O'zbekistonning Yashil iqtisodiyotga o'tishning strategik va ustuvor yo'nalishlari bo'yicha xalqaro forum
2021-03-04 | Iqtisodiyot
3-4 mart kunlari Toshkentda "Kelajakni yaxshiroq barpo etish: O'zbekiston uchun COVID-19 yashil tiklanish" onlayn xalqaro forumi bo'lib o'tdi. Ushbu forumga O'zbekiston hukumati tomonidan, xususan, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vazirligi, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Gidrometeorologiya xizmati markazi va Ekologiya va atrof-muhitni muhofaza qilish davlat qo'mitasi va Birlashgan millatlar tashkiloti Yevropa Iqtisodiy Komissiyasi, Yevropa Ittifoqi delegatsiyasi va Birlashgan Millatlar Tashkilotining taraqqiyot dasturi vakillari bilan birgalikda o’tkazildi.
Milliy va xalqaro ekspertlar ishtirok etgan ushbu forumning asosiy maqsadi hukumat, biznes va jamiyat birlashishi va keng miqyosda yashil iqtisodiyotga o'tish uchun yangi siyosat va imtiyozlarni yaratish yo'llarini aniqlash edi.
Xalqaro forum uchta maqsadga ega bo’lib, birinchisi – yashil tiklanish va barcha manfaatdor tomonlarni birlashtirishga yo'naltirilgan holda, O'zbekistonning yanada yaxshiroq rivojlanishi uchun nimani anglatishini aniqlashtirish. Ikkinchisi – qayta tiklanadigan energiya manbalari, energiya samaradorligi, iqlim o'zgarishini yumshatish siyosati va O'zbekistonning yashil iqtisodiyotga o'tishini o'z ichiga olgan siyosat qanday qilib yaxshiroq va barqaror jamiyat va iqtisodiyotni tiklashi, tabiiy resurslar va atrof-muhitga bosimni kamaytirish. Uchinchisi – COVID-19 pandemiyasi paytida ham, undan keyin ham O'zbekiston iqtisodiyotini yashil iqtisodiyotni tiklash orqali qo'llab-quvvatlash bo'yicha tavsiyalar va amaliy harakatlar to'plamini shakllantirish.
Forumda "Yashil tiklanish va O'zbekistonda yashil iqtisodiyotga o'tish" siyosiy qisqacha xulosalari taqdim etildi. Ushbu qisqacha ma'lumot O'zbekistonning yashil rivojlanishiga ko'maklashishda strategik ahamiyatga ega bo'lgan energetika, qurilish, suv, qishloq xo'jaligi va yashil moliyalashtirish kabi sohalar bo'yicha rivojlanishning ustuvor yo'nalishlarini belgilab beradi.
O'zbekistonning yashil iqtisodiyotni rivojlantirish bo'yicha ishlari 2020 yil va COVID-19 pandemiyasi oldidan, xususan, 2019 yil oktyabrda "2019-2030 yillarda O'zbekiston Respublikasini yashil iqtisodiyotga o'tish strategiyasini" qabul qilish orqali amalga oshirildi. Ushbu strategiya energiya samaradorligini oshirish, qayta tiklanadigan energetikadan foydalanishni kuchaytirish, resurslardan foydalanish samaradorligi va ekinlarning hosildorligini oshirish va yerlarning degradatsiyasini cheklash orqali milliy issiqxona gazlari (GH) chiqindilarini kamaytirish maqsadlarini belgilaydi.
Ushbu milliy strategiyani amalga oshirish 2020 yilda sekinlashgan bo'lsa-da, resurslar COVID-19 pandemiyasining ijtimoiy-iqtisodiy ta'sirini bartaraf etishga yo'naltirilganligi sababli, ushbu global sog'liqni saqlash inqirozi aholi salomatligi, iqlim va tabiat o'rtasidagi bog'liqlikni ta'kidladi va uning kuchli turtki bo'lishi mumkin yashil iqtisodiyotni qurish (iqlim o'zgarishiga javoban global va dairesel iqtisodiyotga global o'tish holatida bo'lgani kabi).
