O‘zbekiston va ITB o‘rtasida ko‘p qirrali hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 7-fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Islom taraqqiyot banki (ITB) Prezidenti Bandar Hajar bilan qo‘shma loyiha va tashabbuslarni amalga oshirishning joriy holati hamda yaqin kelajakda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish bilan bog‘liq qator masalalarni muhokama qildi.
Muloqot chog‘ida ITB rahbariyati O‘zbekistonda Davlat rahbari boshchiligida aholi salomatligini muhofaza qilish va iqtisodiy faollikni bir maromda saqlash borasida o‘z vaqtida ko‘rilayotgan va xalqaro hamjamiyat tomonidan yuqori baholanayotgan chora-tadbirlarning samaradorligini ta'kidladi.
Amalga oshirilayotgan loyihalar hayotga tatbiq etilishini ko‘rib chiqib, tomonlar ta'lim va sog‘liqni saqlash sohalarida ijtimoiy ahamiyatga molik yangi loyihalarni ishlab chiqish orqali ITBning O‘zbekistondagi investitsiya portfelini kengaytirish shart-sharoitlarini muhokama qildilar.
Kun tartibi doirasida joriy yilda O‘zbekistonda ITB Boshqaruvchilar Kengashining 46chi yillik yig‘ilishini tashkil etish va o‘tkazish bilan bog‘liq amaliy masalalar ham ko‘rib chiqildi. Tomonlar uchrashuvga tayyorgarlik ko‘rish hamda aniq tadbirlar, muddatlar va mas'ul ijrochilari belgilangan alohida “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqish bo‘yicha birgalikda ishni boshlash maqsadida tegishli ishchi guruhlarini shakllantirishni tezlashtirishga kelishib oldilar.
Shu o‘rinda Bank rahbariyati shu yilning iyun' oyida xalqaro media va ommaviy axborot vositalarida bo‘lajak uchrashuvni keng yoritishga bag‘ishlangan “roud-shou” o‘tkazish uchun ITB Prezidentining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish istiqbollarini ko‘rib chiqayotgani ma'lum qilindi.
Tadbirda Bankka a'zo 57 mamlakat, shuningdek, xalqaro tashkilotlar va moliya institutlarining 3 mingga yaqin vakili ishtirok etishi kutilmoqda. Mazkur tashabbus O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga keng jamoatchilik e'tiborini jalb etish, shuningdek, ITB Guruhi bilan hamkorlik ko‘lamini kengaytirish va investitsiya portfelini oshirishga imkon berishi ta'kidlandi.
Muzokaralar chog‘ida “Mozori-Sharif – Kobul – Peshavor” trans-afg‘on temir yo‘lini qurish loyihasini amalga oshirishga alohida e'tibor qaratildi. ITB Prezidenti mazkur loyiha Bankning mintaqa mamlakatlari iqtisodiyotining o‘zaro bog‘liqligini oshirish, bozorlarni integratsiyalash hamda transport-logistika tizimlarini kengaytirish va modernizasiya qilish orqali yuk tashish xarajatlarini kamaytirishga qaratilgan mintaqaviy hamkorlik sohasidagi siyosatiga mos kelishini tasdiqladi. Uning muvaffaqiyatli amalga oshirilishi Markaziy va Janubiy Osiyo mintaqalarning barqaror iqtisodiy rivojlanishida, aholi hayotini yaxshilashda va ishtirokchi mamlakatlarda kambag‘allikni qisqartirishning muhim omili bo‘lishi ta'kidlandi.
Muzokara yakunida ITBning sho‘'ba korxonalari – Xususiy sektorni rivojlantirish bo‘yicha islom korporatsiyasi, Xalqaro islom savdo-moliya korporatsiyasi va Investitsiyalar va eksport kreditlarini sug‘urtalash islom korporatsiyasi resurslarini safarbar etish orqali ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha kelishuvga erishildi. Shuningdek, tomonlar epidemiologik vaziyat barqarorlashgani bilan O‘zbekistonda ITB mintaqaviy vakolatxonasini ochish imkoniyatini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.

Обсуждены перспективы многопланового сотрудничества Узбекистана с ИБР
7 февраля текущего года заместитель Премьер-министра - министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков в формате видеоконференции обсудил с Президентом Исламского банка развития (ИБР) Бандаром Хаджаром ряд вопросов, связанных с текущим состоянием реализации совместных проектов и инициатив, а также расширением взаимовыгодного партнерства в ближайшей перспективе.
В ходе диалога руководством ИБР были отмечены своевременность и эффективность мер по обеспечению защиты здоровья населения и сохранения экономической активности, предпринимаемых в Узбекистане под руководством Главы государства, и получивших высокую оценку со стороны международного сообщества.
Рассмотрев ход имплементации реализуемых проектов, стороны обсудили предпосылки для расширения портфеля инвестиций ИБР в Узбекистане посредством проработки новых социально значимых проектов в сферах образования и здравоохранения.
Также в рамках повестки были рассмотрены практические вопросы, связанные с организацией и проведением в Узбекистане 46-го Ежегодного заседания Совета управляющих ИБР в текущем году. Стороны договорились об ускорении формирования соответствующих рабочих групп для начала совместной работы по подготовке к заседанию и разработке отдельной «дорожной карты», включающей конкретные мероприятия, сроки и ответственных исполнителей.
В данном контексте было озвучено, что в настоящее время руководством Банка рассматриваются перспективы организации визита Президента ИБР в Узбекистан в июне текущего года для проведения «роуд-шоу», посвященного широкому освещению предстоящего заседания в международных медиа и средствах массовой информации.
Ожидается, что в мероприятии примут участие порядка 3 тысяч представителей 57 стран-членов Банка, а также международных организаций и финансовых институтов. Отмечалось, что данная инициатива позволит привлечь внимание широкой общественности к осуществляемым в Узбекистане реформам, а также расширить масштабы сотрудничества с Группой ИБР и увеличить портфель ее инвестиций.
Особое внимание в ходе переговоров было уделено реализации проекта по строительству трансафганской железной дороги «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар». Президент ИБР подтвердил соответствие проекта политике Банка в области регионального сотрудничества, направленного на повышение взаимосвязанности экономик стран региона, интеграцию рынков и снижение расходов на грузоперевозки за счет расширения и модернизации транспортно-логистических систем. Подчеркивалось, что его успешная реализация станет ключевым фактором устойчивого экономического развития регионов Центральной и Южной Азии, улучшения жизни населения и сокращения бедности в странах-участницах проекта.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о расширении двустороннего сотрудничества путем мобилизации ресурсов дочерних структур ИБР – Исламской корпорации по развитию частного сектора, Международной исламской торгово-финансовой корпорации и Исламской корпорации страхования инвестиций и экспортного кредитования. Также было согласовано, что стороны рассмотрят возможность открытия регионального представительства ИБР в Узбекистане по мере стабилизации эпидемиологической ситуации.