Qo‘mita raisi hududiy statistika boshqarmalarining faoliyatini o‘rganish maqsadida Farg‘ona viloyatiga bordi
Farg‘ona viloyati statistika boshqarmasida Davlat statistika qo‘mitasi raisi Begalov Bahodir Abdusalomovich boshchiligida yig‘ilish o‘tkazildi.
Unda davlatimiz rahbarining “O‘zbekiston Respublikasining milliy statistika tizimini yanada takomillashtirish va rivojlantirish chora tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-4796 sonli qarorda belgilangan vazifalar ijrosi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Yig‘ilishda dastlab, Farg‘ona viloyati tuman va shaharlarining ijtimoiy-iqtisodiy holatiga oid shakllantirilgan statistik ko‘rsatkichlar masalasi muhokama qilindi. Hududlarning ijtimoy-iqtisodiy ko‘rsatkichlarini shakllantirish va tahlil qilish jarayonida e'tibor berilishi lozim bo‘lgan jihatlar haqida taklif va tavsiyalar berildi. Har bir yo‘nalishda hisobotlarni o‘z vaqtida sifatli qabul qilish samaradorligini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Yig‘ilishda 2023- yilda yurtimizda o‘tkaziladigan aholini ro‘yxatga olish tadbirlariga ko‘rilayotgan tayyorgarlik jarayoni borasida ham atroflicha fikr-mulohaza almashildi.
Bu borada Vazirlar Mahkamasining 2020- yil 11- noyabrdagi “O‘zbekiston Respublikasida 2023- yilda aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 710-son qarori ijrosi bo‘yicha bajarilayotgan ishlar hamda kelgusida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan chora-tadbirlar haqida so‘z yuritildi. Yurtdoshlarimizga mazkur muhim tadbirning ahamiyatini keng tushuntirish uchun targ‘ibot-tashviqot ishlarini samarali tashkil etish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Davlat statistika qo‘mitasi raisi hududiy markaziy dehqon bozorlarida, alohida turdagi oziq-ovqat mahsulotlarining narxlarini o‘rganish maqsadida Farg‘onadagi dehqon bozorlarini aylandi, sotuvchi va tadbirkorlar bilan suhbatlashdi.
Shuningdek, qo‘mita raisi Farg‘ona viloyati statistika boshqarmasi xodimlariga hududiy markaziy dehqon bozorlarida, alohida turdagi oziq-ovqat mahsulotlarining minimal-maksimal narxlari to‘g‘risidagi ma'lumotlarni shakllantirishda planshetlardan foydalanish bo‘yicha o‘z taklif va tavsiyalarini berdi.
Farg‘ona viloyatiga tashrif davomida qo‘mita raisi Farg‘ona, Marg‘ilon shaharlari, Yozyovon tumanining statistika bo‘limlari faoliyati balan tanishdi hamda mazkur hududlardagi markaziy dehqon bozorlarida narx-navoni kuzatdi.

The Chairman of the State Committee on Statistics visited the Fergana region in order to study the activities of territorial statistical offices
2021-02-08 | Economics
A meeting was held in the statistics department of the Fergana region under the chairmanship of the Chairman of the State Committee on Statistics Begalov Bakhodir Abdusalomovich. At the event, the work being carried out to fulfill the tasks determined by the decree of the head of state No. PP-4796 “On measures to further improve and develop the National System of Statistics of the Republic of Uzbekistan” was discussed.
The meeting discussed the formation of statistical indicators of the socio-economic state of the regions and cities of the Fergana region. Proposals and recommendations are provided on aspects that should be paid attention to in the process of forming and analyzing socio-economic indicators of these regions. Instructions were given to improve the efficiency of timely and high-quality reporting in each area.
The meeting also exchanged views on the preparation process for the 2023 census.
They talked about the work being carried out on the implementation of the Cabinet of Ministers Resolution No. 710 of November 11, 2020 “On measures to prepare and conduct a population census in the Republic of Uzbekistan in 2023”, as well as measures to be taken in the future. For a broad explanation of the importance of this event to our compatriots, instructions were given on the effective organization of propaganda work.
The Chairman of the State Committee on Statistics examined the central dekhkan market in Fergana, in order to study the prices of certain types of food, talked with sellers and entrepreneurs.
And also, the Chairman of Goskomstat provided the staff of the Department of Statistics of the Fergana region with his proposals and recommendations on the use of the tablets, when forming data on the minimum-maximum prices for certain types of food products in the regional central dekhkan markets.
During his visit to the Fergana region, the Chairman of the State Committee on Statistics got acquainted with the activities of the statistical departments of the cities of Fergana, Margilan, as well as the Yazyavan region and examined the pricing in the central dekhkan markets in these regions.