O‘zbekiston va BAA hamkorlik natijalari va istiqbollarini muhokama qildi
Joriy yilning 3-mart kuni Toshkentda O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakovning Birlashgan Arab Amirliklari energetika va infratuzilma vaziri Suhayl bin Muhammad al-Mazrui bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muzokaralar chog‘ida energetika, qishloq xo‘jaligi va infratuzilma sohalaridagi joriy va istiqbolli loyihalar, shuningdek, O‘zbekiston – Birlashgan Arab Amirliklari investisiyaviy hamkorligini kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Energetika sohasidagi loyihalarni, xususan, “Masdar” kompaniyasi tomonidan muqobil energetika sohasida amalga oshirilayotgan loyihalarni, shuningdek, Talimarjon IESni “Mubadala” va “Taka” kompaniyalari tomonidan xususiylashtirish va kengaytirish loyihasini hayotga tatbiq etishda sezilarli yutuqlarga erishilgani qayd etildi.
Sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, logistika, turizm, qishloq xo‘jaligi va oziq-ovqat sanoati sohalarida umumiy qiymati qariyb 400 mln dollarlik 17 istiqbolli investitsiya loyihasini o‘rganayotgan O‘zbekiston - Amirliklar qo‘shma investisiya kompaniyasi faoliyati ijobiy jihatdan ko‘rib chiqildi.
Muloqot chog‘ida Abu-Dabi rivojlanish jamg‘armasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan qator infratuzilma va ijtimoiy loyihalarning bugungi holati ham muhokama qilindi.
Uchrashuvda O‘zbekiston tomoni Amirliklar tarafiga tibbiyot muassasalari va O‘zbekiston Respublikasi Davlat arxivining yangi binosi qurilishida ko‘rsatilayotgan moliyaviy-texnik yordam uchun alohida minnatdorlik bildirdi.
Shu bilan birga, tomonlar savdo-investitsiyaviy sohadagi hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha ulkan salohiyat mavjudligini qayd etdi. Qishloq xo‘jaligi, sog‘liqni saqlash, farmatsevtika, logistika, metallni qayta ishlash va moliyaviy xizmatlar kabi sohalarda yangi investisiya loyihalarini ishlab chiqish maqsadida ishchi guruh tuzish yuzasidan kelishuvga erishildi.

Узбекистан и ОАЭ обсудили результаты и перспективы сотрудничества
3 марта текущего года в г.Ташкенте состоялась встреча заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром энергетики и инфраструктуры Объединенных Арабских Эмиратов Сухейлем бин Мухаммадом аль-Мазруи.
В ходе переговоров были обсуждены текущие и перспективные проекты в энергетической, сельскохозяйственной и инфраструктурной отраслях, а также перспективы расширения узбекско-эмиратского инвестиционного сотрудничества.
Отмечен значительный прогресс в реализации проектов в энергетической сфере, в частности, проектов в сфере альтернативной энергетики, реализуемых компанией «Masdar»,
а также проекта приватизации и расширения Талимарджанской ТЭС компаниями «Mubadala» и «Taka».
В положительном ключе была рассмотрена деятельность совместной Узбекско-Эмиратской инвестиционной компании, на рассмотрении которой находятся 17 перспективных инвестиционных проектов на общую сумму порядка 400 млн долларов в сферах здравоохранения, фармацевтики, логистики, туризма, сельского хозяйства и пищевой промышленности.
Также в ходе диалога был обсужден текущий статус ряда инфраструктурных и социальных проектов, реализуемых совместно с Абу-Дабийским фондом развития.
В ходе диалога узбекской стороной была выражена отдельная благодарность за оказываемое эмиратской стороной финансово-техническое содействие в строительстве медицинских учреждений и нового здания Государственного архива Республики Узбекистан.
Вместе с тем, стороны отметили наличие огромного потенциала для наращивания торгово-инвестиционного сотрудничества. Достигнута договоренность о создании рабочей группы по проработке новых инвестиционных проектов в различных секторах, в том числе в сельском хозяйстве, здравоохранении, фармацевтике, логистике, металлообработке и в сфере финансовых услуг.