“Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi qonun loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi
Joriy yilning 4-mart kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Byudjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasi tomonidan “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi qonun loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi va seminarda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, Moliya vazirligi huzuridagi Sug‘urta bozorini rivojlantirish agentligi vakillari, sug‘urta kompaniyalari, soha ekspertlari hamda mutaxassislari ishtirok etdi.
Ta'kidlanganidek, “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi qonun loyihasi Prezidentimizning 2019-yil 2-avgustdagi qarori bilan tasdiqlangan 2019-2020 yillarda O‘zbekiston Respublikasi sug‘urta bozorini jadal rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ga asosan ishlab chiqilgan.
Seminar davomida sug‘urta kompaniyalari tomonidan sug‘urta da'volarini ko‘rib chiqish muddatlari va hujjatlarni qisqartirish, sug‘urta hodisasini adolatli baholash va to‘lovlarni tezkor to‘lash tizimini yaratish bo‘yicha takliflar bildirildi hamda muhokamalarda qonun loyihasi sug‘urta sohasida tajribadan o‘tgan milliy amaliyot va xalqaro tamoyillarga asoslanganligi Sug‘urta bozorini rivojlantirish agentligi mutaxassislari hamda ekspertlar tomonidan e'tirof etildi.
Seminar yakunida tadbir ishtirokchilari tomonidan bildirilgan taklif va tavsiyalarni inobatga olib qonun loyihasini xalq vakillari tomonidan ikkinchi o‘qishga kiritish uchun fraksiyalar muhokamasiga kiritish maqsadga muvofiq ekanligi ta'kidlandi.

A seminar was held to discuss the draft law " On insurance activities"
On March 4 of this year, the Committee of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis on Budget and Economic Reforms held a seminar dedicated to the discussion of the draft law “On Insurance Activities”, which was attended by deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, representatives of the Agency for the Development of the Insurance Market under the Ministry of Finance, insurance companies, experts and industry specialists.
It was noted that the draft law "On Insurance activities" was developed in accordance with the "road map" for the accelerated development of the insurance market of the Republic of Uzbekistan in 2019-2020, approved by the decree of the President of our country dated August 2, 2019.During the seminar, proposals were made to reduce the time required for insurance companies to review insurance claims and documents, to create a system for fair assessment of an insured event and prompt repayment of payments, and during the discussion of the draft law , specialists and experts of the Insurance Market Development Agency recognized that it is based on national experience and international principles.
Following the results of the seminar, it was noted that taking into account the proposals and recommendations made by the participants of the event, it is advisable to submit the draft law to the discussion of the factions for the second reading by the people's representatives.