Birlashgan Arab Amirliklari Ichki ishlar vazirligi bilan hamkorlikning yangi bosqichi
Avval xabar berganimizdek, O'zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vaziri Po'lat Bobojonov boshchiligidagi delegatsiya ayni vaqtda amaliy tashrif bilan Birlashgan Arab Amirliklari poytaxti Abu-Dabi shahrida bo'lib turibdi.
Bugun tashrif dasturi doirasida Birlashgan Arab Amirliklari Bosh vaziri o'rinbosari – Ichki ishlar vaziri Shayx Saif bin Zoid Ol Naxayon bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Do'stona va konstruktiv ruhda o'tgan uchrashuvda har ikki tomon Prezidentimiz Shavkat Mirziyoevning 2019-yil mart oyida Amirliklarga amalga oshirgan rasmiy tashrifi o'zbek-amirlik munosabatlari rivojining yangi bosqichini boshlab berganligini e'tirof etdilar. Shuningdek, uchrashuvda ichki ishlar vazirliklari o'rtasida hamkorlikni yanada mustahkamlash, mavjud shartnoma-huquqiy bazani kengaytirish, jinoyatchilikka qarshi kurash, Amirliklar Ichki ishlar vazirligi tizimida keng qo'llanib kelinayotgan ilg'or texnologiyalar, fuqarolarga elektron xizmat ko'rsatish, kadrlar tayyorlash va malakasini oshirish borasida birgalikda hal etilishi lozim bo'lgan masalalar va istiqbolli loyihalarni atroflicha muhokama qildilar.
Tadbir yakuni bo'yicha amaliy hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan bir qator kelishuvlarga erishildi.
Shu kunning o'zida, O'zbekiston delegatsiyasi Abu-Dabi shahrida o'z ishini boshlagan nufuzli tadbir – IDEX-2021” xalqaro mudofaa va xavfsizlik ko'rgazmasining tantanali ochilish marosimida ishtirok etdi.
Dunyoning 60 dan ortiq davlatlaridan 1300ga yaqin kompaniyalar vakillari ishtirok etayotgan mazkur xalqaro ko'rgazma bir necha yillardan buyon mudofaa va xavfsizlik sohasidagi eng so'nggi yutuqlar namoyish etiladigan xalqaro maydon sifatida katta nufuzga ega.
Ko'rgazmadan ko'zlangan asosiy maqsad mudofaa va politsiya sohasidagi sun'iy intellekt, texnologiya va jihozlarga oid so'nggi yangiliklarni namoyish etish hamda ushbu yo'nalishda davlatlar hukumatlari va biznes vakillari o'rtasida hamkorlik o'rnatishga ko'maklashishdan iborat.

Новый этап сотрудничества с Министерством внутренних дел Объединенных Арабских Эмиратов
Как мы сообщали ранее, делегация во главе с министром внутренних дел Республики Узбекистан Пулатом Бобожоновым в настоящее время находится с рабочим визитом в столице Объединенных Арабских Эмиратов в городе Абу-Даби.
Сегодня в рамках программы визита состоялась встреча с заместителем премьер-министра – министром внутренних дел Объединённых Арабских Эмиратов Шейхом Сейф бин Заидом Аль Нахайяном.
На встрече, прошедшей в дружественном и конструктивном духе, обе стороны признали, что официальный визит Президента нашей страны Шавката Мирзиеева в Эмираты в марте 2019 года положил начало новому этапу развития узбекско-эмиратских отношений. На встрече также подробно обсуждались вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между министерствами внутренних дел, расширения имеющейся договорно-правовой базы, борьбы с преступностью, широко применяемых в системе Министерства внутренних дел Эмиратов передовых технологий, электронного обслуживания граждан, подготовки и повышения квалификации кадров, а также перспективные проекты.
По итогам мероприятия был достигнут ряд договоренностей, направленных на развитие практического сотрудничества.
В этот же день делегация Узбекистана приняла участие на торжественном открытии престижного мероприятия - международной выставки обороны и безопасности “IDEX-2021”, начавшей свою работу в Абу-Даби.
Эта международная выставка, в которой принимают участие представители около 1300 компаний из более чем 60 стран мира, уже несколько лет пользуется большим авторитетом как международная площадка, где демонстрируются последние достижения в области обороны и безопасности.
Основной целью выставки является демонстрация последних инноваций в области искусственного интеллекта, технологий и оборудования в сфере обороны и полиции, а также содействие установлению сотрудничества между правительствами государств и представителями бизнеса в этом направлении.