Prezident Chustdagi to‘qimachilik korxonasida bo‘ldi
Yoshlar va xotin-qizlarni ish bilan ta’minlash - davlatimiz siyosatining eng ustuvor yo‘nalishi. Shu maqsadda shahar va tumanlarda to‘qimachilik majmualari tashkil etilmoqda. Chunki buning uchun xomashyo, infratuzilma va bozor bor.
“Chust textile” korxonasi “Namangan” erkin iqtisodiy zonasi hududida tashkil etilgan. Fabrikaning ikkita kompleksida 1 ming 300 kishi mehnat qilmoqda.
Korxona buyurtmaga qarab, barcha turdagi ustki va ichki kiyimlarni ishlab chiqarishi mumkin. 2020-yilda qariyb 2 ming tonna mato hamda 5 million 200 ming dona tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarilib, Italiya, Rossiya, Qozog‘iston va Tojikiston kabi davlatlarga 9 million dollardan ziyod eksport qilingan. Joriy yilda eksportni 12 million dollarga yetkazish rejalashtirilgan.
Prezident korxonadagi ish jarayonini, tayyor mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi.
- Ilgari egilib paxta ekardik, egilib terardik, lekin boshqa davlatlarni boqardik. Oxirgi yillarda yaratilgan imkoniyatlar tufayli yangi korxonalar paydo bo‘lyapti, tadbirkorlar emin-erkin rivojlanyapti, qayta ishlash darajasi oshyapti. Klasterlar tuzib, paxtani egali qilganimiz uchun uning sifati ham o‘zgarayapti. Paxta sifatli bo‘lsa, tadbirkorga oson bo‘ladi, mahsuloti sifatli, raqobatbardosh bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yana bir jihati, korxona binolari ko‘p materiallar sarflanmay, angar usulida barpo etilgan. Natijada qurilishning o‘zidan 6 million dollar iqtisod qilingan.
Davlatimiz rahbari buning mahsulot tannarxiga, raqobatbardoshligiga ta’sirini ta’kidlab, boshqa to‘qimachilik majmualarini ham shunday loyiha asosida qurish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
“Chust textile” loyihasining umumiy qiymati qariyb 12 million dollar bo‘lib, uch bosqichga mo‘ljallangan. To‘liq quvvatda yiliga 5 ming tonna mato, 15 million dona tayyor mahsulot ishlab chiqarish mumkin bo‘ladi. Ishchilar sonini 2200 ga yetkazish rejalashtirilgan.

Президент посетил текстильное предприятие в Чусте
Обеспечение занятости молодежи и женщин - один из приоритетов государственной политики в Узбекистане. Важным резервом в этой сфере являются создаваемые в городах и районах текстильные комплексы, так как для них имеются достаточно сырья и инфраструктура, их продукция востребована рынком.
Предприятие “Chust textile” организовано в свободной экономической зоне «Наманган». В двух комплексах фабрики работают 1300 человек.
Предприятие на основе заказов способно производить весь спектр верхней и нижней одежды. В 2020 году было произведено около 2 тысяч тонн тканей и 5,2 миллиона единиц готовых трикотажных изделий, в такие страны, как Италия, Россия, Казахстан и Таджикистан, было экспортировано товаров на сумму более 9 миллионов долларов. Ожидается, что в этом году экспорт достигнет 12 миллионов долларов.
Президент ознакомился с технологическим процессом на предприятии, готовой продукцией.
- Раньше мы, согнувшись, сажали и собирали хлопок, но выгоду от этого получали другие страны. Благодаря возможностям, созданным в последние годы, появляются новые предприятия, предприниматели свободно развиваются, растет уровень переработки. За счет формирования кластеров и благодаря хозяйскому подходу меняется и качество хлопка. Если хлопок будет качественным, предпринимателю будет легче, а продукт - качественным и конкурентоспособным, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Примечательно, что сооружения фабрики построены в виде ангаров, без использования большого количества материалов. В результате на одном только строительстве было сэкономлено 6 миллионов долларов.
Отметив влияние этого фактора на себестоимость и конкурентоспособность продукции, глава государства указал на важность использования данного опыта при строительстве других текстильные комплексы.
Общая стоимость проекта "Chust textile" составляет около 12 миллионов долларов США, он будет реализован в три этапа. С полной мощностью предприятие будет производить 5 тысяч тонн ткани и 15 миллионов единиц готовой продукции в год. Планируется увеличить число работников до 2200 человек.