Ushbu milliy strategiyani amalga oshirish 2020 yilda sekinlashgan bo'lsa-da, resurslar COVID-19 pandemiyasining ijtimoiy-iqtisodiy ta'sirini bartaraf etishga yo'naltirilganligi sababli, ushbu global sog'liqni saqlash inqirozi aholi salomatligi, iqlim va tabiat o'rtasidagi bog'liqlikni yaqqol ko’rsatib berdi va uning kuchli impulsi yashil iqtisodiyotni qurish uchun asosiy vosita sifatida ishlatilishi mumkin.
Onlayn xalqaro forum O'zbekiston uchun oldinga siljish yo'lida past uglerodli va yashil yo'lni aniqlashga yordam berdi va bu yo'l orqali IG chiqindilarining ko'payishi ulushidan iqtisodiy tiklanishning ta’sirini ajratish uchun strategik investitsiyalar kiritilishi mumkin. Tadbir doirasida bo'lib o'tgan mutaxassislar rahbarligidagi to'rtta mashg'ulotlar ushbu konsepsiyani shakllantirishga yordam berdi:
-         “Oldinga ijobiy siljish: Yashil tiklanish va oldinga yo'nalish” bu pandemiyaning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishga ta'siri va yashil tiklanish rejalarini tuzish va resurslardan samarali foydalanishni kuchaytirish uchun mavjud bo'lgan siyosiy va moliyaviy vositalar masalalarini muhokama qilishga imkon berdi.
-         "O'zbekistonda yashil tiklanish uchun bo'shliqlar va imkoniyatlarni aniqlash" 2019-2030 yillarda yashil iqtisodiyot strategiyasini COVID-9 tiklanish rejalari bilan bog'liq holda o'rganishga yordam berdi, buning uchun BMTTD Hukumatning siyosiy asoslarda yechimlar tayyorlashini qo'llab-quvvatlaydi va oldinga siljishning ustuvor yo'nalishlari va eng yaxshi yo'llari to'g'risida fikr almashadi.
-         "Yashil moliyalashtirish vositalariga chuqur kirish": tegishli investitsiya vositalari uchun xavfni kamaytiradigan omillarni va shu bilan bog'liq loyihalarni moliyalashtiruvchi mavjud xalqaro fondlar va muassasalarni aniqlash bilan birga, tegishli moliya vositalari bilan milliy va xalqaro tajribani qamrab oldi.
-         "Xususiy sektorda raqamli transformatsiya uchun qulay muhit" bu xususiy sektorning O'zbekistonning raqamli transformatsiyasi va yashil tiklanishini qo'llab-quvvatlashdagi potentsialini to'liq ochishga urinishda yuzaga keladigan huquqiy asoslar, moliyalashtirish, ulanish va infratuzilma bilan bog'liq muammolarni ko'rib chiqishga imkon berdi.
To'rt mashg'ulotning hammasi panel muhokamalari bilan yakunlandi va forumning o'zi O'zbekistonning yashil tiklanishi uchun birgalikda kelishilgan ustuvor harakatlarning umumiy ko'rinishi bilan yopildi. Forumda milliy va xususiy sektorlarning, ommaviy axborot vositalarining manfaatdor vakillari va keng jamoatchilik vakillari ishtirok etishdi va ularning ovozlarini tinglashdi.
Forum tavsiyalari yig'ilib, O'zbekiston hukumatiga yashil iqtisodiyotga o'tishning amaliy qadamlarini birgalikda maslahatlashish va chuqur tadqiqotlar boshlash uchun taqdim etilishi ko’zda tutilmoqda.

В Ташкенте прошел международный форум по стратегическим и приоритетным направлениям масштабного перехода Узбекистана к «зеленой» экономике
2021-03-04 | Экономика
3-4 марта текущего года в Ташкенте прошел международный онлайн-форум «Построим лучшее будущее: экологическое восстановление Узбекистана от COVID-19».
Организаторами этого форума выступили Правительство Узбекистана, в частности, Министерство экономического развития и сокращения бедности, Центр гидрометрологических услуг при Кабинете министров и Государственный комитет по экологии и охране окружающей среды, а также Европейская экономическая комиссия Организации Объединенных Наций, Делегация ЕС и Программа развития ООН.
