Islom taraqqiyot bankining Yillik yig‘ilishini O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyorgarlik muhokama qilindi
2021-03-09 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 9-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning Islom taraqqiyot banki (ITB) Guruhining Bosh kotibi Gassan al-Baba bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda 2021-yilda O‘zbekistonda ITB Boshqaruvchilar Kengashining 46chi yillik yig‘ilishini o‘tkazishga tayyorgarlik ko‘rish bilan bog‘liq qator masalalar muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida tayyorgarlik ishlarining hozirgi holati, ITB hamda O‘zbekiston vazirlik va idoralarining vakillaridan iborat Tashkiliy qo‘mita va tegishli ishchi guruhlar faoliyati ko‘rib chiqildi.
Konstruktiv muloqot yig‘ilishni tashkil etish bilan bog‘liq asosiy masalalarni ko‘rib chiqish va qo‘yilgan vazifalarni sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida o‘zaro hamkorlik algoritmlarini ishlab chiqish imkonini berdi.
Xalqaro media va ommaviy axborot vositalarida bo‘lajak uchrashuvni keng yoritishga bag‘ishlangan “roud-shou” o‘tkazish uchun Bank rahbariyati shu yilning may oyida ITB Prezidenti Bandar Hajarning O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish istiqbollarini ko‘rib chiqayotgani haqida ma'lum qilindi.
Yillik yig‘ilishda Bankka a'zo 57 mamlakat, xalqaro tashkilotlar va moliya institutlari, xorijiy ishbilarmon doiralar va ommaviy axborot vositalarining 2 mingga yaqin vakillari ishtirok etishi kutilmoqda. Tadbir o‘tkazilishi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarga keng jamoatchilik e'tiborini jalb etish, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi ijtimoiy-iqtisodiy siyosatining eng muhim tashabbuslari Bank tomonidan qo‘llab-quvvatlanishini kengaytirish va O‘zbekistonda Bankning investitsiya portfelini oshirishni nazarda tutgan holda, ITB bilan hamkorlik ko‘lamini kengaytirishga imkon yaratadi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha tomonlar yig‘ilishni yuqori tashkiliy darajada o‘tkazish va yuzaga kelayotgan barcha masalalarni tezkorlik bilan hal qilish maqsadida yaqin hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Обсужден ход подготовки к Ежегодному заседанию Исламского банка развития в Узбекистане
9 марта текущего года заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с Генеральным секретарем Группы Исламского банка развития (ИБР) Гассаном аль-Баба, в ходе которой был обсужден ряд вопросов, связанных с подготовкой к проведению 46-го Ежегодного заседания Совета Управляющих ИБР в Узбекистане в 2021 году.
В ходе встречи были рассмотрены текущее состояние подготовительных работ, ход деятельности Организационного комитета и профильных рабочих групп в составе представителей ИБР, а также министерств и ведомств с узбекской стороны.
Конструктивный диалог позволил рассмотреть ключевые вопросы, связанные с организацией заседания и выработать алгоритмы дальнейшего взаимодействия в целях качественной и своевременной реализации поставленных задач.
Было озвучено, что в настоящее время руководством Банка рассматриваются перспективы организации визита Президента ИБР Бандара Хаджара в Узбекистан в мае текущего года для проведения «роуд-шоу», посвященного широкому освещению предстоящего заседания в международных медиа и средствах массовой информации.
Ожидается, что в мероприятии примут участие порядка 2 тысяч человек – представители 57 стран-членов Банка, международных организаций и финансовых институтов, зарубежных деловых кругов и средств массовой информации. Мероприятие позволит привлечь внимание широкой общественности к осуществляемым в Узбекистане социально-экономическим реформам, а также расширить масштабы сотрудничества с ИБР, имея в виду расширение поддержки Банком важнейших инициатив социально-экономической политики Республики Узбекистан и увеличение портфеля инвестиций Банка в Узбекистане.
По итогам встречи стороны выразили готовность к тесному взаимодействию в целях проведения заседания на высоком организационном уровне и оперативного решения всех возникающих вопросов.