Alisher Navoiyning «Mahbubul qulub» asari belarus tilida chop etildi. Kitob taqdimoti 16-fevral kuni bo‘lib o‘tadi
2021-02-13 | Madaniyat
Joriy yil 16-fevral kuni Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH) Ijroiya qo‘mitasi binosida buyuk o‘zbek shoiri va mutafakkiri, jamoat va davlat arbobi Mir Alisher Navoiy tavalludining 580 yilligi munosabati bilan maʼnaviy-maʼrifiy tadbir bo‘lib o‘tadi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
Mamlakatimizning Belarusdagi elchixonasi maʼlumotiga ko‘ra, anjuman doirasida Alisher Navoiyning “Mahbubul-qulub” asarining belarus tilida nashr etilgan kitobi taqdimoti o‘tkaziladi.
Tadbir O‘zbekistonning Minskdagi elchixonasi, Belarus Prezidenti kutubxonasi va MDH Ijroiya qo‘mitasi hamkorligida tashkil etimoqda.
Anjumanda Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti rektori Shuhrat Sirojiddinov, Belarus Respublikasi Milliy assambleyasi kengashining xalqaro ishlar va xavfsizlik masalalari bo‘yicha komissiyasi raisi Sergey Rachkov, “Zvyazda” nashriyoti bosh direktori Aleksandr Karlyukevich, Belarus Yozuvchilar uyushmasi aʼzolari, Alisher Navoiy asarlari tarjimonlari, Hamdo‘stlik davlatlarining elchilari, MDH Ijroiya qo‘mitasi rahbariyati hamda doimiy vakolatli vakillari ishtirok etishi  nazarda tutilgan.
Shuningdek, MDH Ijroiya qo‘mitasi binosida foyesida Alisher Navoiy ijodiga bag‘ishlangan kitoblar ko‘rgazmasi ham tashkil etiladi.

В штаб-квартире СНГ отпразднуют 580-летие Алишера Навои
16 февраля в 16.00 часов в Минске в здании Исполнительного комитета СНГ пройдет праздничное мероприятие, посвященное 580-летию великого узбекского поэта и мыслителя, общественного и государственного деятеля Алишера Навои, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По данным пресс-службы Исполкома СНГ, в рамках торжества будет презентована книга узбекского классика «Возлюбленный сердец» на белорусском языке, а также организована выставка его творческих работ.
Мероприятие проводится Посольством Узбекистана в Беларуси, Президентской библиотекой этой страны и Исполнительным комитетом Содружества.
Ожидается, что в нем примут участие председатель Комиссии Совета Республики Национального собрания по международным делам и вопросам безопасности Сергей Рачков, генеральный директор издательского дома «Звязда» Александр Карлюкевич, ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы Шухрат Сирожиддинов, члены Союза писателей Республики Беларусь – переводчики произведений Алишера Навои, послы и постоянные полномочные представители стран Содружества, руководство Исполкома.