O‘zbekiston – Qozog‘iston: iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash yo‘lida
Joriy yilning 13-fevral kuni O‘zbekiston – Qozog‘iston chegarasidagi “G‘isht – Ko‘prik” chegara bojxona posti hududida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning Qozog‘iston Respublikasi savdo va integratsiya vaziri B.Sultonov bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlashga o‘zaro tayyorligini ta'kidladilar. O‘tgan yilning noyabr oyida Toshkent shahrida kelishilgan O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha “Yo‘l xaritasi”ning amalga oshirilishiga oid masalalar muhokama qilindi.
Tomonlar tasdiqlangan tadbirlar va loyihalarni ilgari surish uchun ikki mamlakatning tegishli vazirliklari, idoralari va tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlikni faollashtirish mexanizmlarini ham belgilab oldilar.
Shuningdek, o‘zaro savdo hajmini oshirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar, xususan, transchegaraviy munosabatlarni rivojlantirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar va “Markaziy Osiyo” xalqaro savdo-iqtisodiy hamkorlik markazi (XSIHM)ni tashkil etish loyihasi ishlab chiqilishining borishi muhokama qilindi.
Muzokaralar yakunida tomonlar ushbu loyihaning hayotga tatbiq etilishini jadallashtirishga kelishib, ikki tomonlama investisiyaviy va savdo-iqtisodiy hamkorlikning dolzarb masalalarini hal etish bo‘yicha navbatdagi qo‘shma tadbirlarni rejalashtirib oldi.

Узбекистан – Казахстан: на пути укрепления экономических связей
13 февраля текущего года на узбекско-казахстанской границе на территории пограничного пункта таможенного пропуска «Гишт-Куприк» состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с министром торговли и интеграции Республики Казахстан Б.Султановым.
В ходе встречи сторонами была подчеркнута взаимная готовность к дальнейшему укреплению многопланового сотрудничества двух стран. Были обсуждены вопросы реализации «Дорожной карты» по расширению и углублению сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан, согласованной в ноябре прошлого года в г.Ташкенте.
Стороны определили механизмы по активизации взаимодействия профильных министерств, ведомств и предпринимателей двух стран для продвижения утвержденных мероприятий и проектов.
Также были обсуждены совместные меры по наращиванию объемов взаимной торговли, в частности, конкретные мероприятия по развитию приграничного взаимодействия и ход проработки проекта создания Международного центра торгово-экономического сотрудничества «Центральная Азия» (МЦТЭС).
По итогам переговоров стороны пришли к договоренности об ускорении реализации данного проекта, а также наметили дальнейшие совместные действия по решению актуальных вопросов двустороннего инвестиционного и торгово-экономического сотрудничества.