Bosh vazir o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov boshchiligidagi ishchi guruh Xiva shahrida qurilayotgan mehmonxonalarda ketayotgan ish jarayoni bilan yaqindan tanishdi.
Shulardan biri Xiva shahrida yangi qurilayotgan 5 yulduzli “Farovon” mehmonxonasi bo‘lib, u 100 o‘ringa mo‘ljallangan. Mehmonxona 6 ta prezident apartamenti, 8 ta “suit” xona, 86 ta standart xonaga ega bo‘ladi.
Mehmonxonaning konferensiya zali 800 o‘rinli bolib, u keng qamrovli uchrashuvlarni o‘tkazishga mo‘ljallangan. Qurilish ishlariga 300 ga yaqin ishchi jalb qilingan. Ushbu loyihani 2021-yil oxirida foydalanishga topshirish mo‘ljallangan. Aziz Abduhakimov mazkur mehmonxonaning qurilish jarayoni bilan yaqindan tanishib chiqib, mutasaddilarga mehmonxonaning xalqaro talablarga muvofiq qurilishi va eng talabchan sayyohga ham manzur bo‘lishiga doir tegishli topshiriqlarni bajarish yuzasidan aniq vazifalar berdi.
Taʼkidlash joizki, O‘zbekistonning eng diqqatga sazovor sayyohlik markazlaridan biri hisoblangan Xiva shahrida bugunga kelib doimiy ravishda turli festivallar, ommaviy tadbirlar, bayramlar o‘tkazilishi anaʼanaga aylangan. Sayyohlar oqimining tobora ko‘payishi esa shaharda zamonaviy va barcha shart-sharoitlarga ega bo‘lgan mehmonxonalarga bo‘lgan talabni yana-da oshirmoqda. Xiva shahrida Xalqaro tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha ishchi guruhi hududlarga chiqqan holda, turistik maskanlar qurilishini o‘rganishda davom etadi.

Aziz Abdukhakimov got acquainted with the construction of a new 5-star hotel in Khiva
The working group headed by Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee for Tourism Development Aziz Abdukhakimov got acquainted with the work of hotels under construction in Khiva.
One of them is the recently built five-star hotel "Farovon" in Khiva, which is designed for 100 people. The hotel will have 6 presidential suites, 8 suites, 86 standard rooms. The conference hall of the hotel with 800 seats is designed for various large-scale meetings. About 300 workers were involved in the construction work. The commissioning of the facility is scheduled for the end of 2021.
Aziz Abdukhakimov got acquainted with the construction process of the hotel and gave specific instructions to officials to build the hotel in accordance with international standards and satisfy the most demanding tourists. It should be noted that in Khiva, one of the most attractive tourist centers of Uzbekistan, it has become a tradition to hold various festivals, mass events and celebrations.
The growing flow of tourists increases the demand for modern and well-equipped hotels in the city. In Khiva, a working group on preparations for international events will continue to study the construction of tourist facilities in the regions.