Основная цель этого форума, на котором присутствовали национальные и международные эксперты, заключалась в том, чтобы определить способы, с помощью которых правительство, бизнес и общество могут объединиться и создать новую политику и стимулы для масштабного перехода к зеленой экономике.
Международный форум преследовал три цели. Во-первых, контекстуализировать, что означает для Узбекистана лучшее продвижение вперед с акцентом на зеленое восстановление и объединение всех заинтересованных сторон. Во-вторых, дать возможность обсудить, как политика в области возобновляемых источников энергии, энергоэффективности, смягчения последствий изменения климата и другие аспекты перехода Узбекистана к зеленой экономике могут восстановить лучшее и более устойчивое общество и экономику, уменьшая нагрузку на природные ресурсы и окружающую среду. Наконец, сформулировать набор рекомендаций и практических действий для поддержки правительства Узбекистана посредством восстановления зеленой экономики как во время, так и после пандемии COVID-19.
На форуме были представлены результаты аналитического обзора «Зеленое восстановление и переход к зеленой экономике в Узбекистане». В этом кратком изложении излагаются приоритеты развития по секторам, включая энергетику, строительство, водоснабжение, сельское хозяйство и зеленое финансирование, все из которых имеют стратегическое значение в продвижении зеленого развития Узбекистана.
Работа Узбекистана по развитию зеленой экономики была запущена в преддверии 2020 года и пандемии COVID-19, в частности, благодаря принятию «Стратегии перехода Республики Узбекистан к зеленой экономике на период 2019-2030 годов» в октябре 2019. Эта стратегия устанавливает цели по сокращению национальных выбросов парниковых газов (ПГ) за счет повышения энергоэффективности, расширения использования возобновляемых источников энергии, повышения эффективности использования ресурсов и урожайности, а также ограничения деградации земель.
Хотя реализация этой национальной стратегии замедлилась в 2020 году из-за перераспределения ресурсов для устранения социально-экономических последствий пандемии COVID-19, этот глобальный кризис в области здравоохранения подчеркнул связь между общественным здоровьем, климатом и природой, и его мощный импульс может быть использован для построение зеленой экономики (как в случае глобального перехода к зеленой и замкнутой экономике в ответ на изменение климата).
Международный онлайн-форум помог найти более экологичный и низкоуглеродный путь, по которому Узбекистан может двигаться дальше и сделать стратегические инвестиции, чтобы отделить восстановление экономики от увеличения выбросов ПГ. Четверо экспертных сессий, прошедших в рамках мероприятия, помогли сформировать следующую концепцию:
- «Построим лучшее будущее: Зеленое восстановление и путь вперед»: это позволило обсудить влияние пандемии на социально-экономическое развитие и сформулировать планы зеленого восстановления, а также имеющиеся политические и финансовые инструменты для повышения эффективности использования ресурсов.
- «Выявление пробелов и возможностей для зеленого восстановления в Узбекистане»: помог изучить стратегию зеленой экономики на 2019-2030 годы в связи с планами восстановления COVID-9, в отношении которых ПРООН поддерживает подготовку правительства к обоснованным политическим решениям, а также обменяться мнениями по приоритетам и лучшие способы продвижения вперед.
- «Глубокое погружение в инструменты зеленого финансирования»: охватывает существующий национальный и международный опыт работы с соответствующими финансовыми инструментами, при этом выявляются факторы, снижающие риск для зеленых инвестиций, а также существующие международные фонды и учреждения, финансирующие соответствующие проекты.
- «Благоприятная среда для цифровой трансформации в частном секторе»: позволила рассмотреть проблемы, связанные с правовой базой, финансированием, связью и инфраструктурой, с которыми сталкиваются при попытке полностью раскрыть потенциал частного сектора в поддержке цифровой трансформации и экологичности восстановление Узбекистана.
За всеми четырьмя сессиями последовали панельные дискуссии, а сам форум завершился обзором совместно согласованных приоритетных действий для зеленого восстановления Узбекистана. В форуме приняли участие заинтересованные представители национального частного и государственного секторов, средств массовой информации и широкой общественности, и их голоса были услышаны.
Рекомендации форума будут собраны и представлены Правительству Узбекистана для начала совместных консультаций и углубленного исследования практических шагов перехода к зеленой экономике.