникающие проблемы двустороннего взаимодействия и последовательно улучшать условия для сближения и взаимовыгодного сотрудничества деловых сообществ двух стран. Также была выражена приверженность дальнейшему укреплению торгово-экономического сотрудничества и развитию промышленной кооперации между предприятиями Узбекистана и Кыргызстана путем оказания всестороннего содействия установлению прямых деловых контактов и успешной реализации совместных проектов.
В данном контексте стороны приветствовали создание Делового совета в качестве надежной платформы для установления долгосрочных контактов между представителями частного бизнеса двух стран, создания благоприятных условий для узбекско-кыргызского делового сотрудничества, а также поддержки и продвижения совместных проектов.
В ходе бизнес-форума также выступили руководители Торгово-промышленных палат двух стран, а также профильных министерств, ведомств и представители частного сектора. После официальной части состоялась сессия двусторонних встреч в формате «B2B», в ходе которых предприниматели двух стран смогли обсудить перспективы сотрудничества и конкретные проектные предложения.
Был подробно раскрыт имеющийся потенциал для развития сотрудничества в перспективных отраслях – сельское хозяйство, производство минеральных и органических удобрений, производство строительных материалов, текстильная кожевенно-обувная и отрасль, шелководческая отрасли, туризм и логистика. Также участники бизнес-форума были подробно проинформированы о созданных в обеих странах условиях для привлечения и поддержки прямых иностранных инвестиций, предпринимаемых мерах по приватизации государственных активов и трансформации предприятий с государственным участием, а также о функционирующих механизмах защиты прав инвесторов, стимулирования экспорта и улучшения условий ведения бизнеса.
Участники получили возможность всесторонне ознакомиться с условиями, созданными в том или ином секторе для ведения инвестиционной и внешнеторговой деятельности в Узбекистане и Кыргызстане, обсудить общие интересы и перспективы сотрудничества и рассмотреть конкретные проектные предложения для дальнейшей совместной проработки.
По итогам форума между узбекскими и кыргызскими предпринимателями были подписан ряд торговых контрактов и соглашений о реализации совместных инвестиционных проектов.