Xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlik
Shveytsariyaning O'zbekistondagi elchixonasi va BMT Aholishunoslik jamg'armasining O'zbekistondagi vakolatxonasi tomonidan 2023- yilda o'tkaziladigan aholini ro'yxatga olishga tayyorgarlik ko'rish ishlarida foydalanish uchun O'zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo'mitasiga 41 ta kompyuter, 31 ta oq-qora printerlar, 1 ta rangli ko'p funksiyali printer, 1 ta kamera, 15 ta LCD monitorlar, 15 ta Smart TV, 15 ta statsionar mikrofonlar, 15 ta veb-kameralar va 15 ta Wi-Fi routerlarni taqdim etildi.
Taqdimot marosimida Shveytsariya elchisi Olive Shav janobi oliylari, BMT Aholishunoslik jamg'armasining O'zbekistondagi vakolatxonasi direktori janob Yu Yu, Davlat statistika qo'mitasi raisining o'rinbosari Maxmudjon Ziyadullaev ishtirok etdi.
Ushbu uskunalar pandemiya davrida qo'mita va hududiy statistika boshqarmalarining Ro'yxatga olish jarayonlarini tashkil etish va o'tkazish bo'linmalari o'rtasida videokonferensaloqa shaklida turli konferensiyalar, seminarlar va davra suhbatlari tashkil etishga xizmat qiladi.

Сотрудничество с международными организациями
В рамках подготовки проведения переписи населения Республики Узбекистан в 2023 году, Посольство Швейцарской Конфедерации в Ташкенте и Представительство фонд ООН в области народонаселения (ЮНФПА) передали Государственному комитету Республики Узбекистан по статистике 41 настольный компьютер, 31 черно-белый принтер, 1 цветной многофункциональный принтер, 1 камеру, 15 ЖК-мониторов, 15 Smart TV телевизоров, 15 настольных микрофонов, 15 веб-камер и 15 Wi-Fi роутеров.
На церемонии вручения приняли участие ЧП посол Швейцарской Конфедерации в Узбекистане г-н Оливье Шав, директор Фонда ООН в области народонаселения в Узбекистане г-н Ю Ю и заместитель председателя Государственного комитета по статистике Махмуджон Зиядуллаев.
Это оборудование будет использоваться для организации различных конференций, семинаров и круглых столов, посредством видеоконференцсвязи между Комитетом и территориальными управлениями статистики для своевременной организации и проведения процессов переписи в условиях пандемии.