O‘zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov tomonidan Xiva shahridagi 3 yulduzli “Sayid Islom Kho‘ja” mehmonxonasiga ajratilgan subsidiya sertifikati topshirildi.
«Mamlakatimizda turizm sohasiga qaratilgan yuqori eʼtibor natijasi o‘laroq, Xiva shahridagi temir yo‘l vokzali yaqinida milliy uslubdagi, barcha zamonaviy talablarga javob bera oladigan yangi 3 yulduzli mehmonxona ishga tushirildi. Pandemiya turizm sohasiga katta taʼsir ko‘rsatdi, lekin shunga qaramay sohada faoliyat yuritayotgan tadbirkorlarimiz uchun hukumatimiz tomonidan turli qaror, farmon hamda qonun hujjatlarida ko‘plab imtiyoz va preferensiyalar berilmoqda. Mamlakatimiz bo‘ylab turistik mavsumning ochilishi arafasida barcha sayohatchilar uchun turizm obyektlari tomonidan ko‘plab chegirmalar eʼlon qilingan. Shu bois ham yurtdoshlarimizni O‘zbekiston bo‘ylab sayohatlarga chorlaymiz!», - dedi Aziz Abduhakimov.
Xorazm viloyatida barpo etilib, ishga tushirilgan “Sayid Islom Kho‘ja” mehmonxonasiga davlat byudjeti hisobidan tegishli qarorga binoan mehmonxonani qurish va jihozlash xarajatlarining bir qismi qoplanib, 2 milliard 280 million so‘m miqdorida subsidiya ajratildi. Mehmonxona o‘zida yuqori zamonaviy va milliy uslub uyg‘unligini aks ettirgan bo‘lib, restoran, fitness zali, bar va umumiy zal xonalari hamda bog‘ va terassadan iborat. “Sayid Islom Kho‘ja” 57 xona va 117 o‘ringa mo‘ljallangan.
Maʼlumot o‘rnida: Prezident Shavkat Mirziyoyevning PQ-4095-sonli qaroriga binoan mamlakatimizda hozirga qadar 6 ta mehmonxonaga subsidiya ajratilib, mablag‘lar topshirilgan.

Азиз Абдухакимов вручил сертификат субсидии на новой гостиницы в Хиве
Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, председатель Государственного комитета по развитию туризма Азиз Абдухакимов вручил сертификат субсидии 3-звездочному отелю “Sayid Islom Kho‘ja” в Хиве.
«В результате пристального внимания, уделяемого туристической отрасли в нашей стране, в Хиве рядом с железнодорожным вокзалом сдан в эксплуатацию новый трехзвездочный отель в национальном стиле, отвечающий всем современным требованиям. Пандемия оказала огромное влияние на индустрию туризма, но правительство по-прежнему предоставляет нашим предпринимателям множество льгот и преференций в различных областях посредством различных указов, указов и законов. Накануне открытия туристического сезона по всей стране туристические базы объявили множество скидок для всех путешественников. Поэтому мы приглашаем наших соотечественников путешествовать по Узбекистану!»- сказал Азиз Абдухакимов.
Построенной и сданной в эксплуатацию в Хорезмской области гостинице “Sayid Islom Kho‘ja” из государственного бюджета возмещено 2 миллиарда 280 миллионов сумов.
Отель сочетает в себе высокий современный и национальный стиль с рестораном, тренажерным залом, баром и общими холлами, а также садом и террасой. “Sayid Islom Kho‘ja” имеет 57 комнат и 117 мест.
Для справки: Согласно указу Президента Шавката Мирзиёева № ПП-4095, до сих пор субсидируются 6 гостиниц в стране.