O‘zbekiston va Belarus o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 4-mart kuni Belarus Respublikasi delegatsiyasining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi doirasida Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov bilan Belarus Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari A.Subbotin o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston – Belarus sherikligining keng ko‘lamli yo‘nalishlari bo‘yicha dolzarb kun tartibi, shuningdek, erishilgan kelishuvlarning amalga oshirilishi va rejalashtirilgan tadbirlarga tayyorgarlikning joriy holati muhokama qilindi.
Ikki mamlakat hukumatlari uchun o‘zaro hamkorlikning ustuvor yo‘nalishi ikki davlat iqtisodiyotini o‘zaro to‘ldirish asosida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni jadal rivojlantirish ekanligi ta'kidlandi. Tomonlar qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, mashinasozlik, farmatsevtika hamda oziq-ovqat sanoati, sog‘liqni saqlash va ta'lim kabi istiqbolli yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli investitsiya loyihalari portfelini kengaytirishni maqsad qilib, bu borada olib borilayotgan ishlarni mamnuniyat bilan e'tirof etdilar va ularni faollashtirishga tayyorliklarini bildirdilar.
Shu nuqtai nazardan, O‘zbekistonda qo‘shma loyihalarni amalga oshirgan va hozirda ishlab chiqarish faoliyatini olib borayotgan Belarus kompaniyalari to‘plagan muvaffaqiyatli tajribani hisobga olgan holda, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish istiqbollariga alohida e'tibor qaratildi. Tayyorlanayotgan mahsulotlar uchun butlovchi va ehtiyot qismlar ishlab chiqarishni o‘zlashtirish evaziga Respublikada mahalliylashtirishni oshirish orqali sanoat kooperatsiyasi samaradorligini yuksaltirish bo‘yicha konstruktiv takliflar ko‘rib chiqildi. Shuningdek, qabul qilingan qo‘shma loyihalarni hayotga tatbiq etish va chorvachilik, farmatsevtika, asbobsozlik, elektrotexnika, to‘qimachilik, charm-poyabzal  sanoatida yangi loyiha takliflarini ishlab chiqish bo‘yicha navbatdagi tadbirlar xususida kelishib olindi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston – Belarus tovar aylanmasini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar muhokama qilindi. Jumladan, tomonlar o‘zaro savdo hajmini yaqin kelajakda 500 mln dollarga yetkazish bo‘yicha izchil hamkorlik qilishga sodiqliklarini bildirdilar. Ayni jihatdan kelib chiqib, o‘zaro manfaatli yangi savdo bitimlarini tuzish hamda O‘zbekiston va Belarus ishlab chiqaradigan tovarlarning ikki mamlakat bozorlariga kirishini yengillashtirish maqsadida standartlashtirish va sertifikatlashtirish sohasidagi hamkorlikni faollashtirish nuqtai nazardan O‘zbekiston va Belarus kompaniyalari o‘rtasidagi munosabatlarni yo‘lga qo‘yish imkoniyatlarini birgalikda o‘rganish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Muloqot chog‘ida transport va tranzit sohasidagi hamkorlik masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Tomonlar parvozlar sonini oshirish, xalqaro yuk tashish sohasida o‘zaro hamkorlikni mustahkamlash va ikki mamlakat hududida logistika operatsiyalarini amalga oshirishda bojxona nazorati mexanizmlarini optimallashtirish imkoniyatlarini ko‘rib chiqdilar. Ushbu sohadagi barcha masalalar bo‘yicha o‘zaro maqbul yechimlarni ishlab chiqish uchun yaqindan hamkorlik qilish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Tadbir davomida tomonlar mavjud kelishuvlarni muhokama qilish va ularning amalga oshirilishini ta'minlash hamda qo‘shma loyihalar va tashabbuslarni ilgari surish uchun muntazam ravishda muloqotni davom ettirishga kelishib oldi.

Обсуждены вопросы многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Беларусью
4 марта текущего года в рамках пребывания делегации Республики Беларусь в Республике Узбекистан в г.Ташкенте состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с заместителем Премьер-министра Республики Беларусь А.Субботиным.
В ходе встречи были обсуждены актуальная повестка узбекско-белорусского партнерства по широкому спектру направлений, а также ход реализации достигнутых договоренностей и текущее состояние подготовки к предстоящим мероприятиям.
Отмечено, что приоритетным направлением двустороннего взаимодействия для правительств обеих стран является динамичное развитие торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, основанного на взаимодополняемости экономик двух государств. Стороны приветствовали проводимую работу в данном направлении и выразили готовность к ее активизации, ставя целью увеличение портфеля взаимовыгодных инвестиционных проектов в таких перспективных сферах как сельское хозяйство, животноводство, машиностроение, фармацевтическая и пищевая промышленность, здравоохранение и образование.
В данном контексте особое внимание было уделено перспективам развития промышленной кооперации с учетом успешного опыта, наработанного белорусскими компаниями, уже реализовавшими совместные проекты и в настоящее время осуществляющими производственную деятельность в Узбекистане. Были рассмотрены конструктивные предложения по повышению эффективности промышленной кооперации путем увеличения локализации производства в Республике за счет освоения выпуска комплектующих и запасных частей для выпускаемой продукции. Также были согласованы дальнейшие шаги по продвижению утвержденных совместных проектов и выработке новых проектных предложений в сфере животноводства, фармацевтики, приборостроения, электротехники, текстильной и кожевенно-обувной промышленности.
Также были обсуждены меры по увеличению узбекско-белорусского товарооборота – стороны подтвердили взаимную приверженность последовательному взаимодействию по доведению объема взаимной торговли до 500 млн долларов в ближайшей перспективе. В данном контексте была достигнута договоренность о совместном изучении возможностей для налаживания сотрудничества между узбекскими и белорусскими компаниями с целью заключения новых взаимовыгодных торговых соглашений, а также активизации партнёрства в сфере стандартизации и сертификации для облегчения доступа товаров узбекского и белорусского производства на рынки двух стран.
Диалог также затронул вопросы сотрудничества в области транспорта и транзита – стороны рассмотрели возможности для увеличения частоты авиарейсов, укрепления двустороннего взаимодействия в сфере международных грузовых перевозок и оптимизации механизмов таможенного контроля при осуществлении логистических операций на территориях двух стран. Достигнута договоренность о тесной кооперации для выработки взаимоприемлемых решений по всем вопросам в данной сфере.
Стороны договорились поддерживать регулярный диалог для обсуждения и обеспечения реализации имеющихся договоренностей и продвижения совместных проектов и инициатив.