“Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi qonun loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi
Joriy yilning 4-mart kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining Byudjet va iqtisodiy islohotlar qo‘mitasi tomonidan “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi qonun loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan seminar o‘tkazildi va seminarda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, Moliya vazirligi huzuridagi Sug‘urta bozorini rivojlantirish agentligi vakillari, sug‘urta kompaniyalari, soha ekspertlari hamda mutaxassislari ishtirok etdi.
Ta'kidlanganidek, “Sug‘urta faoliyati to‘g‘risida”gi qonun loyihasi Prezidentimizning 2019-yil 2-avgustdagi qarori bilan tasdiqlangan 2019-2020 yillarda O‘zbekiston Respublikasi sug‘urta bozorini jadal rivojlantirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ga asosan ishlab chiqilgan.
Seminar davomida sug‘urta kompaniyalari tomonidan sug‘urta da'volarini ko‘rib chiqish muddatlari va hujjatlarni qisqartirish, sug‘urta hodisasini adolatli baholash va to‘lovlarni tezkor to‘lash tizimini yaratish bo‘yicha takliflar bildirildi hamda muhokamalarda qonun loyihasi sug‘urta sohasida tajribadan o‘tgan milliy amaliyot va xalqaro tamoyillarga asoslanganligi Sug‘urta bozorini rivojlantirish agentligi mutaxassislari hamda ekspertlar tomonidan e'tirof etildi.
Seminar yakunida tadbir ishtirokchilari tomonidan bildirilgan taklif va tavsiyalarni inobatga olib qonun loyihasini xalq vakillari tomonidan ikkinchi o‘qishga kiritish uchun fraksiyalar muhokamasiga kiritish maqsadga muvofiq ekanligi ta'kidlandi.

Проведен семинар по обсуждению проекта закона "О страховой деятельности"
4 марта текущего года Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса по бюджету и экономическим реформам был проведен семинар, посвященный обсуждению проекта закона “О страховой деятельности”, в котором приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители Агентства по развитию страхового рынка при Министерстве финансов, страховые компании, эксперты и специалисты отрасли.
Было отмечено, что проект закона "О страховой деятельности" разработан в соответствии с "дорожной картой" по ускоренному развитию страхового рынка Республики Узбекистан в 2019-2020 годах, утвержденной постановлением Президента нашей страны от 2 августа 2019 года.
В ходе семинара были высказаны предложения по сокращению сроков рассмотрения страховыми компаниями страховых претензий и документов, созданию системы справедливой оценки страхового случая и оперативного погашения платежей, а также было признано экспертами и специалистами Агентства развития страхового рынка, что в ходе обсуждений законопроект основан на национальных практиках и международных принципах, опирающихся на опыт страховой отрасли.
По итогам семинара было отмечено, что с учетом предложений и рекомендаций, высказанных участниками мероприятия, законопроект целесообразно внести на обсуждение фракций для внесения во второе чтение народными представителями.